Citat:
Ursprungligen postat av
Lagro
Vad som var viktigt med Lindas kläder och skor, handväska och tröja är att vad MA säger i förhör att Linda hade på sig och med sig när hon lämnade bostaden, måste överenstämma med vittnet som såg det som sannolikt var Linda på Gruvgatan och allting överensstämde med hennes vittnesuppgifter också.
Efter den 19/9 utsågs MA till gärningsmannen och det medförde det måste påstås att han åkte på den här bussturen och att han inte kunde vara kidnappad.
Sett till förundersökningen kan man bevisa MA åkte aldrig med någon buss som påståtts.
Ingen annan än MA har sett vad LC bar när hon "lämnade" bostaden.
Fel av mig det ser man ju på bilden från CG.
MA var MGM redan från dag två men det var först den 18/9 som det fanns nägot riktigt handfast att komma med.
Det är inget som påstås att han var på turné istället för att vara kidnappad, det finns vittne som kände igen hon sen tidigare.
Tällbergsvittnen är oense om det verkligen var MA samt på tidpunkten. Det slår på ca 30 minuter och det har en viss betydelse för händelseförloppet.
När någon föreslår att någon med efternamnet A*m skulle kunna skjutsat MA så kallar du det förtal. Har du läst om något
alibi för dessa som gör att det kan uteslutas?