Citat:
Ursprungligen postat av
snillet_1
Ja, precis. Mittbacken har ju varit ett problem länge hos tyskarna (och är det än idag i viss mån IMO).
Man måste kunna begära att förment seriösa fotbollsskribenter klarar av att vara mer objektiva. Podolski har alldeles för dåligt spelhuvud för att räknas som en världsspelare. Är du seriös eller?
Förstår inte var den här gigantiska Arsenal-hybrisen kommer ifrån helt plötsligt. Ni beter er som ett gäng mentalpatienter.
Det finns en otrolig von-oben-attityd på denna del av forumet. Det finns vedertagna "sanningar" som alla måste förhålla sig till för att inte kallas okunnig, eller rentavt mentalpatient.
Faktum kvarstår att Podolski är en spelare som producerar poäng framåt - relativt centralt för en offensiv spelare. Han hade bäst poängsnitt av alla spelare i Arsenal förra året. Låg bakom,med assist eller mål, 0.8 mål/match. Det är matchavgörande saker Podolski gjorde. Han har brister i spelet - det är jag den förste att erkänna - men faktum kvarstår att han är en konkret poängspelare, något väldigt få yttrar i dagens fotboll faktiskt är. Det ska ses som en bra jävla tillgång.
I de amerikanska sporterna skulle man skratta åt de som hävdar att en spelare med Podolskis poängsnitt skulle vara medioker. Han skulle ses som en stjärna då han som offensivt spelare gör det han är köpt för - nämligen poäng i massor. Jämför exempelvis med Chamberlain som på ogrundade anledningar flertalet gånger valts före Podolski. Killen har än sämre speluppfattning och gör otroligt lite poäng. Förmodligen hade ni ej koll på siffrorna och när jag skrev att Podolski snittade 0.8 poäng/match så satte det grillor i huvudet på er och då kommer det klassiska "bortviftandet" om att spelaren i fråga ej tillför något i spelet. Men det gör han de facto då man vet att spelaren i fråga kommer vara inblandad i offensiva mål.
Detta börjar gå off-topic men skulle du hävda att spelare som Gomez, eller Muller, ej är en världsspelare för att han/de är dålig(a) i spelet? Eller Inzaghi och Trezeguet på sin tid? Det folk måste förstå är att spelare i ett lag har alla olika spelstilar och det lag med många olika spelartyper löper mkt större chans att lyckas. Att då ha en konkret ytter är lag alla borde sukta efter då den spelartypen är relativt sällsynt.
--------------------
Denna tråd ska handla om silly-season. Och jag är övertygad att tunga värvningar kommer landa för Arsenal de närmaste dagarna. Men en sak som folk ofta glömmer bort är att en del tror att det bara är att punga upp miljonerna som den säljande klubben begär. Det är den enkla biten. Huruvida världsspelare är sugen att gå till Arsenal, eller ens om Arsenal har råd med lönekostnaden för spelare är oklart och tas sällan i beaktning här på flashback. Eller om spelaren verkligen passar in i lagets spelsätt.
Higuain var förmodligen inte särskilt sugen att gå till PL:s fjärde bästa klubb och leva i ett klimat han är totalt främmande vid. Därav valde han ett mer sydamerikanskt lag och Napoli. Tämligen självklart val. Likaså kommer ej Rooney vilja byta ner sig till Arsenal. Suarez kanske vill komma men Liverpool släpper ej till en av de största konkurrenterna om den fjärde CL-platsen. Lewandovski vill självfallet ej lämna Dortmund heller. Så vilka alternativ finns? Man kanske litar på att Giroud som ändå gjorde 11 mål i PL under sin debutsäsong tar ytterliggare kliv så att han landar på 15-20 baljor på en säsong. Bra mkt bättre ekonomiskt än att ta in, säg en gammal och trött Etoo med höga lönekrav.
Michu är ett troligt alternativ och skulle passa väldigt bra. Han skulle kunna spela på en kant, han har visat att han trivs i England och den engelska fotbollen. Dessutom är han spanjor vilket underlättar då vi redan har flertalet spanjorer i truppen. Jag tror och hoppas att Michu kritar på snart.
En värvning är så mycket mer komplex än vad många fattar. ALLT ska klaffa för att det ska bli lyckat. I skrivande stund har Arsenal 3-4 spelare som med största sannolikhet kritar på innan fönstret stängs. De spelarna är noga scoutade och passar in i klubbens mentalitet.