2013-08-15, 17:45
  #505
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av kolugn
Säg mig..hur startades då feminismen om nu "alla" kvinnor endast vill vara i köket och barnkammaren? Och hur kunde den bli så stark?

Någon glömde låsa dörren såklart.
Citera
2013-08-15, 18:00
  #506
Medlem
kolugns avatar
[quote=Spaeckhuggare|44792766]
Citat:
Där kan jag hålla med dig. Och det är ju därför feminismen är så farlig. Den arbetar för ett mål som gör att vi skaffar alldeles för få barn.

Om män tar sitt ansvar för barn så skulle nog kvinnor kunna tänka sig skaffa fler.


Citat:
Mina manliga vänner är ganska lika mig, både i värderingar och intressen. Men jag tror den där kompletterande aspekten är viktigare för attraktionen. Du behöver inte attraheras till din bäste vän. Det är en fördel om du inte gör det.

men klart fördel vara vän med din partner.

Citat:
Kan du sluta kalla det funtad mellan benen? Det är sjukt oärlig argumentering. Du vet lika väl som jag att det är bra mycket mer och vet du inte det så är jag ledsen men då kan vi lika gärna debattera varför röd färg inte är samma sak som grön färg.

Det som producerar östrogen resp. testosteron sitter mellan benen. I hjärnan är vi mer eller mindre lika.

Citat:
Du hänger upp dig på detaljer. Det onaturliga ligger i att göra pappan till ersättare för mamman. Inte vid dammsugning, matlagning eller nå annat. De flesta stjärnkockar är ju också män. Men eftersom att ta hand om barnen är något som sker i hemmet blir således ytterligare arbetsuppgifter det som finns i hemmet.

Pappan är ingen ersättare till mamman, han är en förälder med exakt samma ansvar för sina barn som mamman. Om han inte klarar att emotionellt anknyta till sina barn eller praktiskt kunna ta hand om dem så sorry men då ska han inte ha några barn.

Citat:
Vi talar i generella termer här kolugn, inte att det inte finns undantag. Men om de är precis lika bra advokater som män, då är det bättre om de generellt gör det som män inte kan göra. Nämligen vara bra mödrar till många barn. Jag skulle ju gärna se att kvinnor föder minst 3 barn, vilket de ligger en bra bit under nu. Om en annan man kan ersätta dem lätt som advokat, då använder inte kvinnorna sin komparativa fördel. Ingen kan däremot ersätta en som mamma för ens barn.

Så om män inte är bättre än sina kolleger på advokatbyrån så är det bättre de blir skogshuggare?

Män kan inte föda barn eller bära barn i en livmoder...detta tar 9 månader i en kvinnas liv. (då hon för övrigt kan jobba också) så kvarstår föda samt amning ca 1 år. Så efter detta kan en man precis lika väl ta hand om sin unge som en mamma. Ett litet pris att betala för att vi ska kunna utnyttja alla begåvningar som finns, även så de kvinnliga, vilket samhället i stort tjänar på.

Citat:
Obetalt? De flesta familjer tycks ha mer eller mindre delad ekonomi så tjaffset om "obetalt" går lite ut genom fönstret där. Delad ekonomi är en förutsättning om en av partnerna inte arbetar heltid, och kanske t.o.m då pga löneskillnader. Man arbetar som ett lag och man har en del saker som måste göras. Så enkelt är det. Man måste för den skullen inte göra EXAKT samma saker. Det blir liksom barnsligt.

Jepp, man får ingen pension får att man går hemma med barn om du nu trodde det?
man behöver inte göra exakt samma saker...men man behöver heller inte bara göra vissa saker. Ser du inte hur dumt det blir?


Citat:
Det ska ha allt detta genom delad ekonomi. Se svaret ovan.

Skriva kontrakt och få hans pensionspengar menar du?

