2013-08-28, 00:04
  #14605
Medlem
korps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ZuparN
Hur ser du på Camerons chanser att få med sig parlamentet?

Ser bra ut för tillfället, Miliband har gett principiellt stöd från Labour idag. Dock kanske tory backbenchers är mer negativa, jag vet inte men även om det är så är de troligen inte tillräckligt många.

Den enda som är känt negativ och direkt hatiskt så är ju George Galloway, men han är ju en person bara. Kan bli intressant att se vad han säger om det hela på Torsdag.
2013-08-28, 00:04
  #14606
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Thunderman

Och det är att den som har makt är den som har vapen.

Inte den som är "ivrig", "fanatiskt", "offervillig".

I Egypten var det armén som hade vapnen och dem kunde ta bort demokratiske valde Mursi, precis som dem tidigare tog bort Mubarak. I Libyen hade Gaddafi vapnen och det krävdes NATO för att ersätta honom.

I Irak var det amerikanarna som invaderade, likt i Afghanistan.

Så den som har vapnen i Syrien kommer bestämma. Idag om du tittar på rebellstyrda områden så är det grupper som Tawhid, Ahrar al Sham, Jabhat al Nusra, Liwa al Islam och Suqoor al Sham som har vapnen och därför kontrollerar dem och administrerar områden.

Hur stor del av den syriska befolkningen man utgör är egentligen inte viktigt, utan det viktiga är den som har vapnen. Jag menar vi har praktexempel på detta i historien där en liten minoritet som hade vapen kontrollerade länder. Idi Amin gjorde det tills Tanzanias invasion, Hussein i Irak tills USAs invasion, Pol Pot i Kambodja tills Vietnams invasion.


Precis så är det och det är just därför som vissa krafter vill avväpna civilbefolkningen i västerländska nationer och det är därför de har skrotat allmän värnplikt och de stora förråd av vapen, ammunition och annan krigsmateriel som fanns utspridda över landet. Detta har genomförts nyligen inte bara i Sverige utan även i flera stora europeiska nationer som tidigare hade allmän värnplikt och ett folkförsvar.
2013-08-28, 00:05
  #14607
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Madagascar
Ryssarna kommer med hårda ord och varningar. De pekar på att det kan ha varit rebellerna som använde kemvapen. Men utrikesminister Lavrov har sagt att man inte kommer gå ut i krig för syriens skull. Ryssarna är väl inte så pigga heller på att stötta en ev kemkrigare. Kanske har Ryssarna blivit köpta på något sätt.


Förvisso vill man inte bli indraget i krig men att freda sin egen säkerhetszon kring sin egen flotta är ju inte att gå i krig.

Sedan är det väl så att Syrien till viss del har samma vapen- och radarsystem som ryssen har så det innebär ju att ryssarnas flotta till havs skulle kunna "reläa" information som man ser på sin radar till Syriens radarsystem, eller fungerar inte detta?
2013-08-28, 00:07
  #14608
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Regulus
Absolut. Kerrys presskonferens var ju en av de sämsta insatser en amerikansk politiker gjort inom det utrikespolitiska området. Ingen logik eller röd tråd alls.

Se min (något elaka) sammanfattning:

http://www.flashback.org/p44959861#p44959861


Alltså blir det någon slags grupp-psykos så dom tappar allt omdöme, eller vet dom hur det ligger till och är helt enkelt desperata att smida medan järnet är varmt? Kerry säger att det är "bevisat", Haug hakar på och säger att Kerry säger att det är "bevisat" och Bildt hakar på och säger att Kerry och Hauge säger att det är "bevisat". Källan för vansinnet är väl som så många gånger förr en mytomanisk avhoppare och vips har man på nåt sätt ryggen fri. SOM SÅ MÅNGA GÅNGER FÖRR.
2013-08-28, 00:08
  #14609
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snurren75
Var USA i krig med Libyen?

Nej det var inte ett specifikt inlägg mot just USA eller Libyen utan ett exempel på att det inte är emot folkrätten att försöka ta död på ett lands ledare under en väpnad konflikt vilket var vad som påstods.
2013-08-28, 00:09
  #14610
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snurren75
Var USA i krig med Libyen?


