2013-09-06, 01:04
  #1069
Medlem
tungur knifurs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KlokOchSnygg
Det pågår just nu en utfrågning angående NSA/PRISM i europaparlamentet och tydligen har det framkommit att Sveriges FRA varit/är en nyckelspelare i USA's globala övervakningsnätverk.


Kände politiker till det här när de röstade om FRA? Att några gjort det är självklart men alla. Kan det vara så att en liten klick i toppen fört resten bakom ljuset

FRA är nyckelspelare i globalt övervakningsnät

Twitter om utfrågningen #EPInquiry
https://twitter.com/search?q=%23EPInquiry&src=hash

Berörda svenska parter har nog bara precis tillräckligt med insyn för att veta vilka områden de skall akta sig för. De är knappast ansvariga. Hade de varit det så hade inte FRA varit en filial till NSA till att börja med. Köpta marionetter hela bunten.

Nu är det så fiffigt att de ändå är juridiskt ansvariga, och om detta inte är landsförräderi så vette fan vad som är det.

När ställer vi oss utanför Rosenbad och kräver deras huvuden?
Citera
2013-09-06, 01:06
  #1070
Medlem
Breaking News!

Superläckan Edward Snowden släpper nu nya topphemliga dokument.
Enligt dokumenten har USA och Storbritanniens säkerhetstjänster knäckt säkra krypteringar - som används för att skydda mejl, banktransaktioner och sjukhusjournaler.
– Det slår allt som Anonymus någonsin har gjort, säger Sascha Meinrath, expert på dataintrång.


http://www.aftonbladet.se/nyheter/article17418130.ab
Citera
2013-09-06, 01:16
  #1071
Medlem
Copterss avatar
Skribenten ovanför borde hänvisat till en ordentlig källa och vad som faktiskt är ett stort problem.
www.theguardian.com/world/2013/sep/05/nsa-gchq-encryption-codes-security
Några utvalda citat.
Citat:
The program "actively engages US and foreign IT industries to covertly influence and/or overtly leverage their commercial products' designs", the document states.

Citat:
The document reveals that the agency has capabilities against widely used online protocols, such as HTTPS, voice-over-IP and Secure Sockets Layer (SSL), used to protect online shopping and banking.

Citat:
To help secure an insider advantage, GCHQ also established a Humint Operations Team (HOT). Humint, short for "human intelligence" refers to information gleaned directly from sources or undercover agents.

This GCHQ team was, according to an internal document, "responsible for identifying, recruiting and running covert agents in the global telecommunications industry."

Britternas "program" gör mig en smula osäker.
Citat:
Documents show that Edgehill's initial aim was to decode the encrypted traffic certified by three major (unnamed) internet companies and 30 types of Virtual Private Network (VPN) – used by businesses to provide secure remote access to their systems. By 2015, GCHQ hoped to have cracked the codes used by 15 major internet companies, and 300 VPNs.
__________________
Senast redigerad av Copters 2013-09-06 kl. 01:18.
Citera
2013-09-06, 01:36
  #1072
Medlem
Citat:
Sverige pekas ut som NSA:s hemliga nyckelpartner

Den amerikanska avlyssningsskandalen ser ut att vara på väg mot svensks FRA. I en kommitté i Europaparlamentet anklagas FRA för vara NSA:s hemliga samarbetspartner i EU.
http://www.metro.se/nyheter/sverige-pekas-ut-som-nsas-hemliga-nyckelpartner/EVHmie!Y2roR7RjY2g/

Men det här är väl glömt till nästa val, som vanligt...
Citera
2013-09-06, 03:00
  #1073
Medlem
Inte konstigt att ingen ville prata om det med Obama...
Citera
2013-09-06, 06:59
  #1074
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av cleft
http://www.metro.se/nyheter/sverige-pekas-ut-som-nsas-hemliga-nyckelpartner/EVHmie!Y2roR7RjY2g/

Men det här är väl glömt till nästa val, som vanligt...
Otroligt. Varför? Vad har Sverige fått i utbyte?
Citera
2013-09-06, 09:35
  #1075
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av NothingToLose
Otroligt. Varför? Vad har Sverige fått i utbyte?

Helt djävla sjukt
Citera
2013-09-06, 09:35
  #1076
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av NothingToLose
Otroligt. Varför? Vad har Sverige fått i utbyte?

Som jag varit inne på tidigare i tråden. Det finns stora karriärmöjligheter för vissa i att bete sig på det här sättet. Maktstrukturer osv. Etik, "att göra rätt" och sånt är för länge sedan hivat i soptunnan när cashen så behagligt rullar in.
Citera
2013-09-06, 09:44
  #1077
Medlem
Är det så att Sverige har en aktiv roll i övervakandet så har ju Stefan Löwen en lysande chans att ta makten ifrån Reinfeldt. Vågar bara Stefan Löwen gå ut och lova oss att avsluta alla sådana samarbeten så får han min röst direkt. Och jag är en som i normala fall oftast röstar på borgarna. Tror att fler tänker som jag. Det som krävs är att Sosse ledaren vågar gå ut och göra slag i saken, tror ni han vågar det?
Citera
2013-09-06, 10:08
  #1078
Medlem
SvenskOppositions avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FulAgent007
Är det så att Sverige har en aktiv roll i övervakandet så har ju Stefan Löwen en lysande chans att ta makten ifrån Reinfeldt. Vågar bara Stefan Löwen gå ut och lova oss att avsluta alla sådana samarbeten så får han min röst direkt. Och jag är en som i normala fall oftast röstar på borgarna. Tror att fler tänker som jag. Det som krävs är att Sosse ledaren vågar gå ut och göra slag i saken, tror ni han vågar det?

