Citat:
Ursprungligen postat av MartinBengtsson100
Jo, du är visst fördomsfull eftersom du, efter en enda händelse, utgår från att et helt folkslag är på samma sätt i trafiken, vilket inte är sant. Det är som att säga att hela Sveriges befolkning är dumma i huvudet bara för att fotbollshuliganer är det.
Så är det ju faktiskt lite. Bara för att några få huliganer röjer på stan inför en AIK-match, så är tex samtliga Gnagare huliganer.
Och det är ju inte en enda händelse. För att vara en sådan liten andel så märks dom ofantligt mycket i trafiken.
Jag bor i en förening med 220 lägenheter. Föreningen har en handikapp-parkering (närmast gården) bland alla andra parkeringsplatser. Det finns en turk-familj (ja, dom är just turkar) som envisas med att parkera där för att dom inte orkar gå från sin egen som ligger 30m därifrån.
Svärfar sa åt mannen i familjen häromdagen och fick till svar att det gör inget om dom bötfäller, han har pengar. Han har dessutom så mycket pengar att han skulle kunna flytta in alla hans vänner och släkt och ta över föreningen så att alla vi andra skulle bli tvungna att flytta.
Sen avslutade han med en klassiker. "Att du säger till mig är för att jag är invandrare......".