Citat:
Ursprungligen postat av
Ull-Strumpa
Man kan ju tycka det, men det är nog marigt utan kropp och just för att han varit där under kvällen/natten.
Spåren måste isf ha finnas ovanpå t.ex blod.
Men om de hade kroppen så tror jag chansen är stor att finna spår av GM på den.
Ja kroppen är onekligen viktig att hitta så fort som möjligt helst igår naturligtvis. Det finns antagligen DNA från GM på henne. Vet inte hur vädret har varit i Thn, men det har förekommit lite regn i alla fall i Stockholms-området som möjliggör samlande av spår på kroppen. Regn är inte önskvärt i nuläget.
Åter till lägenheten, blod är tjockare än vatten och torkar också i snabbare takt (blir kletigt efter ett tag) när man hanterar en kropp inomhus lämnar det helt naturligt spår i form av finger- och skoavtryck som kan bli synliga efter att man försökt torka efter sig (Bla. Luminol)
Nu vet jag inte hur stor lägenheten är och jag vet inte heller i vilket rum hon antas ha bragts om livet, men troligen har väl någon form av kniv används i mordet. Har mordvapnet hittats?
Det verkar som om GM inte försökt att städa efter sig (mängden blod och under stark stress har gjort det i princip omöjligt). Undrar om de har paketerat henne eller bara dumpat kroppen rakt av? Det har säkert FUL koll på. Jag antar att man bara kan vänta på svar från SKL, hålla koll på AJ, förhöra de häktade och leta efter kroppen i dagsläget.