Citat:
Ursprungligen postat av
Laspeyres
Vad jag menar är att bara för att genomsnittssiffror visar att hushållen har stabil ekonomi och skulle klara sig så betyder det inte att effekterna är små och obetydliga i verkligheten vid en eventuell jobbig situation. Hushållen i både Danmark och Nederländerna ansågs ju ha stabil ekonomi innan deras fall.
Dessutom faller ju du i samma fälla som andra, att anta att snittsiffror är allmängiltiga. Om vi tittar till dem som belånat sig för att köpa bostad de senaste fem åren (vilket ju bör vara de som skulle ha svårast om något händer), är det verkligen rimligt att anta att de har tre gånger (eller vad det var) större tillgångar än skulder? Med andra ord, vad är det som får dig att tro att fördelningen av tillgångar ser likadan ut som fördelningen av skulder?
Jag har läst några rapporter, men har faktiskt inte hittat svar på dina frågor/antaganden (se
här t.ex.). Det är därför fullt möjligt att snittet blir missvisande, att den äldre generationen har låga skulder och höga tillgångar, och att den nya generationen inte har några som helst tillgångar och höga skulder, och att snittet därför blir missvisande. Samtidigt är bilden i den här tråden av gemene svensk ibland extremt missvisande, det låter ju som att alla som köpt lägenhet de senaste 5 åren belånat sig till 100%, och har 0:- i övriga tillgångar. Själv har jag pensionspengar, jag har och sparar sparar i min buffert, har några kronor i diverse fonder som jag sparade i även innan jag köpte bostadsrätt. Och så har jag min bostadsrätt, i vilken jag själv stoppan in 15% och som de senaste 4 åren ökat betydligt i värde. Jag är inte rik, men har byggt upp en ekonomi under de åren jag bodde i andrahand och kollektiv och sparade så mycket som möjligt för att kunna köpa bostad. Tror inte jag är unik. Även om det finns totala motsatser till mig, så är jag övertygad om att den vanliga bostadsköparen inte är en ensamstående mamma med noll i tillgångar som går till banken och lånar 3 miljoner med 0:- egen insats, och med månadsmarginal på 0:- ifall räntan ens skulle öka med några få procentenheter. Det är liksom inte heller rimligt att tro.