Säger han något är det i så fall endast läpparnas bekännelse och mummel om att "se över rutiner och direktiv".

Det finns för starka krafter inblandade i den globala massövervakningen. En makthavare som gör verkligt anspråk på att avbryta eller begränsa övervakningen kommer att dödas alternativt att skandaliseras på så sätt att han oskadliggörs.
Citera
2013-09-06, 10:08
  #1079
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av FulAgent007
Är det så att Sverige har en aktiv roll i övervakandet så har ju Stefan Löwen en lysande chans att ta makten ifrån Reinfeldt. Vågar bara Stefan Löwen gå ut och lova oss att avsluta alla sådana samarbeten så får han min röst direkt. Och jag är en som i normala fall oftast röstar på borgarna. Tror att fler tänker som jag. Det som krävs är att Sosse ledaren vågar gå ut och göra slag i saken, tror ni han vågar det?

Kalla mig foliehatt men Stefan Löwen är redan insyltad i smeten. Visst kan han som brukligt stå och prata fint om ditt å datt men det förändrar ingenting.
Citera
2013-09-06, 10:24
  #1080
Medlem
BaalZeBubs avatar
Att Sverige har samarbetat med USA genom informationsutbyte, och att vi har en aktiv underrättelsetjänst som avlyssnar information från Ryssland och andra länder i öst, har varit känt länge. Därför kommer svenska politiker låtsas som om det vi hör nu är självklarheter, att det är intet nytt under solen och att det kommer att fortsätta i framtiden.

Men rapporterna vi har fått från SNOWDEN m.fl på sista tiden går mycket längre än så. Det handlar om en total direktavtappning vid de allra största informationskanalerna ( total sniffning av information i undervattenskablar, direkt tillgång till portaler och sociala media, avkryptering av trafik mellan kund och bank, direkt tillgång till mailservrar m.m).

Sättet informationen hämtas på och behandlas har också den varit annorlunda. I offentliga framställningar inleds avlyssning vid behov, och då tillämpas särskilda nyckelord för att inhämta vissa data. I de rapporter vi får nu avlyssnas precis all information 24/7, och överförs till serverhallar [ som kräver sådan kapacitet för att lagra denna oorganiserade data att sql och liknande gamla tekniker inte klarar av det - utan man utvecklar nya 'big data' tekniker - ] där man utvecklar kraftiga analysinstrument som förmår analysera dessa data och hitta korrelationer. Ovanpå detta har man byggt ut system så att egna och främmande underrättelsetjänster har tillgång till dessa data och analysinstrument.

Svenska politiker och höga tjänstemän är rätt otroliga. De gick mer eller mindre offentligt ut med sina planer, där i princip alla andra länder i världen gjorde samma saker i hemlighet.

14 september 2008
"Hanteringen av underrättelsematerial pågår i ett sedan länge etablerat handelssystem mellan länder.

Utrikesminister Carl Bildt sätter be- gränsningen till att informationen ska vara till nytta för Sverige, även om det innebär utbyte med diktaturer.

-Det kan inträffa att vi byter in- formation med någon, säger han till SVT:s Rapport.

Bildts svar innebär att den informa- tion FRA samlar in kan hamna i vilka händer som helst i världen.

Att säkra FRA:s ställning som en attraktiv partner i det inter- nationella utbytet av underrättelse- uppgifter var ett tungt argument för FRA-lagen."
http://www.svt.se/nyheter/sverige/fra-kan-samarbeta-med-diktaturer

Detta var alltså inte piratpartiet som skriver om rykten i en blogg. Det var landets utrikesminister och Sveriges statliga television.


Men Svenska Dagbladet rapporterade redan 2008 om den verkliga omfattningen. Här är ett refererat baserat på Svd, i The Local:
http://www.thelocal.se/12922/20080709/

Några valda stycken:
"Sweden's new surveillance law will enable the National Defence Radio Establishment (FRA) to scan massive quantities of Russian computer and telecom data, Svenska Dagbladet reports. Information gleaned by the signal intelligence agency can then be used as currency when trading data with other western countries."

"Our geographical position means that 80 percent of Russia's contacts with large parts of the world travel through cables in Sweden. That is the core of the issue," said one source. "

"Swedish-Finnish telecom giant TeliaSonera owns one of the world's largest fiber-optic cable networks, and company maps confirm that the vast majority of all cable traffic to and from Russia crosses Sweden's borders, SvD reports.

All Russian email and telephone calls, for example, pass through Sweden, regardless of whether the recipient is located in Berlin, Hong Kong, Kiev or New York. And 85 percent of Europe's broadband customers are connected in some way to TeliaSonera's network. "


"
The new surveillance law will require all Swedish telecom operators to store any communications passing Swedish borders and make them available for FRA's perusal at collection nodes located at various points around the country. "

Läser man dessa nyheter från 2008 idag, så kommer de i ett annat ljus. De såg då aningen överdrivna ut, och tekniken för sådana totalavlyssning var dels inte utvecklad, dels nätt och jämt känd.

Idag är den utbyggd. Öppet och baserat på lagförslag i Sverige, i hemlighet i UK och USA.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in