Citat:
Ursprungligen postat av
Das Auto
Lustigt att många tjejer säger det vara så viktigt med stavning och korrekt grammatik. Själv skriver jag medvetet slang, smileys och språkligt inkorrekta meningar för att inte framstå som tråkig. Tenderar annars vanligtvis att skriva kanske lite väl prosaiskt och avancerat, vilket inte passar sig allt för väl som svar på "hejj, gör du? :3". Men kanske är åldersrelaterat.
Kan säkerligen vara åldersrelaterat - jag har ingen aning om hur gammal du är?
Men ett "krav" på språkligt korrekthet behöver inte betyda avancerat (även om jag verkligen uppskattar någon som inte bara behärskar språket utan kan "leka" med det också). Men det är en sorts baslinje, om man skriver av typen "hejj,,va jöru ?" så är man långt under baslinjen.
Slang kan vara helt okej, smileysar likaså, men regelrätt språkmisshandel är det inte. Talspråk gör sig dessutom enbart i just tal.
Men att skriva en helt vanlig mening formulerat på vardagsspråk är fullt tillräckligt. Att skriva samma mening på talspråk och med grova grammatiska fel är däremot inte tillräckligt.
Med 12 års språkundervisning i ryggen bör de flesta som inte har något slags inlärningshandikapp* klara av det. De som av ren lathet** inte bemödat sig om att lära sig sitt eget*** språk är helt ointressanta för mig. Och de är de jag "stör" mig på, inte de som råkar stava fel ibland, inte kan uttrycka sig på just en viss (hög) nivå eller liknande.
Det ska vara lättläst (alltså grammatiskt tämligen korrekt), generellt rättstavat och inte talspråk och interpunktion och styckesindelning ska underlätta läsandet (inga textmassor eller sexradersmeningar). Det är allt som krävs - men det verkar vara svårt nog att hitta? =/
*, **, ***:
Personer som lider av t ex dyslexi och därför har svårt med språket, och/eller personer som inte har svenska som modersmål/förstaspråk omfattas givetvis inte i de jag fnyser åt om de stavar som krattor. De som inte tillhör någon av nyss nämnda grupper antas till motsatsen bevisats varit för lata och oengagerade för att ens lära sig sitt modersmål/förstaspråk och avvisas med en fnysning. Helt enkelt för att jag inte ser hur jag ska kunna ha en vettig kommunikation (oavsett om den sker i tal eller skrift) med dem. Har man inte brytt sig om att lära sig sitt eget språk ordentligt bryr man sig - helt fördomsfullt - knappast om vad som händer i världen, politik etc heller.