2013-09-08, 11:51
  #18637
Medlem
Reguluss avatar
Al-Qaida erövrar den kristna staden Maaloula

Al-Qaida har nu erövrat den kristna staden Maaloula efter flera dagars strider, meddelar CNN:

Syria Islamist rebels take control of historic Christian town of Maaloula

(CNN) -- An al Qaeda-linked rebel group has wrested control of the historic Christian town of Maaloula from regime forces, opposition groups said Sunday.

The Syrian Observatory for Human Rights said the hardline Islamist rebels of the al-Nusra Front seized control Saturday night.

"We cleansed Maaloula from all the Assad dogs and all his thugs," a rebel commander shouts at the camera in a video posted online over the weekend.


Vad som hänt med den kristna befolkningen är inte känt.

En sak som inte står i artikeln är Maaloula - tillsammans med två grannbyar vars öde är okänt - var det sista stället i världen där befolkningen fortfarande talade västaraméiska, alltså det språk som Jesus talade.
__________________
Senast redigerad av Regulus 2013-09-08 kl. 11:54.
2013-09-08, 11:51
  #18638
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Anon2
Hoppas du skämtar, en iransk TV kanal.

Men jag antar att konspirationsteoretiker suger åt sig all skit som finns, USA var aldrig på månen osv. vi fattar.
Säg åt din älskade Obama att sluta dröna tusentals till döden samtidigt som han och hans regim hycklar om mänskliga rättigheter.
__________________
Senast redigerad av NoxzZ 2013-09-08 kl. 11:55.
2013-09-08, 11:59
  #18639
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av HAZARD17
Hur stor chans är det att vi har ett 3e världskrig på gång? Jag säger 50%.

Om WW3 vore en limpa så är USA sockret, Ryssland är mjölet och Syrien är jästen, och ugnen utgörs av alla mellanönsternländer som råkat ut för intervention och sedan fått det sämre än de hade det innan och därmed insett att historien om att Väst är "The Big Satan" essentiellt är SANN.

Risken för ett tredje världskrig är med andra något högre idag än den var för bara något år sedan.



2013-09-08, 12:04
  #18640
Medlem
skillnads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ippskiff
Om WW3 vore en limpa så är USA sockret, Ryssland är mjölet och Syrien är jästen, och ugnen utgörs av alla mellanönsternländer som råkat ut för intervention och sedan fått det sämre än de hade det innan och därmed insett att historien om att Väst är "The Big Satan" essentiellt är SANN.

Risken för ett tredje världskrig är med andra något högre idag än den var för bara något år sedan.



Du glömde väl en viss stat nu va? Bagaren?
2013-09-08, 12:08
  #18641
Bannlyst
Som jag förstod det så är andra folk diverse turk-folk-muslimer och araber är rädda för kurder och försöker slicka deras röv så fort tillfälle ges.
Som alla vet så förstår sig dessa folk bara på våld.
Så det beror bara på att dom kommer få kuken av kurder annars.Kurder har gjort helt rätt som skapar bra kontakter med folk utanför muslim röran.
2013-09-08, 12:11
  #18642
Medlem
humanlifes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av skillnad
Varför skriver ni "som kritiserar USA" det i så fall.

Om man inte är tydlig på den punkten, så kritiserar man inte de som har makten. Just vad de neokonservativa vill ska ske så att de kan brännmärka all kritik som antiamerikansk.

Det finns flertalet mycket frekventa postare i den tråd som gång på gång likställer USA med de neokonservativa antiamerikanerna.

Vad kan orsaken vara till det, om inte en vänstervriden falsk syn på allt som USA verkligen står för. Förnekelsen av den neokonservativa sionistiska inflytandet, med en slags internationalistisk grundsyn, är såklart bara en ihålig kritik mot "makthavarna".
Men tråden handlar inte om USA utan om kriget i Syrien, därmed kommer man in på USAs politik gentemot Syrien. Och det är ju hur klart som helst vilka som driver den politiken, det påpekas återkommande, liksom det också framhålls att den amerikanska opinionen är emot.

Jag skriver ibland "USA-administrationen" och "krigsindustrin" och "sionisterna", men det går inte att hålla den tydligheten i varje inlägg.
__________________
Senast redigerad av humanlife 2013-09-08 kl. 12:13.
2013-09-08, 12:13
  #18643
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av skillnad
Du glömde väl en viss stat nu va? Bagaren?


