Citat:
Ursprungligen postat av BallaRune
Börjar bli jävligt trött på den typen av poster i det här forumet.
Några 3000kr/skatt för den gruppen med den inkomsten kan du se dig om i månen efter. Några sådana förbättringar har aldrig skett under alliansens styre och det lär förmodligen aldrig ske heller.
Nu är det inte direkt så att sossarna är det enda partiet i sverige som är för skatt.
Moderaterna är också för skatt. Det man är emot den typen av skatt som man själv får vara med och betala

Sedan att man pratar om skattesänkingar generellt sett är en annan historia, men det är som sagt bara röstfiske.
Man blir snarare trött på sådana jävla idioter som du som inte har en susning om vad de pratar om. Finner du något nöje att sprida din okunskap för omvärlden? Kan man inte kolla upp saker innan man slänger ur sig skiten?
Ur Skatteverkets uträkningsprogram på en inkomst på 46000 kr kommunalskatt 31% och 1% i kyrkoavgift:
"Skatteuträkning
Kommunal inkomstskatt + 8.401
Statlig inkomstskatt på förvärvsinkomst + 0
Statlig inkomstskatt på kapitalinkomst + 0
Allmän pensionsavgift + 3.200
Kyrkoavgift + 271
Skattereduktion för allmän pensionsavgift - 3.200
Skattereduktion för arbetsinkomster - 5.201
SLUTLIG SKATT = 3.471
Preliminär skatt - 0
Att betala = 3.471"
Raden som heter "Skattereduktion för arbetsinkomster" innebär att Alliansen för denna person har sänkt skatten med 5200 kr dvs mer än halverad mot vad den var tidigare. Välkommen till verkligheten.