I senaste numret av Hyresgästföreningens medlemstidning
Hem & Hyra finns det en artikel om kostnaderna för skadegörelse, i första hand klotter, för en del hyresvärdar. Av de hyresvärdar som har tillfrågats och som har gjort en bedömning om kostnaderna (obs, att hyresvärdarna bokför kostnaderna lite olika, så de är inte rakt av jämförbara, men de lär åtminstone ge en fingervisning om kostnadsstorleken), så placerar sig Gröningen i Malmö på första plats när det gäller skadegörelsekostnaderna i jämförelse med antalet lägenheter med en kostnad på 3460 kr/lägenhet.
http://www.hemhyra.se/klotterkarta
Artikeln i papperstidningen är lite längre och innehåller följande text som inte finns med på hemsidan:
Citat:
Mest per lägenhet betalade Bostads AB Gröningen i fjol: tre miljoner kronor i sitt bestånd på knappt 900 lägenheter i Herrgården i Malmö. Då hade summan ändå minskat från 13 miljoner kronor på ett år tack vare personal som rör sig ute i området, rondering, information och kameraövervakning på de mest utsatta ställena.
Holy crap, vilka kostnader för skadegörelse!
Observera, att även om kostnaderna för skadegörelse föll från 13 miljoner ena året till 3 miljoner nästa år, så utgör de åtgärder som infördes en kostnad i sig.
Bland de hyresvärdar i Malmö som svarade på kostnaderna för skadegörelse, så finns det stora variationer mellan de kostnader hyresvärdarna har angivit för ifjol i relation till antalet lägenheter:
1. Gröningen, 3460 kr/lgh
2. PBA, 1721 kr/lgh
3. Brinova Oxie, 1563 kr/lgh
4. MKB, 652 kr/lgh
5. HSB Sundsfastigheter, 63 kr/lgh
6. Hugo Åbergs, 7 kr/lgh