2013-09-17, 23:37
  #20557
Medlem
Thundermans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av soria
Menade Qamishli , att det smäller i Ras al-Ain är ingen hemlighet men livet i Qamishli går som vanlig förutom vattenförsörning för Qamishli får det mesta av sitt drickvatten från Ras al-Ain , vet inte vad som hände med vattenverket där men verkar vara delvis skadat.

Jag förstår angående Qamishli, dock låter det lite konstigt att vattenförsörjningen i staden beror av Ras al Ain. Så om Nusra tar över Ras al Ain, och förstör vattenverket så drabbas Qamishli?

Hursomhelst så förstörde PKK rebellernas offensiv plan för Hasaka i somras. Kan man lösa problemet i Ras al Ain och utanför Qamishli kommer man ha ett klart strategiskt övertag gentemot regeringen i Qamishli stad och Hasaka stad, ett övertag som inte kommer försvinna då närliggande provinser är i princip under rebellernas kontroll (Deir Ezzor och Raqqa).

Dessutom är Hasaka viktigt för ISIS på grund av landförbindelsen till Nineve och Anbar i Irak. Kan man ta över Hasaka och samtidigt kontrollera dem områden man kontrollerar i Deir Ezzor, Raqqa, Aleppo, Idlib och Hama så kan man använda dessa områden som bas för mobilisering mot Mosul och Anbar provinsen i Irak.

Om man tänker sig in i det faktum att östra delen av Hama provinsen redan är under ISIS kontroll (till stor del, inte totalt dock), så kan man se att ISIS kan mobilisera från Hama hela vägen mot Mosul. Detta är en sak som kommer bli intressant att följa för det finns en realistisk chans att ISIS kommer ha kontroll över områden från ingången av Bagdad till Damaskus inom några år!
2013-09-17, 23:38
  #20558
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av aramaic
Så länge vi garanteras stabilitet, säkerhet, respekt och religionsfrihet är vi nöjda. Det finns inget annat muslimskt land i MÖ där kristna har haft det bättre. Nu vet jag inte om minoritet språk är förbjudna i skolor men det är inte direkt så att Assad förbjuder oss att tala syrianska eller undervisa syrianska i kyrkor eller på andra ställen. I kristna kvarten kan barn t.o.m. få ledigt lör-sön medan resten av syriens barn har ledigt fred-lörd.

Sedan består Sveriges försvarsmakt av tre organisationer som heter
Svenska armén
Svenska marinen
Svenska flygvapnet
Är du dum eller spelar dum? Att svenska armén heter "Svenska Armén" är inget konstigt precis som Danska Armén, Tyska Armén och syriska armén som borde heta just det "SYRISKA ARMÈN"inte "SYRIENS ARABISKA ARMÈ". Förstår skillnaden mellan ETNICITET och NATIONALITET nu?

Sen får du väldigt gärna älska Assad, det har jag ingen emot då jag tror på demokrati. Det som stör mig är att du säger att vår kamp är inte legitim.
2013-09-17, 23:43
  #20559
Medlem
Thundermans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lorien
Alla vet vilka jihadisterna är och er trovärdighet är lika med noll. Det är bara att kolla på ert beteende i Afghanistan, Pakistan, Mali, Somalia, Irak samt Syrien för att förstå vilka galningar ni är. De tror sig vara guds sändebud och kan agera som de vill. Ni vet inte vad internationell rätt eller Geneve konventionen är. Så dumma YPG bröt vapenvilan som dina humana jihadister kamrater följde "ironi". Omvärlden vet vad ni går för och för varje dag som går ökar hatet mot er runt om i världen, så om du tror att du ska kunna lura någon så tror du fel.

Det som är fascinerande är att jihadisten Thunderman i forumet tror att de har presterat någonting som ingen annan kan, när de använder sig av självmordsbombare. Att de med detta bevisar vilka ligister de är verkar vara frånvarande hos dessa. Tror du att alla andra är inkapabla av att använda sig av självmordsbombar metoden, bara för att ni är de ända som använder dem.

Ni tror garanterat mycket om er själva när det gäller att skära halsen av folk också samt att ni är ensamma om det under vår samtid måste ni se som en prestation.

Att ni också strider inbördes visar vilka typer av människor ni är. Ni har skadat revolutionen så mycket att den inte har kunnat återhämta sig. Ni har istället vänt den internationella opinionen till regimens favör och stärkt regimens hand politiskt. Fortsätt du tala så bra om dina kanonmat till jihadister, tiden kommer utvisa hur det kommer att gå för dem. Då menar jag inte bara mot kurderna, men också i händerna på bland annat Ryssland samt USA (NATO). Om ni tror att USA (NATO) eller Ryssland kommer låta er bibehålla någon makt i Syrien under kommande tid, rekommenderar jag att du läser på lite historia.

