Citat:
Syria’s opposition coalition said on Wednesday it would only take part in a planned peace conference in Geneva if a deadline was set for an internationally-guaranteed settlement based on President Bashar al-Assad leaving power.
The declaration said “the removal of the head of the regime and the security and military command” was paramount.
Oppositionen SNC ställer ännu en gång ett ultimatum på president Assads avgång tillsammans med högt uppsatta. Det oppositionen helt enkelt säger är att Assad måste ge upp, innan själva förhandlingen börjat. Det man får fråga säga är hur seriös denna opposition är?
Om man verkligen vill nå en politisk lösning på konflikten bör man i sådana fall inte komma med krav som självklart inte kommer accepteras av regeringen i Syrien. Jag tror inte oppositionen vill se en politisk lösning, utan man kommer med detta ultimatum för att inte svika rebellerna eller de som stödjer den delen av oppositionen. Är även ganska säker på att det förekommer en stark lobbying från ett visst antal stater, antagligen Qatar, Saudiarabien och Turkiet, något Moaz al-Khatib, den förre SNC ledaren själv sade var ett av problemen.