2013-08-31, 22:56
  #16561
Medlem
mb20guys avatar
Fy fan va besviken man är. Jag trodde ju Bassads bunkrar skulle brinna i natt. Hur länge ska man nu behöva vänta??
2013-08-31, 22:57
  #16562
Medlem
Anon2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KITTENMITTONS
Har du inte hängt med i svängarna alls? Klart att Syrien skulle kunna krossas lätt om de inte hade haft starka vänner som backar upp dem. Iran har sagt att de kommer köra all in på Israel om Syrien blir attackerat utan 100%:ig bevisning för att det är Assad som har använt kemiska vapen. Ryssland och Kina har lagt sina vetos och tidigare sagt att om USA bråkar med Syrien så kommer de inte sitta och kolla på, båda dessa länder har bra handelsrelationer med Syrien och Ryssland framför allt är riktigt bra vänner med Syrien, . Det var 2011, och det lär ju bara ha blivit mer under 2012/13 med tanke på hur situationen har eskalerat, inte direkt så att Ryssland inte kunnat förutse att detta är på g en lång tid bakåt..
Du kanske borde komma ner i verkligheten?
Klart som fan att land X säger dittan och dattan, det vore politiskt tjänstefel annars.
Men det är bara ord som kommer förbli ord.
2013-08-31, 22:59
  #16563
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av trenterx
Craig Murray, f.d brittisk diplomat och ambassadör, skriver om den gigantiska avlyssningsstationen Troodos på Cypern. Den ägs av UK, men har inte lyckats plocka upp de telefonsamtal som Kerry hänvisar till som bevis. Varför det?
Misströsta inte, min vän. Tids nog ska du se, hittar personalen på Troodos alla bevis
2013-08-31, 22:59
  #16564
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bernad_law
Fast nu kommer nog inte bevisen vara av slam dunk-karaktär, utan, som underrättelseinformation mest är, fragmenterade och icke-fullkomliga. USA har naturligtvis ett trovärdighetsproblem efter Irak-kriget, men om vi utgår från att bevisen som framkommer är "äkta" och inte ihopkokade så kanske de bara delvis tydligt pekar i en riktning?

Det jag har sett hittills av vad de presenterat (fortfarande utgår vi från att de presenterar sanningen) gör det ganska trovärdigt att Assad ligger bakom, och om de har ytterligare som pekar i den riktningen men som inte kan offentliggöras kanske de anser sig såpass säkra att de skulle våga sätta pengar på det hela.

Beslutsfattande i Obamas ställning handlar ju om att agera utifrån icke-fullständiga uppgifter, och att inte agera är ju också ett beslut. OM det är Assad som ligger bakom så skulle ett uteblivet militärt svar från USA sända tydliga signaler till både honom och andra skumrasktyper om att det är bara att tuta och köra, så det är inget enkelt beslut detta.

Oavsett vilket, om inte bevisen kan sägas vara solklara men ändå så starka att USA ser att de behöver agera finns det fortfarande slingringsmån för Putin, och då har vi ett problem. Förlorar amerikanerna trovärdighet här kanske de måste slå så mycket hårdare nästa gång någon diktator sticker upp.
"– Varför skulle Syriens ledning, samtidigt som armén skördar framgångar i kampen mot terrorismen, välja att använda kemiska vapen mot civila?

Jag var i närheten av Abbassiyyintorget. Det ligger nära Jober och Zamalka, där de hävdar att kemiska attacker ägt rum, berättar hon och fortsätter:

– Där pågick strider och Syriska arabiska armén använde reguljära vapen mot rebellerna. Jag var så nära att så nära att jag kunde se bränder efter explosionerna. Om armén anföll med kemiska stridsmedel borde många fler ha dött, inklusive jag själv."

http://proletaren.se/utrikes-mellanostern/damaskusbor-avvisar-anklagelserna
2013-08-31, 23:01
  #16565
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mb20guy
Fy fan va besviken man är. Jag trodde ju Bassads bunkrar skulle brinna i natt. Hur länge ska man nu behöva vänta??