Jag trodde du var smartare än så herr Soria. Så du menar på att din desperata agerande med klippet som innehåller samtal med en person bevisar någonting. Du vet väl om att, du med detta öppnar vägen för alla de klipp med personer som snackar om din regim som du lyfter till skyarna.

Du glömmer bort en viktig komponent. Jihadisterna är endast en del av dem som ni i PKK krigar mot. Bara i Ras al Ain och i Hasaka krigar ni mot Ahrar al Sham, Tahrir Souriya och andra grupper. Ahrar al Sham är inte jihadister.

Och i Aleppo bekämpades ni av Tawhid brigaden. Till och med ledaren för FSA i Aleppo, Abdul Jabbar Okaidi förklarade krig mot er. Inser ni inte att hela FSA står bakom jihadisterna här? Och anledningen är era handlingar. Era offensiva aggressionshandlingar som ni begick i Ras al Ain.

Och underskatta inte självmordsbombningar. Nu när krigar har förklarats mot er PKK så kommer ni bli utsatta för detta dag in och dag ut. Glöm inte bort effekten av självmordsbombning. En person kan döda 20-30 via en självmordsbombning. Detta är väldigt effektivt resultat.

Vi får helt enkelt låta framtiden utvisa. Låt slagfältet avgöra vem som vinner. Ska framförallt se hur era kvinnliga krigare kommer stå sig nu när total-offensiver kommer ske i Hasaka.
2013-09-17, 23:47
  #20560
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Thunderman
Jag förstår angående Qamishli, dock låter det lite konstigt att vattenförsörjningen i staden beror av Ras al Ain. Så om Nusra tar över Ras al Ain, och förstör vattenverket så drabbas Qamishli?

Hursomhelst så förstörde PKK rebellernas offensiv plan för Hasaka i somras. Kan man lösa problemet i Ras al Ain och utanför Qamishli kommer man ha ett klart strategiskt övertag gentemot regeringen i Qamishli stad och Hasaka stad, ett övertag som inte kommer försvinna då närliggande provinser är i princip under rebellernas kontroll (Deir Ezzor och Raqqa).

Dessutom är Hasaka viktigt för ISIS på grund av landförbindelsen till Nineve och Anbar i Irak. Kan man ta över Hasaka och samtidigt kontrollera dem områden man kontrollerar i Deir Ezzor, Raqqa, Aleppo, Idlib och Hama så kan man använda dessa områden som bas för mobilisering mot Mosul och Anbar provinsen i Irak.

Om man tänker sig in i det faktum att östra delen av Hama provinsen redan är under ISIS kontroll (till stor del, inte totalt dock), så kan man se att ISIS kan mobilisera från Hama hela vägen mot Mosul. Detta är en sak som kommer bli intressant att följa för det finns en realistisk chans att ISIS kommer ha kontroll över områden från ingången av Bagdad till Damaskus inom några år!

Du är ju patetisk och naiv, hahaha! Har du redan bestämt dig i förväg att terroristsvinen ska erövra Ras al-Ayn? Ni kan inte erövra staden av många olika anledningar. När ni förlorar i de byar (2 byar) runt omkring Ras al-Ayn vilket ni kommer att göra väldigt snart, kan ni glömma Ras al-Ayn för gott. Hasakah provinsen är de syriska kurdernas hjärta, det finns inte en chans att ni lyckas kontrollera fler städer än ni redan gör i provinsen (2 städer). Snart kommer ni även förlora kontrollen i de återstående städer.
2013-09-17, 23:50
  #20561
Bannlyst
Jag råder alla i denna tråd att ta Tunder-terroristens inlägg med en stor oljetanker full med salt, får så osanna är de. Han skriver och sprider endast lögner för att glädja sig själv den korta stunden, innerst inne vet han själv att det han skriver är lögner.
2013-09-17, 23:51
  #20562
Medlem
Reguluss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lorien
Jag känner att jag måste klargöra vissa saker, då det verkar gå runt vissa lögner samt felaktig information gällande kurderna och konflikten i Syrien.

