Citat:
Ursprungligen postat av
VitruvianskeMannen
Fast då hade han ju fel. Detta är ju 7-klöverns politik (M, FP, KD, C, S, MP, V).
Hur mycket tror du SD kommer skilja sig från 7-klövern om ett par år? Redan idag så har de slutat tala om att svenskar existerar och är värda att bevara. De var längesen de talade om de demografiska problem som finns.
Allt är naturligtvis inte dåligt med SD, men att partiet har försämrats väldigt mycket under en väldigt kort tid är väll ganska uppenbart.
Citat:
SD arbetar ju inte alls för det, tvärt om. De arbetar i precis motsatt riktning, dvs de vill minska massinvandringen från MENA till ett minimum. Just denna massinvandring som på sikt hotar att tillintetgöra Sverige som det ser ut idag.
SD bryr sig inte om ifall Sverige ser ut som Brasilien; ras har ju ingen betydelse. Även om vi minskar invandringen med 90 % så kommer det inte att hjälpa oss. De som är här är redan för många. Se på hur det ser ut i England, Tyskland och Frankrike. Har deras lite hårdare invandringspolitik fungerat? Anser du att Sverigedemokraternas systerpartier runt om i Europa gör mer eller mindre för sina folk än de etnonationalistiska partierna, som exempelvis Gyllene gryning eller Jobbik?
Citat:
SD gör dessutom detta utifrån en plattform av 10-13% av väljarkåren. Trots detta är de motarbetade av samtliga media och andra partier. Men SD gör ju så in i helvetes mer nytta än ett fullständigt perverst litet nazistparti... vad var det som det hette nu igen? Nationalsocialistisk Front? Nej de har ju bytt namn. Folkfronten? Nej de har ju bytt namn igen.. Svenskarnas Parti kallar de sig nu tydligen.
Det är naturligtvis glädjande att 10 - 13 % röstar på SD. Hur många tror du gör det för att de vill att SD ska vara ett "mjukisparti" som inte står upp för svenskarna? Jag är helt och hållet övertygad om att de som röstar på SD gör det för att de vill att det ska finnas ett parti som för svenskarnas talan. Det gör man inte genom att förneka det svenska folkets existens genom att byta ut betydelsen för vad svensk innebär. Är du medveten om att det är väldigt få svenskar som tror på "öppen svenskhet"? Frukansvärt få personer - oavsett politisk tillhörighet - tror att man kan blir svensk.
Tyck vad du vill om källan, men den kanske säger något i alla fall.
http://debatt.svt.se/2012/06/06/nationell-gemenskap-en-t-shirt-snarare-an-en-tatuering/
Vad har du emot SvP egentligen? Vi kämpar för det svenska folket och för Sverige.