Citat:
Ursprungligen postat av
Lawnmoverman2011
Ett antal vittnen har avgett sina vittnesmål under styckmordsrättegångarna och dom har pekat ut läkarna, jag kan då för mitt liv inte ens finna någon annan tänkbar gärningsman/män, alltför mycket pekar mot läkarnas inblandning.
I min bok existerar det överhuvudtaget inte. Det är så busenkelt som att läkarna friades för mord, eftersom det inte fanns tillräckligt med bevis för det och detta "kryphål" har inte minst PL utnyttjat.
Och eftersom dödsorsaken saknats (vilket jag inte är särskilt förvånad över), så snackar en del t.o.m om "naturliga" dödsorsaker. Det tycker jag är groteskt, milt uttryckt. Man hittas
inte styckad i plastsäckar, om man dött pga en naturlig orsak. Hon hade dessutom plötsligt gått upp i rök, dessförinnan, och det tycker jag starkt talar för ond bråd död.
Man undrar vart det sunda förnuftet tagit vägen hos en del här...