Citat:
Ursprungligen postat av
LuktenUtavBajs
Hur klär man sig bekvämast på en flygning? Proffsen som flyger mycket brukar ju ha träningsoverall på sig. Har ni också det? Hur är det med affärsresor? Kan man kränga på sig träningsoverallen på dem också, eller gäller en annan klädkod i business class?
Jag ska med jobbet till Wiesbaden på höstresa över en helg. Arbetsgivaren betalar hela resan som en sorts "bonus", eller vad fan man ska kalla det. Vi ska troligtvis flyga med ett tyskt eller franskt ekonomiflyg (inte Ryan Air så vitt jag vet) och kombinera konferens med vinprovning, tipspromenader och utflykter längs Rhein under lördagen och söndagen.
Jag börjar nu oroa mig lite för resan och undrar hur fasen jag ska klä mig på resan ner och upp. Träningsoverall är ju det första man tänker på. Ska man köra på joggingskor till det? Finns det business class på ekonomiflygen också? Jag tänkte om man ska in på muggen och stöter på någon jävla slipsbög som irriterar sig på klädseln. Hur behandlar flygvärdinnorna passagerare som klär sig ledigt under resan?
Mycket att tänka på och stå i som ni ser.
Istället för joggingskor kan du ha fobbatofflor i valfritt färg

Då kan du bara sparka av dom under sätet framför dig och slipper och knyta snören när det är dags och gå av planet.
Mvh.