Citat:
Ursprungligen postat av
Quarrel
Jag vill gärna belysa slagsidan i försvarets respektive åklagarens resurser för tråden.
Det kan så klart upplevas som en viss slagsida mellan åklagare och försvar, men jag funderar på om det mest har att göra med att det finns en stor mängd med utredningsmaterial att hantera för åkl. medan försvaret har svårt att motivera en advokat till eftersom KJ faktiskt inte säger så mycket. Hade han haft långa relevanta förklaringar till spår och omständigheter hade det kanske varit annorlunda?
Att inte försvaret får ta del av förund. är väl inte så märkligt alls? Då faller ju hela meningen med rättvisa förhör. Tänker Thomas Quick bara, även om KJ inte sitter å erkänner brott, men risken finns ju att man matar honom med "fakta" och man omintetgör ett förhör där han bara kan berätta det HAN vet.
Är han oskyldig så har han väl ändå ingen nytta av att veta saker som är delar av FUP?
Den enda risk jag ser är väl att förund. är full med saker som talar för att han är oskyldig och att dessa aldrig lyfts fram. Men jag är rätt övertygad att polisen gör sitt jobb på den punkten.
Edit: Saker som tyder på hans oskuld borde han ju dessutom själv tagit upp med sitt försvar.