Ja, det kan man diskutera då man anföll utan föregående krigsförklaring dessutom. Dra nu inte in resolutioner som har med no-fly zone och skyddande av civila att göra eftersom den måste anses void då man inte skyddade civila och höll sig till resolutionen.
__________________
Senast redigerad av micks 2013-08-28 kl. 00:11.
2013-08-28, 00:10
  #14611
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Baiser
Åhh, vad du är smart!

Men den amerikanska underrättelsetjänsten har redan dragit slutsatser att det var en c-strids attack. Det duger som underlag för Kerry.

Som svar på ditt resterande bla-bla; så är det FN säkerhetsråd som totalt har misslyckats nä man inte kan enas om motåtgärder efter en sådan här attack. Därför etaberar nu den frivärlden tillsammans med arabvärlden och Turkiet en ny praxis där C-strids attacker mot civila automatiskt kommer att straffas av världssamfundet.

Men var är bevisen? Varför är man inte intresserade av vad FN-utredningen kommer fram till? Men det är klart, det är jobbigt med FN ibland; de kan ju komma ram till att det är terroristerna som är skyldiga som förra gången N var inblandade....
2013-08-28, 00:11
  #14612
Medlem
rootbits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TheFatController
Läs en bok? Läs en diplomatkabel...
http://cablegatesearch.net/cable.php?id=09TELAVIV36&q=syria

Embassy Tel Aviv (Israel)
Cable time
Wed, 7 Jan 2009 13:40 UTC
Classification

SECRET

Citat:
PRESSING FOR ACTION ON IRAN
---------------------------
¶4. (C) Netanyahu stressed that the time for halting Iran's
nuclear program is running out. Referring to French
President Nicholas Sarkozy's suggestion to avoid talks with
Iran until after the Iranian elections, Netanyahu advised
that any talks taking place after that time should be of
limited duration-two to three months at most. If a solution
were not reached at that time, Netanyahu said the West must
act with strong sanctions, including a blockade. Sen.
Specter asked Netanyahu why he thought a blockade would work
and Netanyahu responded that the sharp decrease in oil prices
will bring financial hardship to Iran and a blockade could
provide the additional pressure on the Iranian regime that
would encourage it to halt its nuclear program. In
Steinitz's view, Iran would not change its stance unless it
saw that "brute force" might be used. "The only chance we
have to avoid using force is if we choose a big enough stick
and wave it wildly in their faces,"
he advised, pointing
toward Libya's decision to terminate its weapons program
following the U.S. invasion of Iraq.


Och med det vill du ha sagt?

Hot om våld kan ibland vara det bästa av försvar om man står inför en mäktig fiende. Har Israel inte rätt att värna sin säkerhet eller vad?

Förresten så är det här telegrammet stulet av en kille som vilseleder en hel värld i sanningens namn för att medvetet kunna skada USA och Israel. Han kunde exempelvis ha publicerat ryska telegram från Tjetjenien, men det gjorde han inte. Fanns det inga krigsbrott att rapportera där? Eller varför publicerade han inte info om alla de som avrättas i Kina varje år?

Jag menar, varför är karln så ensidig i sin sanning? Ja, vem vet..

Men inte nog med att han ger sig på NATO... han tar därefter sin tillflykt till ett socialistisk land. Julian Assange är ett kräk. Ett smart kräk, men ändå ett kräk.
__________________
Senast redigerad av rootbit 2013-08-28 kl. 00:24.
2013-08-28, 00:13
  #14613
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Praetori
Tro mig, om du sitter ett fordon som någon skjuter på så är det inte helt lätt att avgöra vem eller ens vart skurken är.
Ett par skyttar som sätter ett par bulor i plåten ställer sig inte upp och visar ID handlingarna efteråt.

Varför skulle FNs personal på plats göra några antagandet om vem som sköt? Som sagt så skjuts det på FNs fordon i tid och otid på i princip varenda plats där man verkat och det förekommit strider. Att peka finger, ta sidor och göra förhastade slutsatser är inget som gör ditt jobb på fältet säkrare och därför låter man bli.

