Teorin med liket färdiglastat på båt på trailer efter bil är intressant.
Det låter som ett förhållandevis smidigt sätt att hantera ett lik
Om man utgår att den som dumpade liket kom söderifrån på E6:an med båten på släp och färdiginpackat lik:
Var finns i så fall en lämplig hamn där man lite diskret kan backa i en båt utan att behöva betala för att öppna bommar och liknande samt parkera bil med trailer några timmar utan att påkalla onödig uppmärksamhet?
Hamnen ute på Saltön verkar inte ha nån ramp var jag kan se. Svårt att se på kartan hur det ser ut inne vid Tjärnö, nån som vet?
Det brukar ju förekomma ganska ofta att ramper bommas igen av båtklubbar för att undvika onödig trafik.
Datumen är för övrigt lite underliga. Västkusten är ganska tätbefolkad på sommaren, så vara ute och dumpa lik där innan slutet på Augusti känns rentav dumdristigt. Man kan undra varför dom inte väntade en månad till och gick ut i slutet av september eller så, innan höststormarna med när båtsäsongen i praktiken är slut. Risken för upptäckt avtar ju ganska kraftigt när det går mot höst menar jag.
Eller var mordet kanske inte så välplanerat i alla fall?