Citat:
Ursprungligen postat av
storbonden
Hans arbetsgivare slog ihjäl hunden med en slägga och grävde ner hunden. Det är alltså ingen skröna. DB:s arbetsgivare har för övrigt bidrag för att ha honom där. Om han är så värst sugen på att ha kvar DB vid en friande dom, återstår att se.
DB:s arbetsgivares dotter skulle mata hunden och då blev hon allvarligt biten. Vet inte om DB:s arbetsgivare slog ihjäl hunden i samband med attacken eller efter det hänt. Förmodligen var han rasande och slog ihjäl hunden efter attacken.
Det verkar som DB haft ett dåligt upplägg till hundvakt. Hunden var kvar i hemmet antar jag, med tanke på att flashbackare sett "flickor" i DB's hus efter häktningen?
Det är ju inte många hundar som är att lita på till 100% när folk stövlar in utan att ägaren är hemma. Detta oavsett om de känner igen personen eller inte.
Är det känt hur bekanta hunden och offret var?
Visar det sig att hunden var hemma hos dottern är det ju genast lite märkligare.
Men jag har själv blivit biten rejält av en rottweiler jag var hundvakt åt i några dagar när jag skulle säga till på skarpen att han inte fick gnaga på min antika fåtölj