Citat:
Samtidigt hörde jag många Spurs-supportrar jubla över att både Lamela och Willian skulle komma (för ca £65m tillsammans), och att det inte tvunget skulle betyda att Bale skulle försvinna. Tror inte ni hade ursäktar er för en sådan trupp trots att det hade betytt ett överflöd av dyra spelare.
Sen är detta ju exakt samma diskussion som förra veckan mellan er och Liverpool-supportrarna angående Willian. Bara det att nu är det Chelsea som är den stora klubben, inte Tottenham.
Sen är detta ju exakt samma diskussion som förra veckan mellan er och Liverpool-supportrarna angående Willian. Bara det att nu är det Chelsea som är den stora klubben, inte Tottenham.
Nu är det ju fånigt kanske att jag försvarar spursarna, men det är förstås inte riktigt samma sak. Liverpool är ju dessutom i grunden en större klubb än Tottenham - så det är ju mer en vanlig konkurrenssituation. Och att Willian väljer den för tillfället mer framgångsrika av klubbarna är väl knappast särskilt konstigt.
Däremot i fallet Chelsea så känns det ju jävligt illa med tanke på att man har otaliga spelare på just den positionen, och att man i teorin har obegränsat med pengar. Willian hade varit en stjärnvärvning i både Spurs och Liverpool: i Chelsea är det inget särskilt. Därtill finns ju som bekant undermeningen i bakhuvudet om att i högsta grad missgynna vad som förra säsongen var en direkt konkurrent. Chelsea spenderar väldigt mycket pengar på någonting som de får ut väldigt lite av, det är kanske slutklämmen i det hela, och det känns inget vidare. Vill vi verkligen ha alla dessa jävla spelare som sitter på bänken i oljelag? Manchester City är som bekant precis likadant med Negredo, Dzeko, Jovetic o.s.v. som står bakom Aguero.

att förlora bale var det värsta som kunde hända för ett tag sen men nu känns det riktigt fint på ett sätt 