Citat:
Ursprungligen postat av
dubbeltommy
Om parkering, på en parkering, är specifikt tillåten vissa tider så vad är det då utanför de tiderna? Finns det ett påbud så innebär det ju att du inte får göra på annat sätt.
Utan den sista pusselbiten, att det fanns mer information på skylten, vad skulle mäster själv säga gäller?
Om det är jag som är mäster själv i detta ärende, låter jag vara upp till dig att avgöra.
Men, i det här fallet får man ju parkera 1 timme som flera här redan konstaterat, under tiderna som gäller på tilläggstavlan. Övrig tid är det fri parkering.
Hade inte den påbjudna parkeringen börjat efter en vägkorsning, hade eventuellt vägmärke
innan den aktuella vägmärkeskombinationen gällt på platsen utanför dem tiderna som fanns angivna på den ompratade skylten.
---
Om vi fördjupar oss i parkering lite mer då?
Vi ritar upp en gata, vid början av gatan, finns det en stolpe med vägmärket "förbud att stanna" (C39) utan att det fanns någon meterangivelse på den stolpen. 15 meter efter den stolpen, finns ytterligare en stolpe med vägmärket "parkering" (E19) med tiderna 8-18 samt (9-14) på en tilläggstavla.
Detta innebär då, att från stolpen med vägmärke C39 och fram till stolpen med vägmärke E19 är det alltid förbud att stanna. Du
får bara parkera efter vägmärke E19 på vardagar, utom vardag före söndag och helgdag mellan kl. 8-18, samt vardag före sön- och helgdag mellan kl. 9-14.
Eftersom P-skylten bara gäller under dem tiderna som tilläggstavlan säger, gäller vägmärket på stolpen innan övrig tid, i mitt exempel, förbud att stanna.
Är stannande och parkering fortfarande rörigt? Skicka ett PM, så får vi hoppas att någon snäll moderator vill låsa tråden, eftersom grundfrågan som
Carma ställde redan är löst.
http://www.transportstyrelsen.se/vagmarken
Citat:
Ursprungligen postat av dubbeltommy
Du får ju inte köra på vänster sida om en refug som har påbudsmärke "höger sida".
Nej, det har ingen heller påstått heller.