Citat:
Ursprungligen postat av
MBoudine
Nej, det är inget tillräckligt starkt indicium att någon blivit mördad överhuvudtaget om inte den döda kroppen varifrån blodet kommer påträffas.
Edit: Vad säger att de uppgifter som släppts är korrekta i varje detalj ? Tänk lite för omväxlings skull ..
Du missförstod begreppet tycker jag.
Poängen är att vad vi vet behöver ju inte vara sant och hugget i sten, tvärtom kan vi ifrågasätta det och
tro något annat. Men av det som framkommit hittills och är allmänt känt, är det att betrakta som vad vi
"vet
" och delvis får utgå ifrån eftersom resterande är spekulationer och gissningar som ännu inte vunnit något gehör från varken höger eller vänster.
Om man sedan finner en anmärkningsvärd mängd blod i ett random case är en sak, det skulle kunna vara en olyckshändelse. Men finner man en anmärkningsvärd mängd blod som innebär att en person omöjligtvis kan överleva den förlusten, en kropp är hittad och visar sig överdrivet snittad och naturliga dödsorsaker kan uteslutas pga ålder osv är sannolikheten mkt stor att personen i fråga blivit bragd om livet och anses som mer än ett indicium skulle jag tro. Av vilka rimliga orsaker skulle man stycka en person som dött av naturliga orsaker t ex?
Men vi får se hur saker och ting bedöms när mer är känt och utrett. Vi kan än så länge bara hoppas på rättvisans framgång i det här fallet.