Citat:
Ursprungligen postat av
Kirenstilen
Rolig bild måste jag hålla med om.
"Ånelaget"
"Blatte ultras 2004"
"Full Patte"
"misfits logo"
Banderoller är trevliga men att sträcka sig så långt att man behöver hänga de över varandras har man tagit sig vatten över huvudet. Varför räcker det inte med varsin för varje grupp som representerar på plats och eventuell budskaps-/ tifobanderoll?
Allt ska upp, så enkelt är det bara! Man kan ju försöka hitta tomma utrymmen att hänga på t.ex. sittplats, lägga framför läktaren, hänga flaggor under andra flaggor eller liknande ytor men om man mot förmodan inte hittar någon plats att sätta upp banderollen/flaggan kan man hänga över vanliga sverigeflaggor eller hänga en liten hängflagga i mitten av en banderoll bara. Men att komma med en sverigeflagga med valfri orts namn på och hänga över en riktigt snygg flagga är ju bara inkompitent.
Det är ju dock inte så kul att få sin flagga överhängd av valfritt gäng bönder, därför kan det vara bra att snacka med någon i ultrasgrupperna om man inte hittar någon plats att hänga på och behöver hjälp att hitta en plats.
Känns kul att det har kommit upp så många flaggor senaste åren så att vissa lag behöver hänga flaggor dubbelt. Ännu roligare är det att många av flaggorna är privata initiativ och inte grupperingarna som står bakom.
Känns som det blev ett rörigt inlägg nu, skriver från mobilen, men det får ni ha överseende med.