Det jag undrar en del över och hoppas att andra kan delge sina teorier om är varför polisen har så bråttom när de väl har skjutit honom?
Efter ett skott i benet så kryper han emot dem, poliserna hade dock lätt kunnat backa rejält och avvaktat och sett ifall han hade lugnat ner sig. Efter det andra skottet i buken så hade de också kunnat avvakta för att se ifall han självmant släpper kniven efter typ 10-15 sekunder. Jag menar alltså inte att de ska vänta jättelänge men som de agerar nu så verkar de som om standard tillvägagångssättet vid sådana här situationer är att boja honom till vilket pris som helst och så fort det bara går.
Har det att göra med att när de har skjutit honom så blöder han kanske mycket och det finns risk att han förblöder ifall de inte agerar fort?
Jag menar alltså att polisen var efter både första skottet (när han bara kan krypa) samt efter andra skottet (när han ligger helt still) i princip utom fara, ändå agerar de som om de svävar i livsfara.
Jag tänker att man får ju ett sådant enormt adrenalinpåslag när man blir skjuten, samt att kroppen försätts i chock, därför känner han nog inte så mycket av skotten när de väl sker, sen i efterhand kommer ju smärtan, vet dock inte hur lång tid de tar men även om inte smärtan kommer ger ju en 10-15 sek tid för eftertanke hos GM och gör kanske att det dyker upp någon tanke skiljt från de instinktiva kamp-beteendet han upplever när han gör utfall mot dem.
Varför inte springa iväg så att de är utom räckvidd, kanske typ tjugo meter, efter första skottet i benet och åter försöka säga åt honom att släppa kniven? Vad finns det för anledningar till att det måste få på honom handbojor så väldigt fort?
Kan det ha att göra med att polisen får också ett sådant starkt adrenalinpåslag att de inte riktigt agerar korrekt utan blir så uppspelta/exalterade/rädda/osv. att de bara kör på?
Citat:
Ursprungligen postat av
karlinge
Moderator?!
Tryck gärna på rapportera inlägg och sen "trams/offtopic" så hjälper du moderatorerna mycket och det är väldigt uppskattat.