Citat:
Ursprungligen postat av
KnazKalas
Tycker du att man kan ta det så långt, som att säga: Musikaliskt Ointellektuella söker sig till SHM?
Är intresserad av din relation till musik också

Jag skulle aldrig använda en nedsättande benämning som "Musikaliskt Ointellektuella".
Alla tycker inte om samma saker, dom flesta är inte ens intresserade av musik på ett djupare plan, för många, främst ungdomar, så är musik ett sätt att skaffa sig en identitet & en gemenskap.
Att samlas i stora folkmassor för att titta på & dyrka hipsters som trycker på en play-knapp eller spelar några vinylskivor har ju inget att göra med att det är en musikalisk upplevelse. Det är ju mer en social grej för ungdomar. Detta invänder jag inte emot, ungdomar skall göra det dom är bra på, festa & knulla. En SHM-konsert är säkert en bra start på en festkväll.
Det jag vänder mig mot är att man kallar SHM för "Musiker", för det tror jag knappt dom själv kallar sig.
Vilken musik man lyssnar på är ju väldigt beroende av hur mycket annan musik man lyssnat på tidigare. Det är nog väldigt få som med behållning kan lyssna på t.ex.
Arnold Schönberg utan att innan dess ha lyssnat på 1000-tals timmar "vanlig" klassisk musik. Lika lite som att en 12-åring kan njuta av ett glas rökig
Whisky.
Det gäller att ta det stegvis & om SHM, eller för den delen Smurfhits 12, är en väg in till musikens underbara värld för en ung människa så är det väl bra så. Men själv orkar jag inte lyssna på det, det är för simpelt & förutsägbart för min smak, men som 14 åring kanske jag hade gillat det, vem vet.
--------
Men med detta sagt så vill jag nog påstå att SHM, DJ-kulturen, idoltävlingar & liknande är en del av en framväxande dyrkan av medelmåttigheten. Tonåringen tittar på med beundran & tänkar: -"Det där kanske jag också kunde ha gjort"- . Sanningen är att ja, det hade han/hon säkert kunnat också, hur svårt kan det vara.
Den sista bastionen har ju varit sångerskor, där har musikindustrin varit tvungna att leta fram utspökade bimbos som dessutom kunde sjunga på ett ok sätt. Men i och med den tekniska utveckling av Autotune & liknande så behöver man inte kunna sjunga heller, det räcker att man anses vara snygg.
När det gäller populärmusik så får man aldrig glömma att det är en rent kommersiell verksamhet som handlar om att plocka pengar av ungdomar, inget annat.