Citat:
Det är klart vi är mer olika än vad vi är lika. Vi tillhör ju samma art. Det är inte förbud, det är rekommendationer. Det är vad som är naturligt. Det är vad som är bra i majoriteten av fall. Det är att inte vända sig bort från det naturliga. Ja, jag vet att båda könen har båda hormoner. Men uppenbarligen spelar det stor roll eftersom exempelvis flickor som fått en stor dos testosteron under graviditeten blir mer "manliga" än de som inte fått det. Vi har uppenbarligen utvecklat muskler och läggning för vissa saker genom dessa skillnader. Det är liksom ingen slump att världen ser ut som den gör hur mycket du än vill det.

Nej att världen ser ut som den gör finns det km långa utläggningar om, och jag hävdar med bestämdhet att det inte handlar om biologi utan om makt och strukturer i våra samhällen. annars hade som sagt kvinnor varit helt annorlunda funtade. de naturliga i djuriken ex. är att alla samarbetar i betydligt högre grad än vad vi människor har strukturerat oss...honor jagar, samlar mat ex. och gott om hannar som hjälper till med barnpassning...så det där med "naturligt" är larv.

Citat:
Det sista var en bra fråga. Jag skulle nog säga din värld och det är därför jag avskyr vad Sverige har blivit. Men du skall veta att det omöjligt kan fortsätta förevigt då det är uppenbart självdestruktivt på så många nivåer. Sverige håller ju på att utplåna sig självt just nu genom att svenskarna blir färre och färre och de utomeuropeiska invandrarna fler och fler. Kanske är svenskarna i minoritet i Sverige 2050 om allt fortsätter som nu. Det blir som indianerna i Nordamerika. Vi blir tillslut en liten minoritet i vårt eget land som behöver reservat för att hävda oss. Det är ingen särskilt ljus framtid i mina ögon. Det enda som är bra är att de flesta av dessa invandrare inte heller är så förtjusta i feministtrams. Det är det enda jag har att se fram emot. Feministernas reaktion på sin egen skapelse. Men det känns lite för destruktivt att gå o vänta på det.

Tja jag gillar Sverige skarpt. Ett av de minst kriminella, rika, och mest trygga samhällena i världen.
Vi har demokrati, frihet, och vi kan bli vad vi vill bli om vi lägger manken till. Ett paradis faktiskt på jorden. Sverige håller inte alls på att utplånas, det är rasistiskt BS om du ursäktar. Världen har alltid sett folkomflyttningar. De som kommer hit och stannar blir inlemmade i svenskheten inom 1-3 generationer. Vilket du ser bevis på överallt...själv har jag en släkt som bl.a kom från skottland på 1600-talet. och jag är hur svensk som helst.
Citera
2013-08-15, 18:02
  #507
Medlem
kolugns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Haringetnamnalls
Det är faktist vanligt att många tjejer är precis lika intelligenta som män, sett det många gånger, ett ex till mig måste nog varit riktigt smart av sig för ibland hängde jag verkligen inte med i hennes "rationalitet" så att säga.

Men gav man henne en liten pik av något slag eller om vi skulle diskutera ett känsligt ämne, uj uj uj uj uj uj

och om man betraktar en del inlägg här inne väldigt vanligt att en del karlar inte är lika intelligenta som kvinnor...
Citera
2013-08-15, 18:04
  #508
Medlem
Spaeckhuggares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kolugn
Säg mig..hur startades då feminismen om nu "alla" kvinnor endast vill vara i köket och barnkammaren? Och hur kunde den bli så stark?

Och du ser inte att det skapas liv och göds liv även i vårt land som då är förhållandevis jämlikt.
Att ta hand om barn gör man i ca 20 år. Vad tycker du kvinnor ska ägna sig i resten av sina liv?

Om nu verkligen kvinnors enda viktiga syssla vore att föda barn och ta hand om dem och dammsuga varför har vi då fått samma hjärnkapacitet som män? Borde inte våra hjärnor vara dimentralt olika mäns? enbart inriktade på blöjor, puréetillverkning och dammtrasor?
varför kan kvinnor överhuvudtaget tänka egna tankar? ha egna ambitioner eller begåvningar?

