Citat:
Ursprungligen postat av
abkhazia
Alldeles säkert. Problemet är att betygen räcker inte till HHS och gissningsvis kostar de övriga en del om man kommer från Sverige?
Så frågan återstår: Är det bättre att att läsa på svenskt universitet och göra utbyte på ex CBS än att ta master på det lägre rankade universitet i USA? Kanske därefter söka master på HHS?
Alla de skolor jag rabblade upp är gratis eller nästan gratis. Alla dessa skolor är också target schools för företag som erbjuder jobb där man får jobba internationellt och dessutom tjänar en rejäl hacka. Ledsen, men kommer du ej in på HHS är det dessa skolor den vägen du kan gå som är på likvärdig nivå och som ej tar ut några höga studieavgifter.
Jag tror inte många storföretag kommer till de amerikanska universitet du nämnde, och dessa skolor har nog ännu lägre trovärdighet i Europa. Ska du ta din utbildning i USA och vill jobba i Europa så är det nog närmaste Ivey-league som du får söka efter.
Naturligtvis kan du kompensera en bachelor på ett mindre erkänt universitet genom att ta en master på ett erkänt (exempelvis HHS som du nämner).