Citat:
Ursprungligen postat av
Lorien
Jag känner att jag måste klargöra vissa saker, då det verkar gå runt vissa lögner samt felaktig information gällande kurderna och konflikten i Syrien.
Tack för en välskriven sammanfattning. Några frågor nedan:
Citat:
Ursprungligen postat av
Lorien
Kurderna samarbetar inte med regimen, vilket kommer att klargöras nedan. Jag vill också påpeka att KNC (Kurdish National Council) är en paraplyorganisation bestående av vissa kurdiska partier i den kurdiska regionen av Syrien och bör inte blandas ihop med KSC (Kurdish Supreme Council), som är det högsta styrande organet i den kurdiska regionen i Syrien. Inom KSC finns KNC och PYD representerade. YPG är underordnad KSC och idag arbetas det aktivt i den kurdiska regionen för att upprätta en regional regering samt parlament och i detta arbetet deltar även bland annat de kristna.
En del hävdar att eftersom PYD/PKK är dominerande inom de kurdiska områdena i Syrien, så är YPG i realiteten deras väpnade arm. Övriga partier saknar inflytande över YPG även om YPG är formellt underställda KSC. Vad anser du om det?
En besläktad fråga: det har ju talats om att irakiska kurdiska styrkor skulle vara beredda att gå in och hjälpa kurderna i Syrien, och att Assadregimen gett sitt klartecken för detta (se nedan). Tror du att det kommer att ske, och hur kommer det i så fall att påverka situationen?
Citat:
Ursprungligen postat av
Lorien
I områden som är under KSCs kontroll är det YPG som har hand om säkerheten. Sedan jihadisterna gick till angrepp mot kurderna har gruppen tvingats byta fokus från regimen till jihadisterna samt FSA fraktioner. Detta i syfte att försvara kurderna i orter utanför kurdisk kontroll samt kurdiska regionen som attackerades av jihadisterna. Att SNC/FSA stödjer jihadisterna blint fick kurderna att tappa det lilla förtroende de hade gentemot den så kallade oppositionen. Att de geografiskt utsatta kurderna attackerades hänsynslöst av jihadisterna i den arabiska regionen var den sista spiken i kistan.
Min första fråga är vad du avser med "jihadister". Syftar du på de två grupper - al-Nusra och ISIS (eller numera ISIL) - som själva påstår att de tillhör al-Qaida, eller inkluderar du även FSA-förband med islamistisk ideologi?
Sedan får jag intrycket av att du menar att skillnaden inte är så stor idag. Du skriver att kurderna slåss mot både "jihadister" och "FSA-fraktioner" och att FSA (och SNC) stöder "jihadisterna". Är det i realiteten så enligt dig att al-Qaida-fraktionerna och FSA samverkar fullt ut, och att konflikten nu bara har tre sidor: al-Qaida/FSA, kurderna och regimen? Eller betraktar du al-Qaida och FSA som separata sidor med olika mål?
Citat:
Ursprungligen postat av
Lorien
Individer som Soria vill gärna framställa det som att YPG samarbetar med regimen och ger det faktum att regimen drog sig tillbaka från den kurdiska regionen som exempel. Regimen drog sig inte från den kurdiska regionen av välvilja, utan för att de var tvungna till det av ett par faktorer.
Att kurderna inte agerar mot de kvarlämnade trupperna i basen utanför Qamislo, beror på att dessa utgör inte något hot, vilket inte ger kurderna någon anledning till att göra den kurdiska regionen till en krigszon som skulle leda till massfördrivning likt den arabiska delen av landet som är skådeplatsen för strider. Dessutom är kurderna fullt upptagna med att försvara sig mot grottmänniskorna för tillfället.
Så de som vill så ivrigt måla upp att kurderna och regimen samarbetar bör sluta lura sig själva.
Jag inser att allt tal om "samarbete" med regimen är politiskt laddat i dagens Syrien, men det är alltså en korrekt beskrivning att kurderna och regimen slåss mot samma fiender (jihadisterna)? Och hur tolkar du Omar Oses besök i Erbil som vi diskuterat tidigare i tråden?
http://www.flashback.org/p45168040#p45168040
BREAKING NEWS: Assad sends approval to Barzani to deploy Kurdish Peshmerga in Syria !!
http://www.liveleak.com/view?i=4fc_1378717287
Pågår det trots allt någon form av diskussioner mellan regimen och kurderna om hur man ska hantera de gemensamma fienderna?