2013-07-01, 18:28
  #1273
Medlem
Mollgans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av camejo
Sigge hade tydligen uttryckt förakt för den unga publiken som inte berördes av pratet om hans alkoholiserade farfar när han träffade Liv Strömquist och Caroline Ringskog i vimlet efteråt. Caroline nämnde mötet i deras pod som också spelades in under Bergmanveckan.

Kanske hade Sigge förväntat sig en lite mer intellektuell crowd än en samling gymnasieelever.
haha, han trodde att massa äldre intellektuella lyssnade på hans pod. Nej, snarare kids som gillar att höra hans roliga imitationer och läten.
Citera
2013-07-03, 23:13
  #1274
Medlem
bangis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av swimp78
Jag förstår inte hur du kan tolka mig så konstigt.

Det enda jag skriver är att A & S inte är en del av kulturvärlden , de känns mer kanal 5 och "kändisfest" än Stockholms filmfestival om en säger. Och de är ju uppenbart ointresserade av Bergmans filmer båda två. Därför undrar jag varför de alls var inbjudna.

Måste faktiskt hålla med dig litegrann. Även om alex och sigges pod har kommit och bli en av mina favoriter så tycker jag inte de hör hemma på bergmanveckan, tycker de är mer kristallgalan och kanal5-kompatibla. Det blir lite pretto att de två är där och att sigge köper massa böcker och berättar för tusonde gången om hur nära hans farfar och bergman var. Tror snarare de är intresserade och fascinerade av Bergman som person snarare än hans verk.
Citera
2013-07-03, 23:20
  #1275
Medlem
bangis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gummibooten
Tycker att det är lite synd att Alexander (?) Vad skriver man, Alex? Shulle? Jaja, inte vet jag, han är iaf lite dålig på att använda sin röst när han ska skoja till det, där har han mycket att lära av Sigge. !

kramas

Va? Håller inte alls med. Det är ju olikheterna som utgör duon. Annars bade Sigge likagärna kunnat hålla monologer. Känns inte alls som Alex att göra sig till och ändra röstläge och tempo och jag hade AVSKYTT om han plötsligt började. Hade känts både krystat och pajjigt. Tycker inte Alex ska lära sig något av Sigge och inte tävrt om, då förlorar man ju hela grejen som är dem.
Citera
2013-07-03, 23:39
  #1276
Medlem
einbisschens avatar
Håller med Bangi. De kompletterar varandra. Sigge är ofta roligare på ett mer uppenbart sätt, med dialekter, komiska historier osv. Alex fyller ofta ut allt med roliga kommentarer mm. och tvärtom. Gillar båda skarpt och jag tror podden har blivit så framgångsrik eftersom de verkligen fungerar ihop.
Citera
2013-07-04, 16:49
  #1277
Medlem
MellowHighs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av camejo
Sigge hade tydligen uttryckt förakt för den unga publiken som inte berördes av pratet om hans alkoholiserade farfar när han träffade Liv Strömquist och Caroline Ringskog i vimlet efteråt. Caroline nämnde mötet i deras pod som också spelades in under Bergmanveckan.

Kanske hade Sigge förväntat sig en lite mer intellektuell crowd än en samling gymnasieelever.

Avsnittet var ju uppdelat i flera segment. Nu orkar jag inte gå tillbaks och lyssna på det så jag kanske blandar ihop det, men delen om Sigges farfar spelades väl in innan de åkte till Bergmans biograf och alltså inte inför publik?
Citera
2013-07-04, 21:02
  #1278
Medlem
nu har de även startat en youtubekanal.

– Det kommer dyka upp rörligt innehåll. Vi har flera konkreta tankar och har även material som redan är inspelat. Exakt vad som kommer ut är lite för tidigt att säga något om än, men det kommer vara regisserade, manusskrivna saker inom humorsegmenten, säger Alex Schulman.

http://www.youtube.com/alexochsigge?gl=SE&hl=sv
__________________
Senast redigerad av nouveaudouche 2013-07-04 kl. 21:10.
Citera
2013-07-04, 21:47
  #1279
Medlem
bluehills avatar
Bajspratet i senaste avsnittet var mkt bra. Alex briljerade verkligen.