Vilken stat då?
2013-09-08, 12:16
  #18644
Medlem
Condottieris avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EliasAlucard
Visst är det ondska vs ondska, men Assad's sida är betydligt godare än terroristmuslimerna.
Mer läsvärt av Stefan Lindgren:
Citat:
Al-Qaida-gren intar kristen stad i Syrien
President Obama är uppbokad på sex olika TV-intervjuer på måndag. Det är
bråttom, bråttom att ändra stämningen i nationen för att åtminstone få
med ett (1) land i krig mot Syrien.

Samtidigt växer misstron, särskilt i det kristna USA.

Den al -Qaida- anknutna Nusrafronten tog igår lördag kontroll över en
hel kristen stad i Syrien, den historiska kristna staden Maaloula .

I praktiken har befolkningen tagits som gisslan och regeringsstyrkorna
är oförmögna att gå in i den isolerade staden som kontrolleras av
terroristerna från ett högt beläget hotell.

Staden har rensats "från alla Bashar al-Assads hundar och ligister", skriker en
rebellbefälhavare in i TV-kameran på en Youtube-video.

Kristna utgör ungefär 10 % av Syriens befolkning. De utgör ofta måltavla för
terroristerna. Två biskopar har kidnappats, en välkänd präst saknas .

Påven Fransiskus uppmanade i ett brev till president Putin inför
G20-mötet Ryssland och andra ledare G20-ledare att motsätta sig ett
anfall på Syrien.

Påvens initiativ för en fredlig lösning upprepades av den katolska
kyrkans överhuvud i USA, kardinal Dolan och de amerikanska biskoparna
har skrivit till kongressens ledamöter och uppmanat dem att rösta mot
militär intervention .

USA katolska biskopskonferens har i ett uttalande meddelat Obama att "en
militär attack kommer att vara kontraproduktiv, kommer att förvärra en
redan dödlig situation , och kommer att få oavsedda negativa
konsekvenser".

Även Iraks premiärminister Nouri al Maliki har tagit ett fredsinitiativ
med följande punkter:

- En uppmaning till ett omedelbart och heltäckande eldupphör i hela
Syrien

- stopp för alla pengar och vapen till någon part i konflikten

- tillbakadragande av alla utländska soldater från Syrien

- stöd till neutral utredning av FN när det gäller användning av kemiska
vapen

- nej till utländsk intervention i syriska angelägenheter och varje
militär operation som riktar sig mot Syrien som stat och dess
territorium

- ett åtagande att inte använda arabländer för att angripa Syrien eller
något annat land

- inrättandet av en arabisk fond för att stödja fördrivna syriers
återvändande och återuppbyggnaden av Syrien

- att övertyga både regimen och oppositionen att inleda direkta
förhandlingar med en tidslinje och under arabisk och internationell
övervakning

- att anta en färdplan för fria val i Syrien, följt av en fredlig
rotation av makten.

Mot slutet av veckan väntas FN-observatörernas rapport, som ska ge svar
på om kemiska stridsmedel har använts i al-Ghouta eller ej.

Om svaret är att sådana stridsmedel har använts återstår frågan att
avgöra vem som bär skulden och den är långtifrån så entydig som
Obama/Kerry utmålar den.

Enligt nya uppgifter har al Nusrafronten haft möjlighet att avfyra missiler med kemiska
stridsmedel från en plats som heter Dhouma. Två sådana projektiler har
registrerats av ryska spaningssatelliter.

Stefan Lindgren
http://www.8dagar.com/2013/09/al-qaida-gren-intar-kristen-stad-i.html#more
2013-09-08, 12:17
  #18645
Medlem
EliasAlucards avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Real-Talk
Nu är du bara pinsam, ditt hat mot kurder är övertydligt och det är som sagt bara pinsamt. Lägg ner din kränkande attityd och diskutera och argumentera ordentligt, som oss andra. Det skulle bidra mycket mer till tråden.
Jag diskuterar som jag vill. Om du känner dig kränkt av det så är det ditt problem. Du har inget att säga till om hur jag diskuterar.

Citat:
Ursprungligen postat av Real-Talk
De flesta kurder stödjer varken Assad eller FSA/terroristerna, utan vi stödjer helt enkelt oss själva vilket är YPG och PKK.
Det beror på att ni kurder är själviska. Hade ni hjälpt till hela det syriska samhället då hade terroristislamisterna varit betydligt svagare idag. Istället går ni runt och tänker själviskt på er själva (vilket är väldigt kurdiskt för övrigt; alla kurder jag har känt har varit ganska snåla och extremt själviska). Å andra sidan kan man ju ifrågasätta vad Assadregimen har för nytta av de heroiska kvinnokrigarna, kurderna?

