2011-12-29, 11:25
  #1477
Medlem
Ezzelinos avatar
Det Bonnierunderdåniga hycklarfrälset fortsätter med sina falska predikningar om en press-och yttrandefrihet som de vill att EU genom drakoniska fängelsestraff ska förvägra alla för dem misshagliga oliktänkande:

http://www.svd.se/kultur/nu-bor-eu-agera-for-pressfriheten_6737307.svd

Citat:
---I första hand (i ett akut skede) måste alla resurser inriktas på att få hem Martin Schibbye och Johan Persson. Men låt den etiopiska parodin på rättssamhällets rutiner också nu bli impulsen till ett samlat internationellt, politiskt försvar för press- och yttrandefriheten.

Jesper Bengtsson, ordförande Reportrar utan gränser

Ulrika Knutsson, ordförande Publicistklubben

Ola Larsmo, ordförande Svenska Pen
Citera
2011-12-29, 12:11
  #1478
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Ezzelino
Det Bonnierunderdåniga hycklarfrälset fortsätter med sina falska predikningar om en press-och yttrandefrihet som de vill att EU genom drakoniska fängelsestraff ska förvägra alla för dem misshagliga oliktänkande:

http://www.svd.se/kultur/nu-bor-eu-agera-for-pressfriheten_6737307.svd

Synd bara att fler får i hagen inte begriper detta Ezze. De vägrar tro att den lilla minoriteten styr den stora massan på jorden. Enligt de är detta vetenskapligt omöjligt.

Människan kommer alltid att vara en korkad idiot de flesta av de. Detta vet de som styr, oavsett om de är ashkenazis eller inte.

Ont: Som tidigare påpekats, vad fan hade där att göra och lägga näsan i blöt?
__________________
Senast redigerad av analysklubben 2011-12-29 kl. 13:08.
Citera
2011-12-29, 12:37
  #1479
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MeMajk
Gäller bara om du är en Svensk vänster journalist

Det har ju trots all funnits ett visst underhållningsvärde i storyn.
Alla som snyftar och kräver handling av regeringen.

Min förhoppning är att det skall inspirera andra journalister att fotvandra in i tex.

- Iran ( vore ju en höjdare )
- Nord Korea ( nästan ännu bättre, Clinton fick ju hem sina simmande journalister förra året)
- Burma ( Rangoon Hilton )

Helst hoppas jag på KVINLIGA JOURNALISTER, blir på nått vis ännu mer gripande och synd om dom
då gärna med minderåriga barn hemma i soffan.
Citera
2011-12-29, 12:47
  #1480
Medlem
Public Enemys avatar
Jag föreslår att aftonbladet skickar ett par reportrar på undersökande uppdrag till USA.
De kan ju alltid slå sig ihop med ett gäng Al Qaida-gubbar och dela på kostnaden för en båt dit.

När de sedan åker fast, kommer den samlade pressen att stå och skrika i högan sky om att journalister skall kunna göra som de vill bara det sker i den fria pressens namn?
Citera
2011-12-29, 13:05
  #1481
Medlem
Ezzelinos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Public Enemy
Jag föreslår att aftonbladet skickar ett par reportrar på undersökande uppdrag till USA.
De kan ju alltid slå sig ihop med ett gäng Al Qaida-gubbar och dela på kostnaden för en båt dit.

När de sedan åker fast, kommer den samlade pressen att stå och skrika i högan sky om att journalister skall kunna göra som de vill bara det sker i den fria pressens namn?

Man kan göra följande tankeexperiment: i Tornedalen uppstår en fanatiskt militant, meänkielitalande, separatistisk liten rörelse. Låt oss kalla den Kritvitt Arisk-Ugriskt Motstånd. KAUM terroriststämplas efter att ha mördat några tjog somaliska och kongolesiska invandrare samt svenskar som arbetade på flyktingmottagningen som angreps. Ett par nationalsocialistiska eller nationalbolsjevikiska frilansjournalister i Ryssland intresserar sig för KAUM:s kamp mot det KAUM beskriver som en ockupationsmakt som ägnar sig åt folkmord och stjäl regionens naturtillgångar, som rätteligen tillhör de meänkielitalande aryo-ugrerna. De betalar KAUM:s ledare för att bli insmugglade illegalt i landet och få hänga med de Kritvita vapenfetischististtokarna, som förresten plockat upp och implementerat en stenhårt kvinnofientlig attityd från en albinoneger som accepterats i gruppen. De två frilansjournalisterna grips efter en blodig eldstrid där Nationella insatsstyrkan dödar ett antal KAUM:are.

Gäller då samma "pressfrihetsalibi" som i föreliggande fall i Etiopien? Om inte, varför? Borde ryssarna i tankeexperimentet gå fria och få beröm av svenska myndigheter och svensk etablissemangsmedia för det de gjort? För att göra de ryska nationalsocialistiska frilansjournalisternas fall ännu mer humanitärt gripande kan vi säga att en av dem, Martina Schibbyabramovitj, har satt inte mindre än sju små förhoppningsfulla blivande stalinistiska, Nordkoreabeundrande frilansjournalister till världen, så att media kan sätta rubriken: "Rysk sjubarnsmammas kollega säger: 'Hon är helt oskyldig'". Den andre, Juhani Persons, har redan en gång ombetts lämna Sverige på grund av sitt samröre med KAUM.

http://sv.wikipedia.org/wiki/Me%C3%A4nkieli

http://www.gp.se/nyheter/varlden/1.810283--chauvinistisk-ton-i-etiopienmal

Citat:
"Journalisten och debattören Bengt Nilsson, som bevakat Östafrika i årtionden, tycker att attityden från debattörer och vissa politiker till den rättsliga processen i Etiopien mot de två svenska journalisterna har varit chauvinistisk och präglats av ett ointresse av att sätta sig in i det etiopiska synsättet.