Bra Alex!!
Citera
2013-07-05, 15:04
  #1280
Medlem
Jazzphers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Abnormal
Kul idé. Jag tog mig friheten att utöka.

Ang. senaste avsnittet: wow. Ögonblicket när Alex medger sig vara helt ovetande om Nina Simone. Och så "New York Groove" i spellistan. Killen är en skatt.

Kul att de tog upp bingobrickan i senaste avsnittet Alex verkade tycka den var underhållande.
Citera
2013-07-05, 15:58
  #1281
Medlem
sigurts avatar
Nu får vår käre användare Abnormal förklara för oss och Sigge vad du menar med slarvigt pålagt musik Sigge var inge vidare nöjd med den rutan på bingobrickan haha
Citera
2013-07-05, 18:09
  #1282
Medlem
Herr Bökbergs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av swimp78
Jo, det gör jag! Eftersom varken Sigge eller Alex ju har något direkt själsdjup så blir det ofta urtrist när de är allvarliga
Du har inte låga förväntningar på vad själsdjup kan vara du?, hur fasen kan man beskriva något allvarligt så att det inte blir urtrist, utan att just skämta som dom gör däremellan, det är alltså själsdjup?.

Är det inte det som dessa herrar visar prov på när dom målar upp sin onödigt allvarliga poetiska rekvisita, om arkitektoniska landskap & dofter av muskot etc..för att kunna komma fram till poängen i spaningen, om ni hörde när Alex skulle berätta om lammen han skulle grilla..så tog han på sig bara 5 minuter av massor med njutningsskildringar innan han var framme, fråga till eder alla, är inte det en form utav att ha själsdjup?.

Vad det än ska betecknas som..så provocerar det mig jag är både avundsjuk men samtidigt föraktfull för att det är känslor jag inte skulle vilja ta i mun, varför kan man inte bara rakt på sak berätta det som en kommentar, jag grillade lam utomhus igår när lammens homies smög upp till staketet för att frita
Frank etc etc, om det är någon som saknar själsdjup så är vet väl jag i jämförelse!.
__________________
Senast redigerad av Herr Bökberg 2013-07-05 kl. 18:26.
Citera
2013-07-05, 23:08
  #1283
Medlem
Så Alex har varit lite skör i veckan och har då dessutom läst på här
Intressant när de försökte förstå, förklara och försvara hur de "uppfattas".

Värt att notera efter att ha lyssnat på "En varg söker sin pod" från Bergmanveckan är att de, som också satt i publiken när Sigge ställde sin fråga, inte tycks ha noterat de som något särskilt. De pratade som nämndes ovan om att de träffat Alex och Sigge och att de var "skärrade" av publikreaktionen -som A&S själva diskuterade i denna veckas pod- men inget om att Sigges fråga väckte några särskilda reaktioner. Visst de kanske inte tyckte att de var så intressant men man undrar ju ändå om inte A&S överdrev.

En annan sak, jag tycker det är märkligt med folk som kan låta sig bjudas så på allt som Sigge pratade om. Nu är det snuskigt rika personer Sigge umgås med men han pratar väldigt avslappnat och med frånvaro av all problematisering om det. Lät nästan stolt över han och hans familjs ”parasiterande”. Och han som innan varit lite sossigt nämnde inget om att klasskillnaderna i USA är något problem, bara att det är asnajs att han får lapa i sig all lyx. Alex avundsjuka dröp i rösten.
Citera
2013-07-06, 00:25
  #1284
Medlem
snillet_1s avatar
"Som många andra svenska studenter"... sa han om tiden i USA. Knappast. En ytterst liten andel av befolkningen som haft sådan tur.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in