Tack för en välskriven sammanfattning. Några frågor nedan:

Citat:
Ursprungligen postat av Lorien
Kurderna samarbetar inte med regimen, vilket kommer att klargöras nedan. Jag vill också påpeka att KNC (Kurdish National Council) är en paraplyorganisation bestående av vissa kurdiska partier i den kurdiska regionen av Syrien och bör inte blandas ihop med KSC (Kurdish Supreme Council), som är det högsta styrande organet i den kurdiska regionen i Syrien. Inom KSC finns KNC och PYD representerade. YPG är underordnad KSC och idag arbetas det aktivt i den kurdiska regionen för att upprätta en regional regering samt parlament och i detta arbetet deltar även bland annat de kristna.

En del hävdar att eftersom PYD/PKK är dominerande inom de kurdiska områdena i Syrien, så är YPG i realiteten deras väpnade arm. Övriga partier saknar inflytande över YPG även om YPG är formellt underställda KSC. Vad anser du om det?

En besläktad fråga: det har ju talats om att irakiska kurdiska styrkor skulle vara beredda att gå in och hjälpa kurderna i Syrien, och att Assadregimen gett sitt klartecken för detta (se nedan). Tror du att det kommer att ske, och hur kommer det i så fall att påverka situationen?

Citat:
Ursprungligen postat av Lorien
I områden som är under KSCs kontroll är det YPG som har hand om säkerheten. Sedan jihadisterna gick till angrepp mot kurderna har gruppen tvingats byta fokus från regimen till jihadisterna samt FSA fraktioner. Detta i syfte att försvara kurderna i orter utanför kurdisk kontroll samt kurdiska regionen som attackerades av jihadisterna. Att SNC/FSA stödjer jihadisterna blint fick kurderna att tappa det lilla förtroende de hade gentemot den så kallade oppositionen. Att de geografiskt utsatta kurderna attackerades hänsynslöst av jihadisterna i den arabiska regionen var den sista spiken i kistan.

Min första fråga är vad du avser med "jihadister". Syftar du på de två grupper - al-Nusra och ISIS (eller numera ISIL) - som själva påstår att de tillhör al-Qaida, eller inkluderar du även FSA-förband med islamistisk ideologi?

Sedan får jag intrycket av att du menar att skillnaden inte är så stor idag. Du skriver att kurderna slåss mot både "jihadister" och "FSA-fraktioner" och att FSA (och SNC) stöder "jihadisterna". Är det i realiteten så enligt dig att al-Qaida-fraktionerna och FSA samverkar fullt ut, och att konflikten nu bara har tre sidor: al-Qaida/FSA, kurderna och regimen? Eller betraktar du al-Qaida och FSA som separata sidor med olika mål?

Citat:
Ursprungligen postat av Lorien
Individer som Soria vill gärna framställa det som att YPG samarbetar med regimen och ger det faktum att regimen drog sig tillbaka från den kurdiska regionen som exempel. Regimen drog sig inte från den kurdiska regionen av välvilja, utan för att de var tvungna till det av ett par faktorer.

Att kurderna inte agerar mot de kvarlämnade trupperna i basen utanför Qamislo, beror på att dessa utgör inte något hot, vilket inte ger kurderna någon anledning till att göra den kurdiska regionen till en krigszon som skulle leda till massfördrivning likt den arabiska delen av landet som är skådeplatsen för strider. Dessutom är kurderna fullt upptagna med att försvara sig mot grottmänniskorna för tillfället.

Så de som vill så ivrigt måla upp att kurderna och regimen samarbetar bör sluta lura sig själva.

Jag inser att allt tal om "samarbete" med regimen är politiskt laddat i dagens Syrien, men det är alltså en korrekt beskrivning att kurderna och regimen slåss mot samma fiender (jihadisterna)? Och hur tolkar du Omar Oses besök i Erbil som vi diskuterat tidigare i tråden?

http://www.flashback.org/p45168040#p45168040

BREAKING NEWS: Assad sends approval to Barzani to deploy Kurdish Peshmerga in Syria !!

http://www.liveleak.com/view?i=4fc_1378717287

Pågår det trots allt någon form av diskussioner mellan regimen och kurderna om hur man ska hantera de gemensamma fienderna?
2013-09-17, 23:58
  #20563
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Regulus
BREAKING NEWS: Assad sends approval to Barzani to deploy Kurdish Peshmerga in Syria !!

http://www.liveleak.com/view?i=4fc_1378717287

Pågår det trots allt någon form av diskussioner mellan regimen och kurderna om hur man ska hantera de gemensamma fienderna?

