Citat:
Ursprungligen postat av
gest
Jag har inga erfarenheter av att bota cancer. Känner ingen som har cancer heller för den delen. Varför frågar du just om cancer? Varför inte AIDS eller någon annan random sjukdom jag inte tagit upp?
Jag kom in på cancer i och med inlägg 63, där någon visar en länk som påstår att bikarbonat kan bota cancer. Sedan skrev du inlägg 70 där du spinner vidare på idiotiska konspirationsteorier.
Jag frågar inte om AIDS eftersom ingen har tagit upp det. Hoppas du inte tror att några tonåringar med videokamera kan bota AIDS med bikarbonat.
Men det är ju bra att du erkänner att du har noll erfarenhet av att bota cancer. Hoppas att du någon dag förstår att det som botar munherpes inte nödvändigtvis botar cancer.
Citat:
Ursprungligen postat av gest
Akvileja har en bild på något svampliknande han(?) säger att han fick ut med hjälp av bikarbonat. Menar du att han är en omogen, fantiserande nätmytoman bara för att han inte visat upp en dokumenterad journal? Måste man ha en sådan journal för att ett medicinskt påstående ska vara sant?
Utan någon som helst dokumentering är det helt omöjligt att veta vad som är sant. Om jag skulle skriva att jag har haft AIDS och botat det genom att äta friterade daggmaskar? Ska man ta det för att vara sant bara för att jag säger det? Har du överhuvudtaget någon susning om hur mycket skit precis vem som helst kan skriva på nätet? Hur många som lever för att trolla på nätet?
Citat:
Ursprungligen postat av gest
Du pratar väldigt mycket om cancer trots att ingen i den här tråden har påstått sig bota sin cancer med bikarbonat. Det pratas istället en hel del om tillfrisknanden från långvariga förkylningar. Vad säger du om DERAS berättelser? Är de bara mytomaner? Vad tror du de har för motiv för sina lögner?
Som sagt: Läs inlägg 63. Långvariga förkylningar går över helt av sig själv till slut. En del VILL tro på mirakelmetoder. Andra trollar.
Citat:
Ursprungligen postat av gest
Har du någon kommentar till frånvaron av historier av folk som prövat och inte blivit hjälpta?
Vet inte om du menar bara de som har "botat" förkylningar eller andra sjukdomar som går över själv. Men om du menar att det inte skulle existera historier av folk som har testat alternativmedicin mot allvarliga sjukdomar och inte blivit hjälpta, undrar jag vilken planet du har bott på. Vad sägs om en av de mest kända, Steve Jobs?
Citat:
Ursprungligen postat av gest
Om de hade rätt behövde vi antagligen varken bikarbonat eller alternativmedicin. Men eftersom många inte tror på dem behöver vi alternativmedicinen. Eller skolmedicinen för den delen.
Godmorgon! Med tanke på hur du själv skriver om att vi borde tro på alla mirakelhistorier om alternativmedicin, så svarar du så där på frågan om alla som påstår att de blivit botade av handpåläggningar och förböner.
Hoppas att du fattar att det där också är ett svar på varför man också ska vara skeptisk till allt som du läser och tror på. Men du har ju tydligen fattat att många skriver påhittade historier på nätet som inte behöver vara sanna.
Citat:
Ursprungligen postat av
gest
Den här tråden handlar om BERÄTTELSER mot FÖRKYLNING - inte cancer! Förvänta dig inte att dessa flashbackare (vars majoritet dessutom har föga förtroende till läkarvetenskapen) ska börja skriva vetenskapliga rapporter för att de blivit av med sina snuvor med hjälp av huskurer.
Har redan svarat på varför vi kom in på cancer. Men om vi är överens om att bikarbonat inte botar cancer så släpper jag det.
Angående snuvor och förkylningar har jag alltid blivit av med dem utan alternativmedicin. Munherpes brukar också oftast gå över själv. Det kan bara ta olika lång tid.
Om man vill ta bikarbonat mot förkylningar stör det inte mig, men när någon påstår att man kan bota cancer med det då reagerar jag. Eftersom det kan lura någon att vänta för länge med att sätta in verksam behandling. Ett skojeri som kan lura någon i döden.