Du får nog vänta en stund till, kongressen kommer rösta för så du kan vara lugn Hur skulle du som Assad hatare och krigshetsare reagera om Assad bestämmer sig för att fylla millitäranläggningar med rebellfångar? Skulle du vara fortfarande vara lika glad för att Assad:s byggnader brinner ?
2013-08-31, 23:03
  #16566
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mb20guy
Fy fan va besviken man är. Jag trodde ju Bassads bunkrar skulle brinna i natt. Hur länge ska man nu behöva vänta??
För att lindra din otålighet borde du skaffa en flygbiljett, och själv tutta på ett par bunkrar. Kanske träffar du på de långskäggiga, och blir offrad till Allah. Det blir säkert helfestligt. Åk du, säger jag.
2013-08-31, 23:06
  #16567
Medlem
KITTENMITTONSs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Anon2
Du kanske borde komma ner i verkligheten?
Klart som fan att land X säger dittan och dattan, det vore politiskt tjänstefel annars.
Men det är bara ord som kommer förbli ord.
Haha vafan jiddrar du om? Politiskt tjänstefel? Internationellt politiskt tjänstefel då eller? Vi har inte haft en såpass spänd situation som vi har just nu sen kalla kriget, Ryssland har mig veterligen aldrig satt ner foten på detta viset mot USA sedan dess. Och med tanke på att sättet att föra krig på har utvecklats enormt under de decennier sedan kalla kriget har detta potential att sluta riktigt illa.
2013-08-31, 23:07
  #16568
Medlem
hashflashs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dr.Gurka
Obama var starkare än vad jag trodde och kämpar emot judemaffian. Då blir nu frågan istället, vad händer nu?

Det värsta är att judarna kanske kommer fortsätta med false flag attacks, med fler onödiga dödsoffer.

Det är även nu möjligt att Obama kommer bli straffad på något sätt men jag tror det kommer först hända när Obama sätter punkt för en invasion av Syrien, då kommer judarna sätta dit honom.

Det är bara pajasen Hollande kvar, men han är ju jude själv så det är klart han gör precis vad de säger till honom.
Det kunde blivit en dyr läxa för Obama den röda linjen. Jag tror Obama och många andra högt i USA ledningen är lättade att Storbritannien satte ner foten. Intressant det där med "red line" i övrigt, ett uttryck som Benjamin Netanyahu fräste ut otaliga gånger och till och med illustrerade för i sitt Iran-varningstal i FN. Nej en judefälla var det helt klart, om det finns fler är väl frågan? Obama gillar ju inte Benjamin (vem fan gör det?). Hoppas att judelarmet gått ordentligt nu och att man spelar ner Israels försök till maktspel. Förberedelserna inför besöket i högrisk-Sverige verkar vara i ordning. Kunde Säpo hålla ett extra öga på den judiska kommunikationen under besöket så vore det finemang! Vi vill inte ha en till utredning typ Palme.
2013-08-31, 23:10
  #16569
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Cilas
Obamas tal bekräftar det många redan har fattat. Goyimvärlden har gjort sin första revolt i modern tid mot judarna. Goyim visade det i England när de tvingade Cameron till reträtt. Nu visar hon det också i USA med en president som uppenbarligen bara vill skrika ut att "vi kommer inte att anfalla Syrien bara för att alla judiska tidningar i hela världen gjorde det till "en självklar sak" dagen efter false-flag-attacken i Damaskus, men vi inser att vi måste stilla den judiska blodtörsten genom att säga att vi är beredda och redo att slå till när som helst". Sen ägnade han resten av talet åt att berätta hur viktigt det var att vänta in FN, tid, kunskap, underättelser och fan och hans moster. Obama har blivit övertygad av Pentagon och militära rådgivare att "säger vi inte nej nu kommer vi aldrig mer att kunna säga nej". Att USA skjuter upp attacken och att UK ställer in den ger en klar och tydlig signal till den globala judenheten - "Vi har inte lagt oss ner och gett upp än". De senaste dagarna har vi sett de kanske största triumferna för goyimkommuniteten sedan Isabelle slängde ut judarna från Spanien 1492. En stor seger, förvisso.
Fast som jag skrev tidigare är det väl inte så solklart i Israelisk press?

