Citat:
Ursprungligen postat av
kolugn
Är det dessutom en kunnig i tjej i nån form av kampsport så finns det 3-4 grejer hon lätt kan göra som totalt golvar honom inom 1 minut. Och då är det snarare till hans nackdel att han väger 120 kg i idel muskler.
Man skall inte överskatta det där heller, även om en tjej tränar kampsport så är hon relativt över om killens reptilhjärna slår in o han går in för o döda, Men får hon in en träff så visst!
Givetvis blir hans 200cm och 120kg till en nackdel om han ramlar.
Citat:
Ursprungligen postat av
sosweet
Vi har dåligt med teorier ser jag.
Jag bara tror ( eller så hoppas jag) att män har förstånd nog att hålla igen när det behövs, även fast de är så lost att de slår sin kvinna. Jag tycker det borde ligga lite sanning i det, annars borde vi ha fler dödsfall.
Det kanske kvittar för undersökningens del, men jag tycker ändå det hade varit intressant om de skrivit konsekvenserna av våldet.
Ja det är tydligt det
Du är säkert på rätt spår, skulle jag klappa på en tjej med full styrka skulle jag antagligen mosa hennes ansikte utan att överdriva eller krydda till det något, men om en tjej skulle klappa på mig med samma styrka max skulle tillfoga mig en hjärnskakning + ett blåmärkel max.
Absolut men en man kan ju klappa på för kung o fosterland i en smäll och en kvinna överlever med ett krossat okenben + kraftig hjärnskakning, Det är när idioten fortsätter o slå efter det som det börjar bli riktigt dödligt våld även fast en smäll ifrån en man på en kvinna kan räcka.
Ja som jag förstod så syftade inte denna undersökning på hur stor skada slagen gav för isåfall har jag svårt o se hur kvinnor skulle kunna vara överrepresenterade.
Jag menar kolla bara in denna snubbe
http://www.youtube.com/watch?v=cR0hgmFdLw8 han bytte kön för o få slåss med kvinnor han slår ju rakt igenom dem som de vore gjord utav smör.