Assad skickade en förfrågan till Barzani om att han skulle komma på besök till Damaskus. Barzani svarade med att tacka nej direkt. Så nej, jag tror inte att det pågår diskussioner mellan kurderna och Assad om hur man ska hantera den gemensamma fienden, terroristerna.
2013-09-18, 00:05
  #20564
Medlem
sorias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lorien
Jag trodde du var smartare än så herr Soria. Så du menar på att din desperata agerande med klippet som innehåller samtal med en person bevisar någonting. Du vet väl om att, du med detta öppnar vägen för alla de klipp med personer som snackar om din regim som du lyfter till skyarna.
Hehe skillnaden mellan dig och mig är att jag erkänner att Assad har en opposition emot sig och att du tillsammans med andra kurder i tråden nekar att det finns en kurdisk opposition mot YPG , att alla kurder är enade och stödjer YPG , viket är inte sant .
2013-09-18, 00:08
  #20565
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av soria
Hehe skillnaden mellan dig och mig är att jag erkänner att Assad har en opposition emot sig och att du tillsammans med andra kurder i tråden nekar att det finns en kurdisk opposition mot YPG , att alla kurder är enade och stödjer YPG , viket är inte sant .

Hur vill du förklara KNC och KSC? Kurderna har bildat dessa organisationer endast för att fortsätta hålla sig enade. Att ha olika politiska åsikter behöver inte betyda att man inte är enade, försök förstå detta. Men visst, fortsätt tro att kurderna inte är enade, dock är det inte sant.
2013-09-18, 00:13
  #20566
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Friako
Jag råder alla i denna tråd att ta Tunder-terroristens inlägg med en stor oljetanker full med salt, får så osanna är de. Han skriver och sprider endast lögner för att glädja sig själv den korta stunden, innerst inne vet han själv att det han skriver är lögner.
Personligen ignorerar jag honom. Tycker fler borde göra det.

Citat:
Ursprungligen postat av soria
Hehe skillnaden mellan dig och mig är att jag erkänner att Assad har en opposition emot sig och att du tillsammans med andra kurder i tråden nekar att det finns en kurdisk opposition mot YPG , att alla kurder är enade och stödjer YPG , viket är inte sant .
Alla kurder samma mål, men man vill alla uppnå målet på sitt stt, eftersom man tror att just det sttet är bäst.
2013-09-18, 00:14
  #20567
Medlem
sorias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Thunderman
Jag förstår angående Qamishli, dock låter det lite konstigt att vattenförsörjningen i staden beror av Ras al Ain. Så om Nusra tar över Ras al Ain, och förstör vattenverket så drabbas Qamishli?

Hursomhelst så förstörde PKK rebellernas offensiv plan för Hasaka i somras. Kan man lösa problemet i Ras al Ain och utanför Qamishli kommer man ha ett klart strategiskt övertag gentemot regeringen i Qamishli stad och Hasaka stad, ett övertag som inte kommer försvinna då närliggande provinser är i princip under rebellernas kontroll (Deir Ezzor och Raqqa).

Dessutom är Hasaka viktigt för ISIS på grund av landförbindelsen till Nineve och Anbar i Irak. Kan man ta över Hasaka och samtidigt kontrollera dem områden man kontrollerar i Deir Ezzor, Raqqa, Aleppo, Idlib och Hama så kan man använda dessa områden som bas för mobilisering mot Mosul och Anbar provinsen i Irak.

Om man tänker sig in i det faktum att östra delen av Hama provinsen redan är under ISIS kontroll (till stor del, inte totalt dock), så kan man se att ISIS kan mobilisera från Hama hela vägen mot Mosul. Detta är en sak som kommer bli intressant att följa för det finns en realistisk chans att ISIS kommer ha kontroll över områden från ingången av Bagdad till Damaskus inom några år!
Andas andas andas ....
Hur fan hoppade du från Syrien till Irak ?
Lyckas ta Qamishli först innan din fantasi flyger iväg till Irak , Hasakah provinsen är inte ett lätt mål för er islamister ,40% i provinsen är kurder ,40 är kristna , alla är beväpnade upp till tänderna och kommer försvara sina hem till sista man , visst det finns en liten del kurder och kristna som stödjer FSA men det är en liten del och vågar inte göra något öppet , de enda som ger islamisterna stöd och hjälp i Hasakah provinsen är Shammar stammarna , dessa härstammar från arabiska halvön och är lojala mot Saudi ....men resten av bedwin stammarna hatar islamisterna .
2013-09-18, 00:19
  #20568
Medlem
sorias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gecko1337
Skillnaden är ju att vi är första eller andra generationens invandrare.. dålig jämförelse.
Spelar ingen roll om du är andra eller femtioelfte generations invandrare , svenska är fortfarande det officiella språket i landet eller har du planer på att ändra det också ?

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in