Citat:
Ursprungligen postat av
panzertax
Måste faktiskt ge en känga till SKL. Hur fasiken kan det ta sådan enorm tid att göra blodanalyser? De har analyserat delar av blodet nu, som tillhör I* - men inte allt?! Till och med riksskatteverkets kundservice framstår ju som effektiv i relation till SKL vad gäller väntetider.
Har följt ett antal sådana här trådar - SKL brukar ta tid. Vet inte om det tar tid rent tekniskt eller om det mest är kötiden. Vissa fall som prioriteras kan gå före i kön. Tex om folk sitter häktade i väntan på svaren, f f a om en minderårig sitter häktad. Sen är det semestertider ovanpå det.
Samhällsekonomiskt kan man undra om det inte skulle löna sig att ge mer resurser till SKL. Långa häktningstider och utredningstider kostar ju också, men det är OT.