Citat:
Ursprungligen postat av sovvandring
Jag tror å andra sidan inte att någon privatspanare har bedrivit något spaningsarbete i ordets betydelse, genom att ha suttit i någon bil och spanat på någon. En knarkspanare bedriver nog tid med att sitta i en bil eller lägenhet för att spana på knarkare eller langare.
Idag finns så gott som allt material som är offentligt om Palmemordet gratis att inhämta på internet eller på biblioteket. Det finns även material som är hemligstämplat och som säkert är mer intressant därför att lösningen ligger där.
Lustigt är att det är oftast s.k. ”privatspanare” som har grävt fram dessa handlingar, och skrivit en bok, lagt ut handlingar på nätet eller gjort ett TV program om det.
Om man läser tråden så är det många som är bra pålästa, ni har sugit i er allt material som går att hitta, hur ser ni på det här med privatspanare, som oftast blir stämplade foliehattar eller tokskallar.
Acech, zorze, Dakuwanga, Stockholmsspanarn..och alla som läser tråden, är inte ni också privatspanare som lägger ner en massa tid för att försöka hitta en lösning, precis som Anér, Borgnäs, Jallai, m.m.?
Eller vad är det som säger att inte ni är privatspanare?
Vill ni inte förknippas med den dåliga klang som ordet privatspanare har?
Tror ni att ni att ert ”nicknamn” skyddar er mot att inte vara privatspanare?
Hur tror ni att ni ska kunna lösa ett mord när ni inte har samvete att själv kalla er för privatspanare?
Och om ni nu mot alla odds skulle lösa mordet vad kommer ni att kalla er själva för då,
för ni vill väl inte bli beblandade med privatspanarna, som har gett er allt material så att ni kunnat lösa mordet?
Tack för att du ömmar för några av oss här som engagerat oss i frågan

Jag kan bara svara för mig själv hur jag råkade hitta denna diskussionstråd.Det var ett annat ämne jag från början letade info om efter att jag läst om dykningarna efter DC3 som skjöts ned av Ryssarna och som Jallai var med och hittade.
En av flygarnas son skrev sedan en bok där det kom fram ett erkännande,som tog 45år, från svenska myndigheter,att FRA,hade inspelat hela förloppet om hur det gick till.I inspelningen syns att ett sovjetiskt flyg lyfter och skjuter ned DC3 :an.
Jag började läsa tråden,som en bok,ungefär 1t/dag och det tog då ca.3månader att läsa,nästan helt utan förutfattad mening.Det enda jag under åren tyckt,har varit ,dels att CP för mig var otänkbar och att det legat ett löjesskimmer över det tragiska ödet och mediacirkusen runt honom under åren.Inte mer än så,jag vet att jag tänkte från början att det är Jugoslaverna som hämnas.men jag har inte tänkt mer än så .
Sedan när jag läste tråden och länkarna,inte alla länkar,så började jag själv söka och fundera över i vilken riktning jag själv ansåg vilka som borde vara ansvariga.Jag har ju nu inte det senaste året engagerat mig då jag kom fram till min slutsats,,jag kommer inte längre, om jag inte får ta del av hemligstämplat material.
Det jag kom fram till tangerar mkt det som Jallai skriver i sin bok innan den kom ut.
Jag har alltså innan min genomläsning aldrig hört talas om polisspår och andra teorier.
Numera så huserar jag här på FB i olika ämnen dessvärre,dessbättre,välj valfritt,kanske för mycket ibland kan jag erkänna ,men det finns så mycket att läsa,ta intryck av och själv ge uttryck för.Som jag inte kan göra på jobbet eller i bekantskapskretsen.
Jag följer tråden och historieforskarna i framtiden har nåt att läsa vad vi har diskuterat i denna tråd, då de tittar i FRA:s hårddiskar.