Citat:
Ursprungligen postat av
CrispyKreem
Nja, jag minns att det kom OECD-statistik som visade att Sverige tjänat marginellt på invandringen, nåt som triumfatoriskt viftades med av bl a Ullentott. Men den hade ju slagit ihop dagens bidragsinvandring från MENA med skandinavisk invandring, inomeuropeisk arbetskraftsinvandring och inomeuropeisk asylinvandring. Då kan man alltid skylla på att MENA-invandringen KOMMER att bli en vinstmaskin om man bara ger den lite med tid... och pengar... och tid... och pengar. Jo sunesäkert att somalierna om 20 år kommer att vara lika etablerade som bosnierna är idag. Ingen skillnad alls i driv och utbildningsnivå.
Tyvärr ropade invandringskritiker varg redan när juggarna kom, så idag när alla de där varningarna faktiskt är relevanta vill ingen lyssna.
Den beramade OECD-rapporten var väl den där man medvetet läste ur fel kolumn? Där den samlade invandrarkåren betalade in NÅGOT mer i skatt än den fick tillbaka i transfereringar.
Det trista var ju bara att man i en annan kolumn i samma rapport tog med kostnader som skola, vård, infrastruktur - vilket gav ett klart minus sammanlagt.
Sedan är ju som du säger det stora räknetrolleriet att inkludera holländare såväl som etiopier, danskar såval som afghaner. Ungefär som om de var ett gruppaket.
För övrigt räknade The Economist på sysselsättningsnivåer på invandrargrupper i förhållande till när de "lönar sig" för ett högskatteland som Sverige. Något på 70 procent, har jag för mig. Juggarna (har jag också för mig) ligger på 60 procent någonting idag. Netto, utslaget över hela mottagningstiden går alltså även de med förlust. Men inte så stor förlust.
När brittiska siffror visar att "deras" somalier har sysselsättningsnivåer på 10 procent, samtidigt som GB anförs som ett föredöme för rasse-Sverige att ta vara på denna potential, ja då kan man ju tänka själv...