Tja, har man lämnat regeringskontrollerat territorium och är på väg genom bufferzonen rakt mot rebellerna och får några bulor i plåten framifrån på första fordonet så vad skulle du tippa?
2013-08-28, 00:13
  #14614
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av baggebo1
Ett system som aktivt motarbetar medborgarnas intressen är ett ondskefullt system oavsett vad det kallas. Jag tror inte på nån sorts term-dikotomi typ demokrati/diktatur. "Diktatorn" Assad bryr sig mer om sin befolkning och är bättre för sitt land än vad "demokraten" Reinfeldt eller "demokraten" Obama är. Samtidigt var "demokraten" Hansson bättre för sitt land än "diktatorn" Lenin. Hur gagnas medborgaren av den som styr? Det är det intressanta. Inte systemets beteckning eller namn. Substans före form, som i allt annat.

Denna uppfattning uttrycktes väldigt väl av den store revolutionären och profeten. Lyssna mellan 1:52 och 3:43. Kanske mer aktuellt än någonsin tidigare. Under solen intet nytt, som man säger.

http://www.youtube.com/watch?v=fKMVt7K4gPY&bpctr=1377643034

Resten av filmen är såklart också bra men stycket mellan 1:52 och 3:43 är extremt relevant för situationen i och kring Syrien, och angående snacket om "diktatur" och "demokrati".
__________________
Senast redigerad av Varnagel 2013-08-28 kl. 00:16.
2013-08-28, 00:21
  #14615
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snurren75
Tja, har man lämnat regeringskontrollerat territorium och är på väg genom bufferzonen rakt mot rebellerna och får några bulor i plåten framifrån på första fordonet så vad skulle du tippa?

Jag skulle "tippa" på att jag befinner mig i en stridszon och att inte ens de lokala bataljoncheferna vet exakt vart frontlinjen går eller hur den ser ut. En lägeskarta mer än ett par timmar gammal fyller i stort sett ingen annan funktion än som dasspapper i ett aktivt stridsområde, definitivt inte i urban miljö. Jag skulle dessutom inte göra några antaganden om VEM som sköt mot mig eller varför.
Om jag dessutom var åtföljd av den ena partens säkerhetsstyrkor skulle jag inte dra några som helst slutsatser.

Dessutom kommer du med en hel del spekulativa påståenden om både fordonens position, färdriktning, hur frontlinjen är beskaffad och vart kulorna träffade.
2013-08-28, 00:27
  #14616
Medlem
Reguluss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Praetori
Japp Jänkarna är bra på att göra egna tolkningar av konventionerna.
Man skall dock inte sticka under stol med att de har visst juridiskt stöd för dylika grepp. Om du inte slåss för en specifik stat och därmed slåss som en kombattant så kan du inte åberopa artikel 52 heller då den endast innefattar kombattanter. Där ingår dock högsta ledningen såsom Presidenten. Att däremot lönnmörda en jordbruksminister anses inte helt legitimt (om inte denna på något sätt leder krigsproduktionen i form av gödselbomber, snurrigt värre men det finns visst tolkningsutrymme).

Du måste inte tillhöra en av USA eller någon annan erkänd stats armé för att betraktas som krigsfånge. Konventionen skyddar även motståndsrörelser och liknande, till och med civilbefolkning som spontant tar till vapen vid en invasion utan att bära uniform eller stå under militär ledning. Det enda kravet är att du bär dina vapen öppet.

Begreppet "illegal combattant" som George Bush införde i ett försök att kringgå Genevekonventionen saknar allt stöd i konventionen. Tvärtom sägs det att alla som grips i en krigszon ska betraktas som krigsfångar tills dess att en kompetent domstol kunnat avgöra deras status.

Att Aafia Siddiqui - som hölls fången i ett av USA:s "svarta hål" i en krigszon (Afghanistan) utan att en domstol avgjort hennes status - borde ha betraktats som krigsfånge - och därmed också hade rätt till ett fritagningsförsök utan att straffas - är ganska självklart. Att åtala och döma henne för detta var ett justitiemord oavsett vad hon i övrigt eventuellt gjort sig skyldig till.
__________________
Senast redigerad av Regulus 2013-08-28 kl. 00:29.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in