Citat:
Ursprungligen postat av Bogomil
Så vad är det du försökar säga? Att detta är något som exklusivt är tro (~faith), eller att det finns 'facts' associerat till tron?
Citat:
Ursprungligen postat av
lexendius
att människor har rätt till sin tro,vare sig med eller utan ditt samtycke...
Självklart, och jag brukar försvara denna rätt till TRO tämligen aktivt.
Citat:
.... och du har ingen rätt att döma de för det om du inte vill framstå själv som en högklassad idiot.
Vet du vad det egentligen är jag 'dömar'?
Citat:
de har precis lika mycket rätt som du har rätt att tro på att din partner älskar och är dig ärlig.
Och vad har det med saken att göra?
Citat:
för det vet du inget om vad som döljer på insidan på den som påstår sig att älska dig, spelar ingen roll om skillnaden är att personen ifråga har bevisat det för dig eftersom du vet inte hur den personen kan bli mot dig i morgon även om det just nu kan kännas högst osannolikt för dig och då kvarstår bara en sak för dig och det blir då att tro på hen för dig.
Tvärtom spelar det en mycket stor roll om någon på en tråd om tro per se börjar blanda in 'pseudo-vetande' i pådyvlande syfte.
Citat:
dvs du har ingen ensamrätt här att tro på något.
Och jag som precis hade tänkt mig att tala om det underbara i pastafarianismen för dig; jädrans.
Citat:
låt folk ha sin tro ifred.
Visst, om den är av live-and-let-live typen och inte påstridigt våldförar sig på akademisk sund rationalism i offentliga sammanhang.
Iövrigt har du inte svarat på min fråga.