– Schibbye och Persson är faktiskt dömda i etiopisk domstol och enligt etiopisk lag så är det de har gjort ett brott, säger han.

– Då tycker jag att det är lite övermaga att "kräva" att de omedelbart ska släppas fria, säger Bengt Nilsson till TT, med hänvisning till att svenskarna just dömts till elva års fängelse för terrorbrott.

Han drar en parallell till om samma sak hade hänt i Sverige: ett par journalister tar sig olagligt in i landet med en beväpnad, extremistisk grupp.

– Jag tror inte att svenska myndigheter bara skulle släppa dem.

En nedlåtande ton tror han får oönskad effekt.

– Det snarare provocerar etiopiska myndigheter som anser att Sverige sätter sig på väldigt höga hästar.---"
__________________
Senast redigerad av Ezzelino 2011-12-29 kl. 13:26.
Citera
2011-12-29, 13:11
  #1482
Medlem
Kan inte någon komma på ett ord för detta? Att göra en "Schibbye"? Precis som terjad nu finns i FBs lexikon. Eller akut psykos, som AB:s redaktion har drabbats av.
Citera
2011-12-29, 13:22
  #1483
Medlem
Ett-Nolls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Urgrund
Kan inte någon komma på ett ord för detta? Att göra en "Schibbye"? Precis som terjad nu finns i FBs lexikon. Eller akut psykos, som AB:s redaktion har drabbats av.

Schibbat?
Citera
2011-12-29, 13:42
  #1484
Medlem
Vissa här har hävdat att den Etiopiska domstolen varit korrumperad och fällt svenskarna på politiska grunder trots att ingenting talat för det. Samma personer talar också för det nödvändiga i att Sveriges regering nu aggerar för att få hem svenskarna så snart som möjligt. Det har t.o.m. krävts att Bildt skall avgå om han inte lyckas få hem de dömda Svenskarna.
Vad är det egentligen dessa krafter kräver av regeringen? Jo, att den skall göra just det som de beskyllt den Etiopiska domstolen för att ägna sig åt, nämligen att med utomrättsliga metoder påverka den Etiopiska rättsapparaten. De kräver att Bildt skall försöka muta den Etiopiske ledaren att köra över sin egen rättsapparat och släppa Svenskarna fria.
Hur trovärdiga kan dessa människor vara som fördömer påstådd men obekräftad Etiopisk korruption samtidigt som de kräver Bildts avgång om han inte ägnar sig åt just korruption och maktmissbruk.
Citera
2011-12-29, 14:08
  #1485
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ett-Noll
Schibbat?


Att Schibba måste då vara att begå brott för att sedan kunna sprida propaganda.
Citera
2011-12-29, 14:18
  #1486
Medlem
Ezzelinos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Stefansson1
Att Schibba måste då vara att begå brott för att sedan kunna sprida propaganda.

Bra, koncis och korrekt definition. Att schibba kanske även, om man spetsar till det lite, kan innebära att understödja godtyckligt arbetarmassakrerande terrorism i främmande land och därefter grina om att ens värste fiende i det hemland man hatar (i detta fall Calle Bildt, som antagligen var huvudmålet för det påstådda journalistiska uppdraget) måste hjälpa en att slippa undan de rättsliga följderna av det kriminella handlandet. Att linderborga skulle då kunna betyda att man har ett sådant kontraproduktivt tunnelseende att man i just den situationen, när ens kommunistpolare har schibbat till det rätt ordentligt för sig, lägger allt etablissemangsprivilegierat krut på att få den tilltänkte hjälparen i nöden (Bildt) att avgå, och den etiopiska regeringen att bli förbannad.
__________________
Senast redigerad av Ezzelino 2011-12-29 kl. 14:26.
Citera
2011-12-29, 14:20
  #1487
Medlem
Funderarmusens avatar
Läste nyss på Aftonhoran;

Citat:
De anhöriga har begärt att få träffa utrikesminister Carl Bildt (M) så snart som möjligt. Men mötet har fördröjts av att han åkt på solsemester med familjen.

De har också riktat önskemål att en representant från regeringen på högsta nivå snarast reser till landet.

I går kväll blev Kjell Persson, pappa till Johan, uppringd av Carl Bildt.

– Vi hade ett längre samtal. Han förklarade den plan som regeringen och UD har. Johan och Martin har fått samma information genom ambassaden.

Vad exakt går den ut på?

– Det kan jag inte berätta just nu. Men de har en plan och vi anhöriga känner oss trygga med den.

Också Martins mamma Karin Schibbye säger att hon är nöjd med UD:s arbete.

Mycket bra om Carl har en plan för att hjälpa svenskarna och att familjen dessutom känner sig nöjd!
Citera
2011-12-29, 14:30
  #1488
Medlem
Condottieris avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Stefansson1
Att Schibba måste då vara att begå brott för att sedan kunna sprida propaganda.
Lysande! Klockrent! Begreppet "schibba" kommer att bli ett av "nyorden" 2012. 2011 är väl i senaste laget...http://www.dn.se/kultur-noje/terja-med-bland-arets-nyord
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in