Citat:
Ursprungligen postat av
Klabbarparn-
OnT: Jag har fått intrycket av att många SvPare, framförallt i den här tråden, förhärligar och rättfärdigar våld och kriminella handlingar av olika slag. Hur kommer det sig? Har ni tänkt på att hot, vapenbrott och andra kriminella aktiviteter kanske inte mottas lika väl av väljarna?
Då man hela tiden blir motarbetad, förtryckt, diskriminerad, censurerad och kartlagd från alla håll och kanter så finns det ibland inte så mycket annat att göra än att ta till våld för att nå sina mål. De flesta anser säkert också att man måste göra vad nöden kräver, är riket och folket hotat så kan man inte utesluta några metoder, och att tro att allt går att lösa med en pacifistisk inställning är ganska naivt.
Sen tror jag nog att alla har en liten sadist boende inom sig, att man inte blir direkt ledsen över att få höra att en vänsterterrorist eller liknade har fått spö är ju inget att hymla om, det går på båda hållen.
Men det beror helt på situation, du får nog utveckla vad du menar. Vad är det för våld och kriminalitet man förhärligar? Hot och vapenbrott säger inte så mycket om man inte vet bakgrunden till det. Det är väl inte så att man drar runt med vapen och hotar folk för att det är kul.