Det började troligtvis från en liten grupp mindre feminina kvinnor som önskade vara lika män. Sedan har de varit extremt framgångsrika i sina kampanjer och lyckats förmedla sin sjuka vision. "Synd om"-perspektivet har ju alltid funkat på vänstern om man vinklar det rätt (vinklar man det fel går det ju inte). Man måste ju förmedla att moderskapet är en fälla och ekonomjobbet är någon typ av fin utopi att nå. Att lämna ungarna på dagis och gå dit är "hippt o tidsenligt".

Det är du som tolkar moderskapet på det viset, inte jag. Som om det är så mycket mer krävande att vara exempelvis ekonom på något storföretag. Ett kugg bland många. De behövs men det är inte så glamoröst direkt.
Citera
2013-08-15, 18:10
  #509
Medlem
kolugns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Spaeckhuggare
Det började troligtvis från en liten grupp mindre feminina kvinnor som önskade vara lika män. Sedan har de varit extremt framgångsrika i sina kampanjer och lyckats förmedla sin sjuka vision. "Synd om"-perspektivet har ju alltid funkat på vänstern om man vinklar det rätt (vinklar man det fel går det ju inte). Man måste ju förmedla att moderskapet är en fälla och ekonomjobbet är någon typ av fin utopi att nå. Att lämna ungarna på dagis och gå dit är "hippt o tidsenligt".

Det är du som tolkar moderskapet på det viset, inte jag. Som om det är så mycket mer krävande att vara exempelvis ekonom på något storföretag. Ett kugg bland många. De behövs men det är inte så glamoröst direkt.

Är det inte mer sannolikt att det faktiskt existerande ett stort missnöje bland kvinnor att vara totalt i beroende ställning till män, som ofta svek, inte ha några rättigheter i samhället samt inte kunna utveckla talanger och begåvningar som kvinnor bevisligen också besitter i samma grad som män?
Och att det var DET som gjorde att feminismen blev en så stark rörelse, snarare än att några få "lurade" på detta på en "nöjd" majoritet?
Tycker nog svaret säger sig självt.

har du själv varit hemma med en liten bebis? Misstänker inte. var det innan du bestämmer att detta ska vara något som enbart ska tillfalla kvinnor som livsuppgift.
__________________
Senast redigerad av kolugn 2013-08-15 kl. 18:14.
Citera
2013-08-15, 18:32
  #510
Medlem
Spaeckhuggares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kolugn
Om män tar sitt ansvar för barn så skulle nog kvinnor kunna tänka sig skaffa fler.

"Ta sitt ansvar", typisk feministretorik. Du vet att makt och ansvar är två sidor av precis samma mynt va? Feminister beskyller männen för att monopolisera ena sidan av myntet samtidigt som de anklagar dem för att inte sköta andra sidan av myntet. Eftersom det är samma mynt får du båda eller inget.

Du har makt över ett företag samtidigt som ansvaret för det. Du har makt över barnen och hemmet samtidigt du har ansvaret för det.

Citat:
Ursprungligen postat av kolugn
men klart fördel vara vän med din partner.

Visst, men det är finns en anledning till att de flesta inte är vänner, som i riktigt goda vänner, med sina ex. Det mesta av relationen är byggd på "kärlek", inte vänskap. Faller kärleken, faller vänskapen oftast också.

Citat:
Ursprungligen postat av kolugn
Det som producerar östrogen resp. testosteron sitter mellan benen. I hjärnan är vi mer eller mindre lika.

Tydligen inte eftersom de flesta män är mer logiska än dig. Källor tack?

Citat:
Ursprungligen postat av kolugn
Pappan är ingen ersättare till mamman, han är en förälder med exakt samma ansvar för sina barn som mamman. Om han inte klarar att emotionellt anknyta till sina barn eller praktiskt kunna ta hand om dem så sorry men då ska han inte ha några barn.

