Citat:
Ursprungligen postat av
TraXzman
Era bästa recept på det ?
1. Originalet är bäst men vad sägs om att finhacka eller mala ner nåt i mm bitar i smeten som ger en annorlunda smak ? Tex örter, kryddor, fond, buljong, finhackade bacon eller kyckling, fisk, primörer små bitar i smeten. Nån som testat detta och hur blev det ?
2. Eller krydda till pannkakan efteråt med sött eller salt matigt och köttigt såsigt som en tårta man kan bygga upp ? Vet att tunnpannkaks tårta oftast förknippas med nåt sött och gräddigt men man kan ju göra det som köttigt och matigt istället mellan lagrerna ?
3. Eller bara tillbehör som crepes etc recept för tunnpannkaka ?
PS. Jag vet att tjockpannkaka gör sig bäst om man vill fylla och mata smeten med nåt men nu snackar vi tunnpannkaka. Förresten finns ingen tunnpannkaks - tråd, tunna pannkakor så nu har vi en ;-)
Här i Holland, om man går ut på olika små hak så kan du få crepes med antingen söta tillägg som nutella, banan, jordgubbar osv eller med mer matiga tillägg som kyckling, ost, bacon osv men dem kallas för crepes. Dock smakar själva degen/kakan samma oavsett om det är söta tillägg eller matiga tillägg.