Citat:
Ursprungligen postat av
Noicer
Och när du känner till att mamman sa till sin väninna att hon tänkte köra incestkortet mot sin exmake för att få vårdnaden och när du hört banden med mammans övergrepp mot dottern och när du lyssnat och sett allt som finns om mamman och förstått det alla andra förstår: att mamman ljög och gjorde allt hon kunde för att få polisen att köpa hennes allt mer sinnesjuka tomtehistorier genom att upprepade gånger höra av sig till olika poliser för att till slut få napp hos två idioter på sedlighetsroteln, två idioter som idag insett sina misstag - tror du ändå att Thomas Allgén plötsligt fotograferat en styckad kropp och lämnat in rullen hos en fotohandlare? Som hör av sig till sin poliskompis fyra år senare och ändå misslyckas med att peka ut Thomas Allgén trots den rättsvidriga vittneskonfrontationen? Och som inte kan uppvisa några bilder, bilder som ingen annan har något som helst minne av att ha sett, varken personal eller anhöriga? Ett vittnesmål som kommer in efter att Expressen efterfrågat bilder och efter att en annan fotohandlare kört samma lögn utan napp?
Du kan omöjligen tro att Thomas Allgén är skyldig till något av det han anklagats för, det faller på sin egen orimlighet. Som du vet faller därmed hela Teet Härm-historien. Av honom återstår hans hustrus självmord, ett självmord som utretts fyra gånger med samma resultat, ett resultat som är klart som korvspad. En av många unga "labila" kvinnor som under lingonveckan löper större risk att fullborda en gammal plan. Idag hade Teet Härm aldrig misstänkts.
Och varför inte det ?
Han rörde sig enligt många prostituerade kvinnor hemvant på Malmskillnadsgatan, polisen Marie Råden har vittnat om att hon sett Catrine i sällskap med nämnda obducent på Mariatorget 1984.
En annan ung prostituerad kvinna "Elisabeth" pekade ut obducenten flera gånger som den man som försökt strypa henne i ett trapphus på Östermalm, hennes första utpekande gjordes när hon tittade i polisen album över "kända torskar" och hon pekade sedan ut nämnda herre vid en konfrontation i polishuset, hon vittnade tom i rättssalen i den andra rättegången.
Ärligt talat så snackar du bara en massa skit Noicer.
När en prostituerad hittas styckad så är det med mycket stor sannolikhet en torsk som är hennes baneman, fråga GW vetja !
Och vet du vad : Professor Bernd Brinkmann som leder det rättsmedicinska institutet i Munster och som är expert på hängning genom självmord har på Uppdrag gransknings begäran granskat A-C:s påstådda självmord och han säger så här:
"-
Utifrån fotografierna, rapporterna och de fynd som jag nu har undersökt är självmord högst osannolikt. Mord är sannolikt, säger Brinkmann."
http://www.svt.se/ug/anne-catherine-och-rattvisan
Vem är du att sätta dig över professor Brinkmanns expertkunskaper ?