Citat:
Ursprungligen postat av litteraturfantast
Bör en medelintelligent läsare överhuvudtaget ge sig på denna? Vad påminner den om i litteraturväg och vad är det exakt som gör den svår? Tack
Läser mestadels enkel litteratur annars, som tex. Steinbeck, Moberg, T.Lindgren osv. Men jag gillar även Proust och många anser ju han väldigt svår också. Ska jag ge Joyce en chans? Vilken svensk utgåva rekommenderas? Man vill ju helst ha en oavkortad ialla fall.
Det jag är rädd för, är att det ska vara en massa metaforer som man inte hänger med på. Läste exempelvis "Solange" av Kyrklund ifjol och fann andra halvan av boken mycket svår. Så nånstans där går gränsen för mig, om det nu säger någonting.
Har börjat och börjat om många gånger kommer alltid till någonstans efter Bloom har varit på begravningen, sen tar det stop, dvs, jag klarar inte av att hålla dialogen, tappar tråden, det blir för osammanhängande. Men det jag läst glömmer jag inte, så skam den som ger sig.