Citat:
Ursprungligen postat av Real-Talk
Vi är endast intresserade av vad som händer i dem områden som vi anser är våra, vi är endast intresserade av vad som händer vårt folk och inget annat.
Så ni bryr er inte om att halva Syrien slaktas? Ni bryr er inte om när assyrier slaktas? Då vet vi var vi har varandra. Säg mig, varför skall Assad behandla kurder som fullgoda syriska medborgare med allt vad det innebär? Varför skall ni ha samma rättigheter som syrier?

Det är för övrigt inte era områden; nordöstra Syrien är assyrisk mark och för tillfället tillhör denna mark, den syriska staten.

Citat:
Ursprungligen postat av Real-Talk
Jag och många andra kurder är medvetna om att det kommer att bli svårt och tufft om Assad faller eftersom då får vi helt plötsligt varenda terrorist mot oss vilket vi inte vill.
Det är exakt vad som kommer att ske, och tror ni kurder att ni själva kan stå emot terroristislamister som är sponsrade av hela arabiska halvön, då har ni fel. Judarna kommer inte att hjälpa er; precis som er kurder tänker judarna bara på sig själva i slutändan.

Citat:
Ursprungligen postat av Real-Talk
Åtminstone inte innan vi utropat vår autonomi som kommer snart.
Ni kan utropa autonomi men ni kommer bli överkörda direkt efteråt. Islamisterna i Syrien betraktar kurdisk självständighet som en kränkning mot deras kalifatplaner då PKK osv är marxistoida.

Citat:
Ursprungligen postat av Real-Talk
Med detta sagt måste du förstå att de flesta kurder ser hellre Assad som vinnare av kriget framför terroristerna. På grund av att vi vet att förhandlingar och fredliga och politiska diskussioner kommer att vara möjligt med Assad, något som inte skulle finnas på kartan om terroristerna vann kriget.
Om Assad ger kurderna nordöstra Syrien då är han ett jävla svin. Men det tror jag inte han kommer göra då han håller hårt på syrisk mark.

Citat:
Ursprungligen postat av Real-Talk
Samt tycker jag inte att det är rätt av dig att säga att kurderna kommer att bli "utrotade" om Assad faller även om du så önskar.
Såvitt mig anbelangar så har ni kurder blivit en majoritet i Assyrien genom systematiskt folkmord på assyrier, jag kommer inte fälla en tår ifall muslimterroristerna rensar ut er därifrån med samma metoder som ni folkmördade assyrier. Ni kurder har inget medlidande över från mig.

Citat:
Ursprungligen postat av Real-Talk
Visst kommer det att bli väldigt, väldigt tufft för YPG och PKK men kom ihåg att våra Peshmerga styrkor står redo vid gränsen till Syrien och inväntar endast klartecken om att få komma in från våra kurdiska partier i Syrien.
Era kvinnokrigande peshmergastyrkor är ett skämt och kommer bli överkörda av islamistterroristerna. Den här assyriska kvinnan var tusen gånger mer soldat än hela peshmerga tillsammans:

https://en.wikipedia.org/wiki/Margaret_George_Shello

Dessvärre blev hon mördad av kurder. En läxa för alla assyrier i Syrien att inte lita på kurder.

Citat:
Ursprungligen postat av Regulus
Vad som hänt med den kristna befolkningen är inte känt.

En sak som inte står i artikeln är Maaloula - tillsammans med två grannbyar vars öde är okänt - var det sista stället i världen där befolkningen fortfarande talade västaraméiska, alltså det språk som Jesus talade.
Då kan vi snart räkna den nyvästarameiska dialekten som ett utdött språk (finns fortfarande några andra ställen än Ma'loula där det talas).

https://en.wikipedia.org/wiki/Western_Neo-Aramaic

Vi får hoppas på att Obama och hans judechefer är nöjda över den här utvecklingen.

Citat:
Ursprungligen postat av aliceee1990
Alltså är det bara USA hatande vänsterpartister här??
Nej, vänstern har inget monopol på "USA hatande". De flesta av oss i den här tråden som är kritiska till USA:s utrikespolitiska ziocon politik, är snarare radikala rasnationalister, och vi spottar på vänstern då den gullar för mycket med kurder, muslimer och judar. Vi är inte anti-amerikanska, vi är snarare pro-amerikanska (under förutsättningen att det är ett vitt amerika det rör sig om, och dagens USA har blivit allt mindre vitt och allt mer ett pro-judiskt och pro-islamistiskt tredje världen skitland, med Azraelmarionetten och mulattmuslimen Barack Hussein Obama vid rodret). USA är numera en dysfunktionell karikatyr av det rasligt välmående, okorrumperade vita landet det var i början av 1900-talet.

