2012-07-21, 21:14
  #5197
Medlem
Allt lugnt här.
Citera
2012-07-22, 06:17
  #5198
Medlem
Svarta Möllan

Citat:
Svarthandeln i området är omfattande. De flesta matställen ägs och drivs av invandrare. De flesta som jobbar är landsmän till ägarna men utnytjas då de ganska ofta är illegala, eller som etablissemanget säger “papperslösa”, och riskerar att utvisas om polisen hittar dem. Här arrangeras även regelbundet äktenskap för att erhålla uppehållstillstånd och medborgarskap i Sverige.

Svenska Johanna Karlsson skriver om sitt år i den svarta krogbranschen runt Möllevångstorget på kultursidorna i Sydsvenskan. Det är ingen vacker bild hon ger. Det är ett systematiskt utnyttjande av Sverige.

Läs mer...................
http://avpixlat.info/2012/07/21/svarta-mollan-i-malmo/
Citera
2012-07-22, 13:00
  #5199
Medlem
charkovs avatar
Flera äldre lurade av falsk hemtjänst

Citat:
Västra Innerstaden.
Tidigare i veckan berättade Sydsvenskan om en falsk larminstallatör som hade stulit från äldre. Efteråt hörde läsare av sig med liknande historier. Enligt polisen har fler fall anmälts och man misstänker samma gärningsmän.

I måndags blev en 90-årig man i Västra innerstaden bestulen av en kvinna som först visade upp en förmodat falsk legitimation från hemtjänsten. Hon hävdade att hon skulle installera ett trygghetslarm När hon försvann saknades 15 000 kronor i lägenheten.

http://www.sydsvenskan.se/malmo/anhoriga-kritiska-mot-hemtjansten
__________________
Senast redigerad av charkov 2012-07-22 kl. 13:07.
Citera
2012-07-23, 20:32
  #5200
Moderator
Diagorass avatar
Jag pluggade i en stad i Skåne ett par år, och nyhetsnarkoman som man är kollade jag på lokalnytt i princip varje dag. Eftersom lokalnytt kommer innan riksnyheterna märker man vilka nyheter som når upp till riksnivå. Varje vecka, inte varje dag men många gånger i veckan, kom det nyheter om knivrån, misshandel, narkotikasmuggling, butiksrån, dråp, våldtäkt osv från Malmö. Det var sällan det nådde riksnyheterna vilket gör att folk som inte bor i Skåne inte märker hur mycket skit som händer i Malmö på daglig basis. Helt obegripligt.
Citera
2012-07-23, 21:15
  #5201
Medlem
AkademiskOchSDares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Diagoras
Det var sällan det nådde riksnyheterna vilket gör att folk som inte bor i Skåne inte märker hur mycket skit som händer i Malmö på daglig basis. Helt obegripligt.

Som nämnts tidigare; det riksmedia sysslar med är damage-control genom propaganda. Man vet mycket väl om vilka problem som finns men mångkulturen måste 'lyckas' till varje pris i det här landet.
Citera
2012-07-25, 16:18
  #5202
Moderator
Chantres avatar
Citat:
Malmöelever skolkade rekordmycket förra läsåret. Över 1 000 gymnasieelever var borta så mycket att de blev av med studiebidraget.

http://www.sydsvenskan.se/malmo/rekordmanga-skolkare

Är det de dåliga grundskolorna i Malmö som gör att de inte klarar av språket och tempot på gymnasiet?
Citera
2012-07-26, 18:34
  #5203
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Chantre
http://www.sydsvenskan.se/malmo/rekordmanga-skolkare

Är det de dåliga grundskolorna i Malmö som gör att de inte klarar av språket och tempot på gymnasiet?

Vore intressant med statistik östra vs. västra Malmö.

Jag tippar på 15 % vs 4 %...
Citera
2012-07-26, 22:08
  #5204
Medlem
jamesdeans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ascheberg
Svarta Möllan



Läs mer...................
http://avpixlat.info/2012/07/21/svarta-mollan-i-malmo/

Eller så kan man läsa artikeln direkt på Sydsvenskan, Avpixlat har bara kopierat och klistrat - http://www.sydsvenskan.se/kultur-och-nojen/i-det-svarta1
Citera
2012-07-27, 05:43
  #5205
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jamesdean
Eller så kan man läsa artikeln direkt på Sydsvenskan, Avpixlat har bara kopierat och klistrat - http://www.sydsvenskan.se/kultur-och-nojen/i-det-svarta1

Vad vill du ha sagt, egentligen? Alternativa medier kopierar+tillför info som PK/MSM skippar. Då menar jag AP, FT, R, SC, m.fl.
Citera
2012-07-27, 10:28
  #5206
Medlem
charkovs avatar
Hårdare tag mot svartklubbarna

Citat:
Malmö.
De har skonats trots sin roll i den svarta ekonomin. Nu intensifierar myndigheterna kampen mot Malmös svartklubbar.

– Målsättningen är att de ska försvinna, säger Henrik Stiernblad, biträdande närpolischef i Malmö.

Mordförsöken för två helger sedan blev droppen. Två offer nedskjutna på Industrigatan i Malmö – den ene fick föras till sjukhus med livshotande skador. Brottsplatsen, kunde polisen snabbt konstatera, var som så många gånger förr en svartklubb.

http://www.sydsvenskan.se/malmo/hardare-tag-mot-svartklubbarna
Citera
2012-07-27, 12:46
  #5207
Moderator
Chantres avatar
Citat:
Ursprungligen postat av charkov
Hårdare tag mot svartklubbarna

http://www.sydsvenskan.se/malmo/hardare-tag-mot-svartklubbarna

Det har vi ju hört förr. Klubben på Monbijougatan 11 har legat där i minst tjugo år.
Citera
2012-07-27, 20:52
  #5208
Medlem
ryarns avatar
Blir Malmöbo om bara någon vecka. Är inte direkt orolig då jag kommer från en storstad just nu.
Dock har jag dålig koll på stadsdelarna, vilka områden ska man passa sig för?

Fattar heller inte riktigt vart rosengård börjar och slutar? Hur är områdena kring Rörsjöstaden och Katrinelund?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in