Han har inte exakt samma ansvar. Det är feministidé. Pappan befruktar vilket kan ta 5 minuter. Mamman bär på det i ytterligare 9 månader och är i fallen där fadern är okänd helt ansvarig. Ingen slump att ensamstående mammor är många medan ensamstående pappor är jämförelsevis få.
Att ni vill få det till exakt samma motsägs av naturen gång på gång men ni ger er förstås inte.

Citat:
Ursprungligen postat av kolugn
Så om män inte är bättre än sina kolleger på advokatbyrån så är det bättre de blir skogshuggare?

Män kan inte föda barn eller bära barn i en livmoder...detta tar 9 månader i en kvinnas liv. (då hon för övrigt kan jobba också) så kvarstår föda samt amning ca 1 år. Så efter detta kan en man precis lika väl ta hand om sin unge som en mamma. Ett litet pris att betala för att vi ska kunna utnyttja alla begåvningar som finns, även så de kvinnliga, vilket samhället i stort tjänar på.

Män ska också göra vad de är bäst på. Om man är bättre skogshuggare är det en fördel att inte vara en malplacerad person på en advokatbyrå där du slutligen får sparken och blir avskydd pga din inkompetens. Om du är medelmåttig på advokatbyrån kan du vara där om du inte kan göra något annat bättre. De flesta kvinnor kan göra något annat bättre.

"Efter detta", jo precis som med dagis. Bara o lämna över ungen efter allt det där för att gå o jobba som medelekonom på ett medelföretag. Vilken utopi vi får *sarkasm*.

Citat:
Ursprungligen postat av kolugn
Jepp, man får ingen pension får att man går hemma med barn om du nu trodde det?
man behöver inte göra exakt samma saker...men man behöver heller inte bara göra vissa saker. Ser du inte hur dumt det blir?

Vilken del av delad ekonomi förstår du inte? Med delad ekonomi ser man naturligtvis till att pensionsspara till partnen som inte lönearbetar. Nej man behöver inte det, men det blir bäst så. Man slipper tjaffs om 50/50. Jag lagade mat 4 gånger den här veckan och du har bara lagat mat 3 gånger. Då ska vi kommer ihåg det till nästa vecka. O glöm inte att jag diskade 3 gånger mer än dig också! Men du har ju tvättat ett par gånger mer än mig.. Nej oj..nu blev jag förvirrad. Hur ska vi upprätthålla vårt milimeterrättvisaparadis nu? *parodi*

Citat:
Ursprungligen postat av kolugn
Skriva kontrakt och få hans pensionspengar menar du?

Se svaret ovan.

Citat:
Ursprungligen postat av kolugn
Nej att världen ser ut som den gör finns det km långa utläggningar om, och jag hävdar med bestämdhet att det inte handlar om biologi utan om makt och strukturer i våra samhällen. annars hade som sagt kvinnor varit helt annorlunda funtade. de naturliga i djuriken ex. är att alla samarbetar i betydligt högre grad än vad vi människor har strukturerat oss...honor jagar, samlar mat ex. och gott om hannar som hjälper till med barnpassning...så det där med "naturligt" är larv.

Hur mycket feminismen än påstår att det handlar om "makt och strukturer" så är det en mindre del. Det var feministers eget handlade som gjorde att vi ens måste gnälla om det nu. Hade vi haft tydlig arbetsfördelning hade det inte varit ett problem.

Även jägare-samlare fördelar arbetet, de gör inte exakt samma. Det bör gälla i ännu högre grad i vårt nutida samhälle där vi tvingats specialisera oss än mer. Du väljer ju selektivt vilka djur du jämför med nu. Vissa har ju matriarkat. Vårt samhälle är lite mer komplext dessutom.