Vi radikala rasnationalister bejakar genetiska intressen:

https://en.wikipedia.org/wiki/On_Genetic_Interests

Och det råkar bara vara så, att kurder, judar, muslimer, mulatter och negrer är direkt fientligt inställda mot våra genetiska intressen, oavsett om det rör sig om vita amerikaner eller kristna assyrier i Syrien/Irak.

Här har du för övrigt en rättfärdig äkta patriotisk vit amerikan (till skillnad från de amerikanska patriotardsen) som säger som det är:

Guy Calls for John McCain to be Arrested and Tried for Treason: https://www.youtube.com/watch?v=kB2lh6N0m4w

Tillsammans med den här kristna assyriska kvinnan (hon är från Syrien):

Syrian woman blasts McCain at town-hall meeting: http://www.liveleak.com/view?i=138_1378482833

^^ Där har du bra, hederliga amerikaner, inte skurkamerikaner som Jewbama, Billary Clinton, Yahood Kerry och deras lydhund Fredrik cirkusneger al-Täby Reinfeldt. De kriminella korrumperade fanskapen i Obamaadministrationen bör hängas, lynchas och brännas på bål hela bunten, och McCain med dem, för högförräderi:
“Looking at it philosophically, one can’t avoid the conclusion that it is corruption, not tyranny, which leads to the overthrow of governments. A strong and vigorous government, no matter how oppressive, usually need not fear revolution. But a corrupt, inefficient, decadent government--even a benevolent one--is always ripe for revolution. The system we are fighting is both corrupt and oppressive, and we should thank god for corruption.”
— The Turner Diaries, William Luther Pierce
Det amerikanska folket håller på att vakna upp och inse situationen att deras kriminella regering har lurat dem i Irak och försöker nu även lura dem i Syrien, och en ny amerikansk revolution håller på att närma sig där man förhoppningsvis kommer rensa ut det kriminella slöddret till politiker. Amerikaner är inte lika lättlurade idag tack vare internet, där de får bra information och nyheter från sociala medier, radikala forum osv. Vi är inte i 2003 nu, vi är i 2013 och internet har betydligt bättre inflytande även på hederliga amerikaner.
__________________
Senast redigerad av EliasAlucard 2013-09-08 kl. 12:53.
2013-09-08, 12:21
  #18646
Medlem
korps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Regulus
Al-Qaida erövrar den kristna staden Maaloula

Al-Qaida har nu erövrat den kristna staden Maaloula efter flera dagars strider, meddelar CNN:

Syria Islamist rebels take control of historic Christian town of Maaloula

(CNN) -- An al Qaeda-linked rebel group has wrested control of the historic Christian town of Maaloula from regime forces, opposition groups said Sunday.

The Syrian Observatory for Human Rights said the hardline Islamist rebels of the al-Nusra Front seized control Saturday night.

"We cleansed Maaloula from all the Assad dogs and all his thugs," a rebel commander shouts at the camera in a video posted online over the weekend.


Vad som hänt med den kristna befolkningen är inte känt.

En sak som inte står i artikeln är Maaloula - tillsammans med två grannbyar vars öde är okänt - var det sista stället i världen där befolkningen fortfarande talade västaraméiska, alltså det språk som Jesus talade.

Detta kommer väl också ganska "lägligt", en liten kristen by som nu hamnat i händerna på fanatiska Islamister, låter som ett perfekt läge för ett litet blodbad. Sedan kanske regimen "plötsligt" lyckas ta tillbaka byn om någon vecka eller så får vi se massa bilder på massakrerade Kristna över hela internet.

Jag skulle inte bli förvånad...som vanligt är det folket som lider i alla lägen.
2013-09-08, 12:26
  #18647
Medlem
Reguluss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av humanlife
Men tråden handlar inte om USA utan om kriget i Syrien, därmed kommer man in på USAs politik gentemot Syrien. Och det är ju hur klart som helst vilka som driver den politiken, det påpekas återkommande, liksom det också framhålls att den amerikanska opinionen är emot.

Jag skriver ibland "USA-administrationen" och "krigsindustrin" och "sionisterna", men det går inte att hålla den tydligheten i varje inlägg.

Skäll gärna på USA:s regering, men kalla dem inte för "sionister". Att USA skulle gå i "judarnas" eller Israels ledband är en antisemitisk myt. AIPAC är förvisso inflytelserika, men de styr inte USA.
2013-09-08, 12:26
  #18648
Medlem
freeriderXIIs avatar
Här en bra föreläsning om Islam av den provästerländske amerikanen Bill Warner.
Why we are afraid !

http://www.youtube.com/watch?v=t_Qpy0mXg8Y
__________________
Senast redigerad av freeriderXII 2013-09-08 kl. 12:30.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in