Citat:
Ursprungligen postat av
letsdoit
Nej, det håller man inne med - liksom alla tidpunkter. - Det är alltså fullt möjligt att merparten av VB:s samtal och sms härrör från tiden 15:00 - 16:00, och att hon kort tid innan hon hämtades sms:ade mt + avsände ett sms 18:40.
Nu var det längesen jag lyssnade presskonferensen, men nog lät det som att mobiltrafiken var tät en stund. Det lät konstigt, vad jag menar är alltså att trafiken inte var utspridd mellan 16 och 21.
Men när Sk*ld får en följdfråga om tiden för mobiltrafiken, så svarar han lite svävande.
Hans svar, tillsammans med uppgiften om sista signalen kl 21, kunde lätt tolkas som att trafiken skedde fram till 21. Så tror jag inte var fallet, de hade nog redan sina aningar, även om de fortfarande höll på att kolla mobiltrafiken.
Kanske var det från det VB lämnade hemmet till 18:40, tystnad mellan 18:40 och 21:00, nej strax före 21, då den dog.