Citat:
Ursprungligen postat av kolugn
Tja jag gillar Sverige skarpt. Ett av de minst kriminella, rika, och mest trygga samhällena i världen.
Vi har demokrati, frihet, och vi kan bli vad vi vill bli om vi lägger manken till. Ett paradis faktiskt på jorden. Sverige håller inte alls på att utplånas, det är rasistiskt BS om du ursäktar. Världen har alltid sett folkomflyttningar. De som kommer hit och stannar blir inlemmade i svenskheten inom 1-3 generationer. Vilket du ser bevis på överallt...själv har jag en släkt som bl.a kom från skottland på 1600-talet. och jag är hur svensk som helst.

Våldsbrotten ökar varje år och blir således mer och mer otryggt. Demokratin är snarare "demokrati". Paradis på jorden. Jag skrattar. Det kommer vara oigenkännligt om 30 år.

Visst det är "rasistisk"t såväl som kulturellt. Dvs om man anser att Sverige är som det är pga att svenskar är här som har vissa skillnader i mentalitet, förmåga och värderingar än de som kommer hit. Sverige kommer då också förändras starkt om etniska svenskar blir i minoritet. Det är en självklarhet. Hur tror du Japan skulle bli om 130 miljoner vita amerikaner flyttade dit? Det skulle definitivt förändra hela deras samhälle och förmodligen inte på ett bra sätt. Med tanke på hur "buffliga" amerikaner har en tendens att vara hade de nog tagit över helt. Hur det förändras beror på de som kommer. Tror inte det blir i någon bra riktning i Sverige heller direkt.

Men jag är förstås fast mellan en två hårda klippor där ena klippan är den gigantiska invandringen och den andra är radikalfeminismen. Två läger som knappast kommer komma överens, annat än om att bidrag bör ges i överflöd och att det är bäst om "någon annan" betalar.
Citera
2013-08-15, 18:42
  #511
Medlem
Gubbskems avatar
Jag tycker argumentet att fler barn skulle skaffas om männen tog mer ansvar är lite roligt. För bevisligen brukar rabiatfeminister föda väldigt få barn samtidigt som man skryter över just sin egen man som är unik och saknar alla manliga typiska egenskaper och därmed nästan når upp i kvinnoperfektion! Tydligen duger han ju inte i vilket fall som hemmapappa/50%pappa.

Om man istället tar av sig sina rosaskimrande glasögon och kollar i verkligheten så är det rätt lätt att urskilja en trend inom vilken socio-ekonomiska status flest barn föds och andelen hardcorefeminister som finns bland dessa.
Citera
2013-08-15, 18:54
  #512
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Spaeckhuggare
Men du tolkar ju vad artikeln säger helt fel. Det kan inte hittas lika bra i det andra könet då egenskapen är mycket ovanligare där.

Vad som generellt är manligt är ju baserat på vad som är vanligare bland män och vice versa.


Studien tog fram resultatet: Män och kvinnor är identiska som psykologiska varelser, man kunde se skillnader; karaktärsdrag som var mer vanliga hos män än hos kvinnor, men de var inget man använde som argument i studien för att bevisa könsrelaterade skillnader, eftersom olikheterna lika bra kunde hittas i gruppen (män eller kvinnor). DU tolkar den fel.


Citat:
Ursprungligen postat av Gubbskem
Vad menas med första raden innan kommatecknet om du sätter det i sammanhang med resten av texten?

Första raden betyder att skillnaderna mellan män och kvinnor är inte under någon dispyt/konflikt.
Det fortsätter med: but the dimensionality of gender indicates that these differences are inappropriate for diagnosing gender-typical psychological variables on the basis of sex.

Vilket innebär att olikheterna de hittade "mellan" könen, är olämpliga använda i argument för att fastställa genustypiska psykologiska variabler hos könen.

Citat:
Ursprungligen postat av Stiffnipples
Nej, det är en psykisk störning.

