Tycker det är smått fantastiskt med folk som argumenterar på, ptja, foliehattande sätt.
Egypten innehåller en otrolig förhistorisk och antik kulturskatt, av vitt skiftande karaktär. Man bör ha vetskap om hur pyramidbyggena utvecklades från de så kallade trappstegspyramiderna, Mastabas, till de stora vid Gizah. Antalet gravmonument, små pyramider och annat, överstiger förmodligen hundratalet. Kanske tusentals människor ligger begravda i det som kallas Gizahs nekropolis
Karta över pyramidområdet
Genom interna maktstrider och de religiösa kulter (ibland fejder) som ibland blossade upp (Att Tutankhamon förblev bortglömd tills man hittade hans grav anses t.ex. bero på att hans efterlevande tog avstånd från/förkastade hans religiösa reformförsök och därmed hans kungagärning), så förflyttades även landets politiska maktcentra. Jag är ingen expert på Egypten men Övre (sydliga) och Nedre (nordliga) Egypten förblev de stora, regionala influenserna. Kungarna regerade endera från Memfis i norr, och Luxor i söder. Vid många tillfällen var det prästerskapet i Thebe (nära Luxor) som de facto styrde landet.
Sett till interiören i pyramiderna är det inget att hurra för, inte i jämförelse med de otroliga gravarna i konungarnas dal (Thebes, söder)
Vad jag vill komma till är att även om pyramiderna var arkitektoniska vidunder, så befann den egyptiska kulturen inte alls sig vid sin höjdpunkt vid dess konstruktioner. Ritualiseringen, balsameringskonsten och symboliken skulle utvecklas ytterligare. Jag ställer mig också tveksam till om pyramiderna någonsin innehöll något motsvarande de brutala mängderna guld & skatter som t.ex. hittades i Tutankhamons grav. (Även om inte ens egyptierna själva tydligen drog sig för att ibland plundra sina döda faraoners gravar).
Men det är lätt att dra saken ur sitt sammanhang, att nämna Nazcalinjerna, centralamerikanska pyramider och Macchu Picchu i samma andetag. "Det är inte möjligt", är det inte?
Varför märktes inte deras hjälp från yttre rymden i krigföringen? Egypterna betvingades otaliga gånger- nubier, hettiter, greker och romare för att nämna några. Aztekerna och inkaindianerna ska vi inte tala om (Cortez kanske fick alienhjälp med teambuilding åt sina 500 tappra spanjacker?! Eller som kanske Pizarro skulle sagt, "Money talks"), emedan de kulturerna hade synnerligen avancerade, kastbetonade teokratiska samhällen.