2008-08-05, 12:41
  #229
Medlem
Jag har aldrig förstått det roliga med dessa kringresande tivolin.

Dyra snacks.

Massa spel som är omöjliga att vinna (typ kasta bollar på konservburkar fyllda med bly) och även om man vinner så vinner man bara ett stort tygdjur.

Värdelösa attraktioner som oftast bara snurrar runt och runt. Jag kan inte se det roliga i det, faktiskt. Dyrt är det också, 35-45 kronor för en åktur är väl standard idag?
Citera
2008-08-05, 23:35
  #230
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pastorn82
Ursäkta om jag är dåligt uppdaterad men kan någon förklara mig skillnaderna mellan http://www.axelsnojesfalt.com/ & http://www.axelstivoli.com/ ?

i grunden samma ägarfamilj... bara två olika bolag. Kolla historiken på resp sida så ser du att den är identisk. En del kring ägandeskapet hittar du tidigare i denna tråd, https://www.flashback.org/showpost....0&postcount=23
Citera
2008-08-06, 01:18
  #231
Medlem
Megaforces avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tuesday
http://arbetarbladet.se/nyheter/gavle/1.88982

Apropå det så var vi häromveckan på ett av Axels fasta tivolin Fun City som ligger i Varberg.

Såg mängder av säkerhetsbrister där t.ex:

* En åkattraktion saknade broms. Det tog lång tid att stanna när körtiden var slut, och attraktionen rörde sig när man skulle gå av/på.

* Samma attraktion saknade klämskydd mellan gondolerna. Det fanns risk för klämskador på fötterna hos längre personer.

* En trappa till vattenrutschkana saknar fallskydd (räcke) av tillräcklig höjd (var bara 80 cm men jag vill minnas det skall vara minst 110 cm))

* Gångytor vid vattenruschkanor var väldigt hala pga undermånlig rengöring (alger).

* Personalen som sköter en jättegunga följer inte säkerhetskraven och utsätter sig för fara genom att röra sig i arbetsområdet (stor klämrisk då gungan pendlar varannan sekund, snubblar man så hinner man inte undan och blir mosad).

* En person sköter flera attraktioner vilket innebär att denne flyttar sig mellan attraktionerna och därför inte är på plats och kan nödbromsa vid problem (fast bromsarna fungerar nog ändå inte..)
Citera
2008-08-22, 21:09
  #232
Medlem
nu är axel här :-D

och givetvis så lyckas de med rubriker det första dom gör:

http://www.nt.se/nyheter/artikel.aspx?articleid=4105200
Citera
2008-08-23, 00:46
  #233
Medlem
Princesss avatar
Arbetade på Fun City i sommar (ägs av Pierre Andréasson). Är trött nu så orkar inte skriva så mycket, men det var kasst iaf. Dessutom är han (Pierre) skitotrevlig och alla i personalen är typ rädda för honom. Har spenderat många nätter åt att tänka på hur jag bäst skulle kunna tillfoga honom skada Min enda tröst är just att han och hans släkt råkar ut för mycket skit och blir granskade då och då, dock fattar jag inte hur de orkar hålla på som de gör. Pengagalna idioter...
Citera
2008-08-23, 12:41
  #234
Medlem
Princesss avatar
http://www.hn.se/m_standard.php?id=9...delning_2=169&
Citera
2008-08-24, 09:53
  #235
Medlem
"Plötsligt tvärstannar berg- och dalbanan, och tre barn blir blåslagna.
Bakom spakarna på tivolit står en kraftigt berusad 40-årig man.
– Han är misstänkt för misshandel, säger polisen."

Läs mer på http://www.aftonbladet.se/nyheter/article3167212.ab
Citera
2008-08-24, 10:37
  #236
Medlem
detta säger då det detta tattar tivolit..
Citera
2008-08-24, 11:50
  #237
Medlem
Inte lång tid kvar tills jag får chansen att åka.
Räknar dagarna.
Citera
2008-08-24, 11:59
  #238
Medlem
Rå-Gregerns avatar
När de var i Jönköping för ett antal år sedan så hände följande:

Det finns en åkattraktion som så att två personer sitter i en liten boll i var sin stol, två höga pelare står på vardera sida om bollen, två bungylinor går från bollen till vardera pelare, linan spänns åt och bollen flyger sedan iväg som fan.

http://www.youtube.com/watch?v=PHLUIND8BFU

De två personerna hade precis satt sig i bollen och linorna börjar spännas.
När den är halvt spänd så lossnar ena fästet i bollen vilket gör att bolljäveln flyger rätt ut åt sidan.
Killen som skötte om attraktionen satte nästan sin cigg i halsen, det blev ett jävla rabalder och fler carnies kom snart springande.

Mycket mer kommer jag inte ihåg, men mitt förtroende för denna kringresande grupp av underhållare sänktes markant den dagen.
Citera
2008-08-24, 13:21
  #239
Medlem
MissTakens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pumpferhuhne
"Plötsligt tvärstannar berg- och dalbanan, och tre barn blir blåslagna.
Bakom spakarna på tivolit står en kraftigt berusad 40-årig man.
– Han är misstänkt för misshandel, säger polisen."

Läs mer på http://www.aftonbladet.se/nyheter/article3167212.ab

Han avslutar med klyschan "Säkerhet är högsta prioritet för oss." Sen NÄR undrar jag....

Någon skrev nedan att det är två bolag men enligt den här artikeln är det tre.
.
Citera
2008-08-24, 15:15
  #240
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MissTaken
Någon skrev nedan att det är två bolag men enligt den här artikeln är det tre.
.

Tre aktiva bolag med tre olika moderbolag och olika ägare. Udda.

http://allabolag.se/?what=axels+n%F6...e=&s.x=0&s.y=0
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in