Citat:
Ursprungligen postat av
Praetori
Jo tjena. Stänga gränserna. Berätta det för Israel för de hade nog hemskt gärna vilja vetat hur man gör för att hindra leveranser till Hizbollah, i typ 30års tid.
Sedan 2011 har det, enligt FN, dött kring 100.000 människor och det kommer förmodligen dö ett par hundratusen till innan det hela är över. Embargon har inte hjälpt ett skit och inblandade parter har haft 2 år på sig att förhandla på egen hand men så har inte skett.
Om Assad varit minsta bekymrad över att hans medborgare dör så hade han bönat och bett om att FN skulle hjälpt till med fredsbevarande styrkor för länge sedan men så har inte heller skett.
Det pågår en humanitär katastrof i Syrien och det är väst som i vanlig ordning kommer få betala priset.
Till och med Finland betalar mer pengar i humanitärt bistånd per år än hela Ryssland och Kina tillsammans (mer än dubbelt så mycket) så du kan själv räkna ut vilka i världen det är som står för notorna när sånt här skit händer.
Nu får du ta och lägga ner med spridning utav ren dynga! Du har fått saker förklarat för dig flera ggr men ändock så återkommer din dynga efter några sidors läsande.
Dessa 100 000 döda
hade inte behövt hända om dina herrar inte hade sponsrat dessa
utländska terrorister med pengar och vapen. Och dessa herrar som sponsrar innefattar ickedemokratiska länder såsom Saudi och Qatar, med väst i ryggen. Så enligt din logik så ska Assad be väst skicka fredsbevarande styrkor när väst just nu utan BEVIS vill attackera. Har det verkligen undgått dig hur media har ljugit och hetsat på sistone för ett krig? Ser du inte kopplingar till Irak kriget och krigshetsen som pågick då?
Assad har för övrigt varit den som har velat ha fredsförhandlingar medans dina allierade inte har velat. Det har även andra påpekat för dig men du fortsätter bestämt att sprida lögner, har du en agenda?
-
så du kan själv räkna ut vilka i världen det är som står för notorna när sånt här skit händer
Ja vi är många som har internet att tacka för gällande informationen om vilka det är som står bakom allt som händer. Hade vi inte haft nätet så hade vi likt dig blint trott på att Ryssen och muslimerna är de som skapar kaos runtom i världen och att väst ledare är goda människor som vill mänskligheten väl. Nej du, jag har svårt att se att du har missat att dom flesta krigen som Usa har utfört dom senaste decennierna inte har varit utav goda anledningar, och lögner för folket har innefattats i alla krigen Usa har utfört. Du vet även om att det är ett proxykrig som sker just nu i Syrien, men ändå ska du försvara mördare och plundrare bara för att du hör till den sidan och vägrar att tänka objektivt!
http://en.wikipedia.org/wiki/A_Clean_Break:_A_New_Strategy_for_Securing_the_Rea lm
Citat:
A Clean Break: A New Strategy for Securing the Realm (commonly known as the "Clean Break" report) is a policy document that was prepared in 1996 by a study group led by Richard Perle for Benjamin Netanyahu, the then Prime Minister of Israel.[1] The report explained a new approach to solving Israel's security problems in the Middle East with an emphasis on "Western values". It has since been criticized for advocating an aggressive new policy including the removal of Saddam Hussein from power in Iraq, and the containment of Syria by engaging in proxy warfare and highlighting their possession of "weapons of mass destruction
http://www.foreignpolicy.com/articles/2013/08/25/secret_cia_files_prove_america_helped_saddam_as_he _gassed_iran
Citat:
The U.S. government may be considering military action in response to chemical strikes near Damascus. But a generation ago, America's military and intelligence communities knew about and did nothing to stop a series of nerve gas attacks far more devastating than anything Syria has seen, Foreign Policy has learned.
Om du är det minsta ärlig mot dig själv så borde du egentligen stå och skandera utanför Amerikanska ambassaden imorgon nu när du läst ovanstående. Ta även med dig några utav islamisterna som du så gärna vill ska segra Syrien och bomba ambassaden, såsom du nu tycker att man borde bomba ett land vars ledare kanske har använt kemiska vapen. Hycklare är vad du är!