Citat:
Ursprungligen postat av
Kaymano
Risken är ju att polisen stirrar sig blind på mordplatsen och dess närområde (d.v.s Linköping).
Det kan ju faktiskt finnas liknande fall utanför Sveriges gränser som har koppling till detta.
Europa har väl ingen riktig motsvarighet till FBI? Polisen bör tänka nytt. Varför har utredningen kört fast och vad kan vi pröva som inte redan gjorts?
Jatack, det är precis vad som borde göras och man borde ta flera omtag.
Med reservation för att jag inte vet hur polisen resonerat i detta fall så är det bara att konstatera att man inte rönt någon framgång (alls) och det kan inte ses som annat än ett stort misslyckande.
Jag är inte naiv, inser att alla brott inte går att lösa (av olika omständigheter), har relativt stort förtroende för polisen (framförallt utredningspersonal) men detta fallet är en riktig KALKON.
I min bok överträffas det bara av Palmemordet. Beklämmande att en ung pojke och en äldre kvinna kan mördas på öppen gata i Sverige utan att polisen ens kan närma sig en GM.