Lite märklig reaktion i Israel dock för dom som anser att USAs Israeliska lobby ligger bakom.
Citat:
Citat:
Att USA förbereder en attack mot Syrien handlar om att ta tillvara supermaktens egna intressen i regionen, inte om någon humanitär insats. Den linjen driver flera israeliska dagstidningar på opinionssidorna.

http://www.dn.se/nyheter/varlden/isr...emliga-agenda/
2013-08-31, 23:12
  #16570
Medlem
KITTENMITTONSs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kaymano
Tycker det verkar som att antalet veton ligger i paritet med förmågan att agera världspolis. Sovjet hade ex. betydligt fler veto-röster/inlägg än Ryssland. Vill övriga världen minska USA:s inflyttande så bör de rusta upp. EU och Kina borde ex. kunna mönstra en liknande krigsmakt. Tills det sker kommer USA fortsätta styra dagordningen (på gott och ont). Obama verkar dock hyfsat eftertänksam. Annars hade anfallet redan varit ett faktum.
Hyfsat eftertänksam är väl att ta i, han gjorde ju sig redo för krig trots att han vet vad som händer då. Tyvärr är ju vi som är med i EU best friends forever med USA så någon annorlunda pakt lär knappast formas under våran livstid iaf - det vill till att folk börjar inse att världen inte behöver vara så här illa och att USA har missbrukat sin makt så mycket det går och lite till. Hoppas personligen på ett maktskifte bort från USA/Israel, visst det kan bli värre om Kina och Ryssland styr men jag har svårt att tro att de skulle tvinga oss till massa skit bara för att de styr.
2013-08-31, 23:14
  #16571
Medlem
Creaturs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gulasnubben
Fast som jag skrev tidigare är det väl inte så solklart i Israelisk press?

Lite märklig reaktion i Israel dock för dom som anser att USAs Israeliska lobby ligger bakom.
Citat:

Precis, judarna är inte eniga. Men det kommer aldrig folk som lever i en mytvärld att begripa. Ändå kan man tycka det är konstigt om Fb har regler mot uppvigling. Då kunde man radera tusentals andra inlägg också.
2013-08-31, 23:15
  #16572
Medlem
bernad_laws avatar
Först: Artikeln som cirkulerat omkring som någon form av bevis för att saudierna skulle ligga bakom. Jag har INTE kommit till botten med det hela än, men åtminstone en bit på vägen. Så här skriver tex foliehatts-sidan Infowars:

Citat:
Syrian rebels in the Damascus suburb of Ghouta have admitted to Associated Press correspondent Dale Gavlak that they were responsible for last week’s chemical weapons incident which western powers have blamed on Bashar Al-Assad’s forces, revealing that the casualties were the result of an accident caused by rebels mishandling chemical weapons provided to them by Saudi Arabia
http://www.infowars.com/rebels-admit-responsibility-for-chemical-weapons-attack/

Nu har Mint Press, bolaget som artikeln var skriven för kommit ut med en rättelse:

Citat:
Dale Gavlak assisted in the research and writing process of this article, but was not on the ground in Syria. Reporter Yahya Ababneh, whom the report was written in collaboration with, was the correspondent on the ground in Ghouta
http://www.mintpressnews.com/witnesses-of-gas-attack-say-saudis-supplied-rebels-with-chemical-weapons/168135/

Att man försökte dra nytta av den välkända journalisten Dale Gavlaks goda namn tyder helt klart på att det hela är fishy, men jag vet inte HUR fishy än.


Citat:
Ursprungligen postat av Regulus
Min främsta invändning mot USA:s ensidiga beslut är att man kör över och försvagar FN i sin iver att straffa de skyldiga, vilka de nu är. Jag delar inte heller din dystopiska syn på världssamfundet (makt = rätt) utan tror att FN trots alla sina brister är bättre än internationell laglöshet. Framför allt därför att små stater som Sverige är mindre utsatta om det finns vissa normer som de flesta stater efterlever. Det argumentet förstår du väl?

Jag förstår naturligtvis hur du tänker, och för små länder är ett starkt FN självklart positivt. Problemet är dock att det inte finns vettiga incitament för större länder att lämna ifrån sig makt för att på så sätt upprätthålla internationell lag, och det är där problemen ligger. Vill man att större länder ska inrätta sig måste dessa helt enkelt ha mer att säga till om; det kan inte vara så att små skurkstater som NK, Sudan och liknande sitter och bestämmer om mänskliga rättigheter om vi förväntar oss att USA ska följa besluten.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in