Du tog nyss debatten till en väldigt låg nivå.
Citera
2013-08-15, 19:05
  #513
Medlem
kolugns avatar
[quote=Spaeckhuggare|44793842]
Citat:
"Ta sitt ansvar", typisk feministretorik. Du vet att makt och ansvar är två sidor av precis samma mynt va? Feminister beskyller männen för att monopolisera ena sidan av myntet samtidigt som de anklagar dem för att inte sköta andra sidan av myntet. Eftersom det är samma mynt får du båda eller inget.

Du har makt över ett företag samtidigt som ansvaret för det. Du har makt över barnen och hemmet samtidigt du har ansvaret för det.

Ok, men då behöver ni ju bara ta över halva makten över hemmet. Piece of cake. kvinnor har redan tagit över halva makten av samhället utanför.

Citat:
Visst, men det är finns en anledning till att de flesta inte är vänner, som i riktigt goda vänner, med sina ex. Det mesta av relationen är byggd på "kärlek", inte vänskap. Faller kärleken, faller vänskapen oftast också.

jag är rätt god vän med mina ex. säger kanske en del.

Citat:
Tydligen inte eftersom de flesta män är mer logiska än dig. Källor tack?

http://www.dn.se/nyheter/vetenskap/man-och-kvinnor-ar-lika-som-bar/

Behöver du verkligen källor på var testosteron resp. östrogen bildas?

Citat:
Han har inte exakt samma ansvar. Det är feministidé. Pappan befruktar vilket kan ta 5 minuter. Mamman bär på det i ytterligare 9 månader och är i fallen där fadern är okänd helt ansvarig. Ingen slump att ensamstående mammor är många medan ensamstående pappor är jämförelsevis få.
Att ni vill få det till exakt samma motsägs av naturen gång på gång men ni ger er förstås inte.

Han har självklart samma ansvar, om du hävdar motsatsen bör ni män heller inte få enskild vårdnad, vilket skulle ge dig på käften av ex. antal arga pappor här inne.
Halva ungen har pappans genpol, och är därför precis lika mycket "hans" som "hennes". Har nada att göra med antal minuter hit eller dit.

Citat:
Män ska också göra vad de är bäst på. Om man är bättre skogshuggare är det en fördel att inte vara en malplacerad person på en advokatbyrå där du slutligen får sparken och blir avskydd pga din inkompetens. Om du är medelmåttig på advokatbyrån kan du vara där om du inte kan göra något annat bättre. De flesta kvinnor kan göra något annat bättre.

Vara lika bra är inte samma som medelmåttig eller dålig. De allra flesta kvinnor är fullkomligen kompetenta på sina yrken. De jag säger är att de behöver inte vara bättre än män för att ha rätt jobba inom sitt gebit. Finns alltid någon någonstans som är bättre, betyder det att man ska sluta då?

Citat:
"Efter detta", jo precis som med dagis. Bara o lämna över ungen efter allt det där för att gå o jobba som medelekonom på ett medelföretag. Vilken utopi vi får *sarkasm*.

Jupp, bara ta hand om sin unge mens mamma är på jobbet, det som kallas pappledighet.

Citat:
Vilken del av delad ekonomi förstår du inte? Med delad ekonomi ser man naturligtvis till att pensionsspara till partnen som inte lönearbetar. Nej man behöver inte det, men det blir bäst så. Man slipper tjaffs om 50/50. Jag lagade mat 4 gånger den här veckan och du har bara lagat mat 3 gånger. Då ska vi kommer ihåg det till nästa vecka. O glöm inte att jag diskade 3 gånger mer än dig också! Men du har ju tvättat ett par gånger mer än mig.. Nej oj..nu blev jag förvirrad. Hur ska vi upprätthålla vårt milimeterrättvisaparadis nu? *parodi*

återigen beroende ställning till mannen, hans pengar. Exakt det som många kvinnor hatade.
och återigen, jag pratar inte om att dela allt på pricken exakt. Inte det vi diskuterar...vi diskuterar fördelen med att kunna göra det man är bra på, och dela de uppgifter som är nödvändiga för bägge.
ex. mat, städning, barn, tvätt, bil, etc. du vill ha en strikt åtskillnad jag vill att man ska bredda sig.

