Citat:
Ursprungligen postat av
rbz
Klarar man inte av att köra i den hastigheten det står på skylten så är man tyvärr för dålig på att köra bil.
Skitsamma om någon lagordning säger att varje individ ska anpassa hastigheten efter sin egen förmåga. Är ens egen förmåga så jävla låg att man måste köra UNDER hastighetsbegränsningen, så bör man inte köra bil.
Vi måste ha lite klass på folk som sitter bakom ratten. Mindre folk som är rädda för att köra bil, tack!
Det är inte hastigheten som dödar, det är alla jävla dåliga bilförare som fick körkortet i flingpaketet.
Kör du 55 på en 70-sträcka, 35 på en 50-sträcka, etc. TA BUSSEN NÄSTA GÅNG!
I detta exemplet är det fint underlag. Jag själv kör inte enligt skylten om vägen är fylld med vatten exempelvis.
Man måste dock tänka på att det inte alltid är skylten som gäller.
T,ex.
Citat:
15 § Utöver andra fall som anges särskilt skall förare hålla en med hänsyn till omständigheterna tillräckligt låg hastighet
1. inom tättbebyggt område,
2. när sikten är nedsatt på grund av ljus- eller väderleksförhållandena,
3. vid övergångsställen eller andra platser där gående korsar vägen,
4. där korsande fordonstrafik kan förekomma,
5. i skarpa kurvor,
6. vid backkrön och andra ställen där sikten är skymd,
7. vid risk för bländning,
8. vid möte med andra fordon på smala vägar,
9. vid halt väglag,
10. när fordonet närmar sig en spårvagn, en buss eller en skolskjuts som stannats för passagerarnas på- eller avstigning,
11. när fordonet närmar sig barn som uppehåller sig på eller bredvid vägen,
12. när fordonet närmar sig kreatur på vägen,
13. där vägarbete pågår,
14. förbi en olycksplats, samt
15. vid smutsigt väglag där det finns risk för att någon annan trafikant utsätts för smutsstänk.
Samma sak vid bogsering, samt vid färd vid reservdäck av sämre kvalitet.
Samt vid speciella fordonskombinationer.
http://www.transportstyrelsen.se/Global/Vag/Trafikregler/Hastighetstabla.pdf
Ingen idé att ligga och tuta bakom, bakom LGF-fordon på vägrenen, som många gör, det går inte fortare för det. Köra om är inte särskilt svårt.