Citat:
Ursprungligen postat av
Osakazuki
Smittad av vad då?
Teknisk bevisning, företrädesvis DNA. Tänk så här, AJ och hans kläder var blodiga, och han sätter sig på eller leder mc:n. Han kontaminerar då mc:n, eller smittar ner den med spår.
Blod är mycket smittsamt, oerhört svårt att tvätta bort och dessutom lätt att spåra.
Citat:
Ursprungligen postat av
Osakazuki
Med tanke på det stora MC intresset i tråden; finns det någon som kan ange en källa, som inte har sitt ursprung i tråden eller bland kvittrande fåglar, som säger att:
1. MCn saknas.
2. Polisen söker den.
Något från polisen, media etc?
Kan inte påminna mig att jag sett något, men jag kan ju ha missar det.
RDYs fynd har sitt ursprung från ett enda fågelkvitter.
Men om det känns bättre för dig så har jag igår fått så starka indikationer för både 1 & 2 att det känns dumt att inte dryfta det som en mycket trovärdig uppgift i tråden. Till skillnad från mycket annan spekulation, ack så viktig, men än dock helt utan substans.
Men säker kan man aldrig vara, men jag ser inte vad som kan skada att folk håller ögonen öppna efter mc:n, gör du ?