Citat:
Hur mycket feminismen än påstår att det handlar om "makt och strukturer" så är det en mindre del. Det var feministers eget handlade som gjorde att vi ens måste gnälla om det nu. Hade vi haft tydlig arbetsfördelning hade det inte varit ett problem.

Ingen behöver gnälla om nått, de flesta män tar sitt ansvar. Och väldigt många dessutom med viss förvånad glädje. Den emotionella närheten till sina barn och minskad krav på karriären gör många män gott.

Citat:
Även jägare-samlare fördelar arbetet, de gör inte exakt samma. Det bör gälla i ännu högre grad i vårt nutida samhälle där vi tvingats specialisera oss än mer. Du väljer ju selektivt vilka djur du jämför med nu. Vissa har ju matriarkat. Vårt samhälle är lite mer komplext dessutom.

jepp hos visa djurarter, t.o..m de som är extremt nära besläktade med oss bonobos ex. råder matriarkat. kanske kunde ge herrn en tankeställare om att allt inte behöver vara så fastlås i konventioner.

Citat:
Våldsbrotten ökar varje år och blir således mer och mer otryggt. Demokratin är snarare "demokrati". Paradis på jorden. Jag skrattar. Det kommer vara oigenkännligt om 30 år.

icke da...och våldsbrotten minskar faktiskt..

Citat:
Visst det är "rasistisk"t såväl som kulturellt. Dvs om man anser att Sverige är som det är pga att svenskar är här som har vissa skillnader i mentalitet, förmåga och värderingar än de som kommer hit. Sverige kommer då också förändras starkt om etniska svenskar blir i minoritet. Det är en självklarhet. Hur tror du Japan skulle bli om 130 miljoner vita amerikaner flyttade dit? Det skulle definitivt förändra hela deras samhälle och förmodligen inte på ett bra sätt. Med tanke på hur "buffliga" amerikaner har en tendens att vara hade de nog tagit över helt. Hur det förändras beror på de som kommer. Tror inte det blir i någon bra riktning i Sverige heller direkt.

du tycker inte japan är influerat av USA?

Citat:
Men jag är förstås fast mellan en två hårda klippor där ena klippan är den gigantiska invandringen och den andra är radikalfeminismen. Två läger som knappast kommer komma överens, annat än om att bidrag bör ges i överflöd och att det är bäst om "någon annan" betalar.

ja, stackars dig..blir svårt för sånna av din sort..som sagt jag kan rekommendera saudi arabien eller pakistan eller nått...där håller sig kvinnor hemma, outbildade oftast, så kommer inte tjaffsa emot dig speciellt så bara åk iväg...du kan t.o.m få 3 för samma pris som i Sverige...är väl toppen? Ett eget litet harem? och 18 ungar du inte behöver ta hand om ?
Citera
2013-08-15, 19:08
  #514
Medlem
Gubbskems avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jigsaw70

Första raden betyder att skillnaderna mellan män och kvinnor är inte under någon dispyt/konflikt.
Det fortsätter med: but the dimensionality of gender indicates that these differences are inappropriate for diagnosing gender-typical psychological variables on the basis of sex.

Vilket innebär att olikheterna de hittade "mellan" könen, är olämpliga använda i argument för att fastställa genustypiska psykologiska variabler hos könen.



Ja, rapporten slår fast att kvinnor och män ingår i samma art. Vilken shock! Eller hur? Revolutionerande forskning. Dvs, egenskaper kan finnas över ett brett spektrum där både kvinnor och män ingår. Men vissa egenskaper är vanligare hos ett kön än ett det andra. Detta är inget nytt som kommer som en chock inom biologin. Jag lovar.

