Ända sedan jag installerade om Windows xp home så har jag haft problem med att mina nedladdningar hänger sig. jag kan ladda hem mindre filer som t.ex uppdateringar från microsoft etc. och av någon anledning så brukar det gå att ladda hem från rapidshare också medans det inte går från sidor som megaupload och storage.to etc.
Nu kör jag med opera och i opera går det fint att ladda ner en fil i taget, men när jag laddar ner flera filer samtidigt så hänger dom sig ofta och större filer mellan 600-900MB har jag inte lyckats att ladda hem utan att dom fryser sig, men när jag stängde av min brandvägg så gick även dom stora filerna att ladda ner.
Så jag har det lite svårt med att förstå var problemet sitter då allt är väldigt random, ibland går det att ladda ner medans brandväggen är på och ibland lyckas jag tanka två filer samtidigt men ibland inte och större filer brukar inte gå alls förutom om brandväggen är av.
Det blir ganska jobbigt i längden att behöva sitta och starta om nerladdningar som fryser sig eller att bara kunna ladda ner en fil i taget.