Skulle dessa forskare undersökt bröstcancer med samma metodik hade man förmodligen också kommit fram till att det inte är en "kvinnlig"cancerform eftersom 0,01%(höftar där. orkar inte leta exakt statistik) av drabbade är män.
Citera
2013-08-15, 19:29
  #515
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Gubbskem
Ja, rapporten slår fast att kvinnor och män ingår i samma art. Vilken shock! Eller hur? Revolutionerande forskning. Dvs, egenskaper kan finnas över ett brett spektrum där både kvinnor och män ingår. Men vissa egenskaper är vanligare hos ett kön än ett det andra. Detta är inget nytt som kommer som en chock inom biologin. Jag lovar.

Skulle dessa forskare undersökt bröstcancer med samma metodik hade man förmodligen också kommit fram till att det inte är en "kvinnlig"cancerform eftersom 0,01%(höftar där. orkar inte leta exakt statistik) av drabbade är män.


Fast det var just det som de kom fram till. Att även om man kunde se att där fanns karaktärsdrag som var vanligare hos män, så kan man inte säga att det är könstypiskt män. Eftersom olikheterna lika bra kan skiljas från individ till individ oberoende på könstillhörighet.
Det de slår fast är att män och kvinnor är exempelvis lika duktiga på matematik, och under längre tid har man försökt fastslå att mannen skulle vara bättre ämnad för matematik, men det finns ingen grund för det. Det finns däremot bevis för motsatsen.

Jag har aldrig nekat att vi är olika.
Det jag menar är att allt trams om att mannen är mer intelligent än kvinnan är just; trams.
Att man inte kan hävda att mannen ska ha mer makt och vara överlägsen kvinnan eftersom vi är lika intelligenta varelser.
Citera
2013-08-15, 21:17
  #516
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Batemanz
fan, du är ju värre än Micro.

Här är lite intressant historia om mursmäckor för dig och andra som behöver bilda sig att läsa. Kvinnliga byggnadsarbetare alltså, men du har aldrig hört talas om dem förut, eller hur?

"På 1800-talet var det ofta kvinnorna som stod för murbrukstillverkningen. Den som hade hand om tillredning av bruk kallades åltmor eller lavmor. (Vid 1900-talets början övertog männen denna syssla och kallades då kalkbas.) I brukstillverkningen blandades kalk och vatten i laven, en stor träbalja, och därefter släpptes kalkvattnet till en mindre lave där sand tillsattes till färdigt murbruk.

Mursmäckorna bar bruket i träämbar eller hinkar från laven till muraren. Ämbaren bars på ok på axlarna och vägde runt 60 kilo. Bruket bars i lag – första laget gick från laven en våning upp, andra laget bar bruket ytterligare en våning, o.s.v. till sista laget som tömde bruket i murarnas baljor. Vandringen uppåt gick på utvändiga träställningar och landgångar. Den sista turen var den minst omtyckta eftersom händerna brändes av kalken vid tömning av ämbaren.

Arbetet var tungt, riskfyllt – och dåligt avlönat."

http://sv.wikipedia.org/wiki/Mursm%C3%A4cka


Här har du en annan kvinnlig yrkesgrupp som är bortglömd idag, roddarmadamerna. Hårt, fysiskt arbete även det.
http://sv.wikipedia.org/wiki/Roddarmadam


Sen har vi mjölkerskorna, som 365 dagar om året mjölkade kanske 20 kor minst två gånger om dagen, med början vid 4 - 5 snåret på morgonen. Tvätterskornas yrke var inte heller precis lätt, blöt tvätt väger en hel del och att ligga på knä på bryggan vid ån och skölja i iskallt vatten känns i lederna.

Man kan väl säga som så att ryktet om att kvinnan i alla tider har haft det lugnt och skönt därhemma, aldrig behövt lyfta tyngre saker än söta, små barn ibland och på sin höjd sett till att maten står på bordet när mannen kommer hem efter att ha varit ute och sett till att samhället byggs upp och fungerar som det ska, är betydligt överdrivet. Eller hur?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in